Kategoriler
Formula1

Brawn: "F1'deki Rastgelelik Seyir Zevkini Düşürür"

Brawn’a göre sezon başındaki gibi aşırı tahmin edilemez düzenin devam etmesi ile bazı taraftarlar kaybedilebilir.

Brawn: “F1 için rastgele etkenlerin çok güçlü olmamasını sağlamamız gerek.”

“Bu sene heyecan verici bazı rastgele etkenler oldu diye düşünüyorum. Ama aslında bu heyecan, fazla rastgeleliğin devam etmesi halinde azalacağını da düşünüyorum.”

“Geçen gün düşünüyordum da balık tutma ile komik bir benzerlik var. Balık tutmada büyük olay, tamamıyla acemi birinin gelip de kocaman bir balık yakalamasıdır. Çünkü orada rastgelelik var. Katılanlar için balık tutmayı gerçekten eğlenceli kılan şey bu. Ama bu, çok izlenen spor için geçerli değil.”

“Motor sporlarında olmaması gereken şey, kimin kazanacağını bilmediğiniz, geliştirmek için sıkı çalıştığınız ama aracınınız şartlara uygun olmadığı ve rekabetten uzak kaldığınız bir ‘rastgeleliktir’. Olmak istediğimiz nokta bu değil”

Sezon başında takımların inişli çıkışlı performanslar göstermesi ve yarışların aşırı derecede “tahmin edilemez” olması Pirelli lastiklerine bağlanmış, sıkı F1 taraftarlarının bu nedenle izlemeyi bırakabileceği öne sürülmüştü.

Ama Brawn, takımların artık lastikleri daha iyi anladığını ve eski görüntülerin ortaya çıkmayacağını, F1’in güvenilirliğinin arttığını düşünüyor.

Brawn: “Bazı açılardan işler giderek iyileşiyor gibi görünüyor. Ama takımların içinde iki pilot arasındaki farklılık hâlâ hayati önem taşıyor. Bir hafta sonu Red Bull’da Mark (Webber) neredeyse egemen görüntüde iken sonraki hafta sonu bunu yapan Sebastian (Vettel) oluyor. Bunu gerçekten kimse anlamıyor.”

“Lastiklerle ilgili tecrübemiz arttığından ortaya çıkan bir kalıp, bir eğilim var. Bu iyi. Rastgelelik istemiyoruz”

“Bir düzen olmalı. Referans alınacak bir veya iki takım bulunmalı; diğerleri de onları yenmeye çalışsın”

“Sezondan keyif alınması için bu güç sırasına ihtiyacınız var. Aksi halde rastgelelik olacak ve başkasından biraz daha iyi bir iş çıkaran daha fazla puan toplayacak.”

“İnsanların birbirleri ile yarışmasını istiyoruz. Şampiyonada birinci ve ikinci sıradakilerin biri orta grupta diğeri o hafta sonu lastiği iyi çalıştırdı diye önde alıp başını gitmişken değil, ön tarafta birbirleri ile sıkı bir mücadeleye girişmesini istiyoruz.”

“Brawn: "F1'deki Rastgelelik Seyir Zevkini Düşürür"” için 0 yanıt

Filozof olarak gayet objektif bir bakış ve anlatış olmuş.
Peki siz ne yapıyorsunuz bu arada, takım çekiliyormu? aracı gelilştiriyomusunuz? amacınız nedir diye sormamışlarmı adama?

Maykil,
yorumunu okudum çok mantıklı geldi. hiç bu açıdan bakmamıştım. hatta şimdi kendi yorumumu algılayamaz oldum. neden böyle yazdım onu bile bulamıyorum. yani Mercedes'in ayrılacağı haberlerinin üzerine balık tutmayı evirip bunu emeklilik bahsine basitçe bağlamam garip kaçmış. garipte değil abzürt (absürdün daha tesirli hali). hayır böyle bir tahminde bulundum, oldu ya adam emekli olmadı. işte o zaman s.çt.m.

Sincerly.

Rastgelelikte bile bir düzenlilik var. Kusura bakma Brawn efendi Lotusun tutarlı olarak neredeyse her pistte güçlü olmasını rasgelelikle ya da kaos teorisiyle açıklayamazsın. Adamlar yapmış yani, tek yapmanız gereken oturup adam gibi çalışmak ve Mercedesin cebindeki akrebi çıkarmak.

arkadaşım şu görüşlerine k.bakma katılmıyorum

saçma geldi bana

yani alınttı yaptığın noktada kendince dile getirip bir anlam çıkardıysanız bilemiyorum yani en hafif tabiri ile şaşkınlık içerisinde kaldım size

benden 3 yaş büyük olan bir arkadaşım var ve özel bir şirkette çalışmakta

haliyle boş vakit bulduğunda kafasını dağıtmak ve dinlendirmek adına balık tutmakta ve ava gidip kuş vurmaktadır

bunun emekli ile ne alakası var soruyorum sana

yanlışsam düzelt ron dennis f1 dünyasının içinden 2009 yılında tamamı ile ipleri kopardı yani yaşı 62 idi o zaman

bugün Newey 54 yaşında Whitmarsh'da öyle

Ross Brawn 57 yaşında rahatlıkla bir 5-10 sene daha devam eder istese diyorum.

Düşünüyordum da balık tutma ile komik bir benzerlik var

Şayet balık tutma konusunda ayrıntılı analizlere dalmışsa havada emeklilik kokusu var derim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir