Kategoriler
Formula1

Whitmarsh: "Perez'in Görünenden Fazla Potansiyeli Var"

 

Geçen sene sonlarında Sauber ile Formula 1’e giren Meksikalı pilot, Mercedes ile  anlaştığı için McLaren’ı bırakan Lewis Hamilton’ın koltuğuna geçecek.

Perez’in büyük takımda mücadele konusunda tecrübe eksikliği bulunmasına rağmen Whitmarsh, Meksikalı pilotun yoğun bir programla birlikte 2013 başından itibaren kazanan konumuna gelebileceğine inanıyor.

Çarşamba günü konuşan Whitmarsh: “Sergio’nun çok genç olduğunu düşünüyorum. Onu hazırlama adına çok yoğun bir kış dönemi geçirmeyi umuyoruz. Yeteri kadar iyi aracımız olursa, Avustralya’daki ilk yarış itibariyle galibiyet adına rekabet edecek konuma gelmemesi için bir neden göremiyorum”

“Kendisini çırak olarak göreceğini sanmıyorum. Çabuk öğrenen birisi olacağını düşünüyorum. Ama bunu bize zaman gösterecek. Ama gelecek sene için iyimser ve iddialıyız”

Sauber ile bu sezon 3 defa podyuma çıkan Perez, dikkatleri üzerine çekti ama Whitmarsh, Meksikalı pilottan daha fazlasını elde edebileceklerini, zaten bu nedenle kendisini takıma kattıklarını ifade etti.

McLaren’ın di Resta ve Hulkenberg yerine Perez’i seçtiği sorusuna Whitmarsh: “Açıkçası bir takım seçenekleri gözden geçirdik.”

“Bu sene muazzam podyumlar elde etti ama şimdiye kadar gösterdiğinden daha büyük potansiyele sahip olduğunu düşünüyoruz”

 

“Whitmarsh: "Perez'in Görünenden Fazla Potansiyeli Var"” için 0 yanıt

Bazı Mclaren taraftarları, takım patronları, Perez'i, Raikkonen ve Hamilton'a benzetmiş. Takıma geldiklerinde ki durumları bir birlerine oranla aynı seviyede olduğu için. Genç ve yetenekliydiler, ama Mclaren'de yarışacak kadar tecrübeli ve başarıya sahip değildiler. Bu yüzden hep bir ''acaba'' dendi bu pilotlara karşı. Nitekim Hamilton ve Raikkonen'de, genç ve yetenekli pilot kumarı tuttu Mclaren'in. Ama birde Kovalainen fiyaskosu var. Bardağın dolu tarafına değilde, birazda boş taraflarına bakmak gerekir bazen. Perez'de, 2.Kovalainen vakası yaşarsa Mclaren fazla şaşırmam, ha sezon sonu Button'ın puan olarak üstündeyse gene şaşırmam. Perez'in önümüzde ki sezon ne işler yapıcağı tam bir muamma, bekleyip görelim. Son olarak şunu söyleyeyim Perez, Mclaren'e ''bence'' sponsoru sayesinde geldi.

Lewis 2007 de geldiğinde de kimse onu tanımıyordu doğru düzgün sonra bak ne oldu.

Yani Perez Lewis den büyük değil tabikide ama bunu konuşmak için daha erkende olabilir.

Birde bir yanı ile büyük sponsoru ile. hahaha!

Whitmarsh'ın son açıklamlarında ilk kez düzgün bir laft ettiğini gördük nihayet. Perez'i takımda görmeyi istemesem de, gelişme gösteren bir pilot olduğu gerçek. McLaren disiplin ve öğretisi bu pilottan bir kazanan/şampiyon çıkarırsa en çok yüzü kızaracaklardan birisi olacağım kesin.

Şunu göz ardı etmemek lazim

2011 Puan durumu
Perez : 14
Kobayashı : 30

2012 Puan durumu
Perez : 66
Kobayashı : 35

Sergio F1 de 2.yılında takım arkadaşını öğrenerek/gelişerek geçiyor

2010 da yarıştığı GP2 de :

with five wins, seven podiums, one pole position and six fastest laps.

1 pole karşılık 5 yarış kazanıyor. Kazabilecek bir araçla agresif olabilecegini kazanilecegini görüyoruz

2013 açılışıyla ilk 2-3 yarışta McLaren – Perez birlikteliğinin görünümü netleşir.

Görünenden fazlasını bilemem. Lakin şu anki görünen seneye McLaren'in 2 tane lastiksever pilotunun olduğu doğrultuda. Sergio Perez an itibariyle kapalı bir kutu durumunda ve muhteşem ötesi bir yeteneği varsa bile bu yeteneğin ortaya çıkması 2-3 yılı bulur diye düşünüyorum. Büyük takımlarda yarışmanın stresi farklıdır. Ne de olsa beklentiler her daim çok yüksektir. Jenson Button'ı yıllardır izliyor ve görüyoruz. Evet iyi, kaliteli ve fırsatlardan istifade etme konusunda stratejik bir pilot ama her zaman hızlı değil. Stabil bir sürüşü var. Sergio Perez de hızlı çıkmazsa McLaren namına pek da hayırlı olmaz önümüzde 2-3 yıl.
Ben McLaren'in daha ziyade İngilizlikten kurtulup üstüne bir de Vodafone ana sponsorluğunun elden gitmesine karşılık Telmex ana sponsorluğu düşünülmüş de olabilir. Diğer taraftan en büyük rakipleri Ferrari'ye karşı bir adım da olabilir ilerleyen seneler için.

perez zeki , araç rahatsa sıralamada kobayashiden önde olabiliyor ancak araç rahat değilse yarış ayarı na yöneliyor büyük ihtimal . nerdeyse bütün yarışlarda da perez kobayashi den önde oldu ki bu yarıştaki fark sıralamadaki farktan daha büyük oluyor gördüğümüz gibi . perez in seçilmesi konusunda ise hem sponsoru hem de mclarenın sürekli ingiliz teması kullanmaktan çekindiği gündeme gelmişti . abi sabredin , cidden perez sağlam pilotlardan .

yarışın sonuna doğru herkesin lastiği bitmişken veya bitecek korkusuyla zorlayamazlarken, koruduğu lastiklerine güvenerek turluyor. Adamın stratejisi bu anladığım kadarıyla.

İlginç bir durum da var. Bu sene lastikler çok daha hassas ve en önde giden araç temiz havaya maruz kaldığı için lastiklerini daha verimli kullanabiliyor. Ancak arkadaki araç daha hızlı olsa bile türbülanslı havaya girdiği için DF düşüyor ve kaymalar başlıyor. Bu da lastikleri bitiriyor. Bu sene sıralamada bir şekilde kendini pole atan pilot yarışta çok daha başarılı olabiliyor. Arkadaysan şansın çok az. Hamilton bunu becerebiliyordu. Button pek yapamadı, yapınca da kazandı zaten. Perez Button'a göre nasıl bir pilot, seneye göreceğiz.

nasıl bir agresifliktir ki hemen hemen her sıralamada kobayashi'nin gerisinde kalıyor. benim oldum olası sıralamalarda başarısız pilotlara kanım ısınmamıştır. perez henüz genç, bir mclaren kariyerini görmek gerekir ancak bence maddi seçenekler göz önünde bulundurulması o koltuğu di resta hak ediyordu.

Tutmasına gerek yok her zaman daha büyüğü geliyorda ondan.

Birde montoya büyük pilotsa ben başka birşey demiyorum. İyiki sepetlediğimiz adamlardan biri. Çok uzun bile kaldı.

bence pek de yakından takip etmemişsin perez i . araçüstü görüntülerini izlemeni tavsiye ederim , lastikleri korumaktan ziyade agresif kullanıyor bence . button ın geçenlerde lastik koruyucusu perez değil sauber , perezin sürdüğü gibi ben mclaren ı sürsem lastikler 3-5 turda biter gibi bi demeci vardı . Tamam lewis ayrıldı üzülüyosunuz ama ben perez i kaptırdık , yandık şimdi diye tasalanırken sizi anlamıyorum . adamı resmen kötüleyen mclaren taraftarları var . biraz sabredin , sıkı bir perez takipçisi olarak gönlünüzü alacak diyorum . artık her ferrari geçişinde de montezemolo ya selam yollar . seneye benim için en güçlü şampiyon adaylarından .

whitmarsh a katılıyorum perez doğru karar.yalnız lastik koruma olayına nelere dayanarak yazdın tam anlamadım.lastik koruyan bir pilot olsa yarış içinde ve sonunda çokca fastest lap yapan bir pilot olmazdı perez yarışlarda en fazla hızlı tur atan pilotlardan birisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir