Kategoriler
Formula1

Resmi: Schumacher 2012 Sonunda Tekrar Emekli Oluyor

Geçen hafta Mercedes’in Lewis Hamilton ile anlaştığını açıklamasının ardından 7 dünya şampiyonluğu bulunan Alman pilotun ne yapacağı merak ediliyordu.

Formula 1 tarihinin en başarılı pilotu, Japonya’da bir basın toplantısı yaptı ve F1 yarış kariyerine son verdiğini söyledi.

Schumacher’in Sauber’e geçebileceği yönünde söylentiler vardı ama sonuç çıkmadı.

Kararı hakkında konuşan Schumacher: “Hedeflerimize ulaşamadık. Ama kariyerimdeki genel başarıdan mutlu olabilirim.”

“Bana olan güvenleri nedeniyle Daimler’e, Mercedes-Benz’e, takıma, mühendislere ve mekanikerlere teşekkür etmek istiyorum”

“Şimdi sezon sonuna yoğunlaşmak ve bu yarışlardan sizinle birlikte keyif almak istiyorum”

Alman pilot, yarışma arzusunun aynı 2006 sonunda Ferrari’de iken verdiği karar dönemindeki gibi azalmaya başladığını ifade etti.

Schumacher: “Bu konuyu uzunca bir süredir düşünüyordum. Üç senelik anlaşmamız vardı; motivasyonu ve enerjiyi korumak zordu. Genç dönemize kıyasla şimdi bunu düşünmek daha doğal”

“(Devam etmek için) enerjim olup olmadığı konusunda bir süredir şüphelerim vardı. 2006’da bataryalarımın boş olduğunu söylemiştim ve şimdi kırmızı alana düştü. Tekrar şarj etmek için zaman olup olmadığını bilmiyorum ama özgürlüğümü dört gözle bekliyorum”

“Herhangi bir kötü hisse sahip değilim. Farklı şekillerde harika bir şey başardık”

“Şimdi, ilk defasında ne yaptıysam onu yapacağım: Yaptığım işe %100 odaklanıp bitireceğim”

 

 

“Resmi: Schumacher 2012 Sonunda Tekrar Emekli Oluyor” için 128 yanıt

Elveda büyük şampiyon…
Elveda efsane adam…
Elveda desem de unutulmayacaksın. Bu spor var oldukça senin adın da unutulmayacaklar listesinde kalacak. Yaşattığın her an için çok teşekkürler Schumi.

''Yaptığım işe %100 odaklanıp bitireceğim" Ben de yaptığım işe odaklanıp yarışı % 100 kayıt edeceğim.

Bana bu sporu sevdiren adam bana hayatımda yaşamadığım kadar heyecanı yaşatan adam sana sonsuz teşekkürler. 2006 Suzuka Gp'sinde şanssızlıklar zincirinin ilk noktası başlamıştı senin adına ve geri dönüşünde peşini hiç bırakmadı. İstediğin sonuçları alamasanda yarışları tamamlayamasanda sen hep Efsanesin ve öyle de kalacaksın…

Sen bir efsanesin ve hep öyle kalacaksın…

Yarış kazansanda kazanmasanda tüm tribünleri neredeyse tek tek selamlayarak,
Basın toplantılarında neredeyse herkese cevap vererek,
Her türlü problemde bile yüzündeki gülümsemeyi hiç eksiltmeyerek,
İstanbul Park ta sıralama turlarında yaptığın kazadan sonra, sırf seni görmek için tel arkasına yığılan bize, dünyanın yolunu yürüyerek gelip selam vererek,
Sadece pilotluğunla değil insanlığınla da efsane oldun.

Sen bir efsanesin ve hep öyle kalacaksın…

SEN BENİM KRALIMSIN

SEN BENİM SEVİNÇ ve KEDER SEBEBİMSİN

YOLUN AÇIK OLSUN.. İSPATLAMAN GEREKEN BİŞEY YOK

SANA GÜZEL BİR ÖMÜR DİLİYORUM "KIZIL BARON"

Bu site varolduğu sürece bu Avatar değişmeyecek

Formula1'i bundan sonra ne için seyredebileceğimi, sabah bu haberi okuduğumda şöyle bir düşündüm, ama işin içinden çıkamadım:

– Otomobiller için desem… '90'ların o sade fakat vahşi çığlıklar atan makineleri, 2000'lerin ilk yarısının tasarım harikası araçları artık yok. Üstelik korkarım daha da kötüleri gelmek üzere.

– Pilot tutsam… Birkaç ayırdedici olabilecek özellik dışında, artık nevi şahıslarına münhasır birşeylerini görmüyorum pist üstünde ben. Kaskları değiştirseler, kaçımız kaç pilotu sadece sürüşünden tanıyabilir? Tabii bunda, pilotları birörnek sürmeye zorlayan kuralların ve lastik niyetine kullanılan jöle kıvamındaki nesnelerin de etkisi çok.

– Takım desteklesem… Geçen seneden beri, takımlar şampiyonasında başarısız olma pahasına Massa'yı takımda tutarak profesyonellikten ödün verip duygusallığa yelken açan Ferrari? İngilizlerin (bana göre) donuk idari ve sosyal yapılanmalarının bir örneği McLaren? Sporun neredeyse her dalında var olarak, hiç bir şekilde anlam veremediğim ve sevmediğim bir içeceğin reklamını yapmak derdinde olduğuna inandığım Red Bull? Schumacher'e o veya bu nedenle sorun yaşatmış Mercedes? Sponsor ve para getirecek pilot bulamazsa yarışamayacak haldeki takımlar (Sauber'i ayrı tutuyorum. Onların bende izlenme kredileri var)?

– Şirketleri takip etsem… Petronas, Santander, Telmex, Genii? Saçma.

Sonuç olarak ben yine, alışkanlık mı renkleri mi bilmem, Ferrari'yi takibe devam edeceğim herhalde.

Ben kurtardım gibi ama, ne yapacağına karar verememiş Schumacher taraftarlarının işi zor.

Arkadaş biz Senna öldüğü için üzülüyorduk daha uzun yıllar onu izleme şansımız vardı diye oysa bu adamı yaşarken öldürdüler. Hem de iki defa. Schumacher 60'ına kadar yarışsın biz de izleyelim. Yazık. Çok yazık. NASCAR pilotları yapabiliyorsa Michael de yapardı. Eğer Schumacher Mercedes değil de RedBull veya McLaren kullanıyor olsaydı onu kimse emekli edemezdi.

Efsaneye sevgiler ve saygılar.Bize yaşattıklarını unutmayacağız.Sen bu sporun ve Ferrari'nin kralı olarak hep kalbimizde ve belleğimizde yer edineceksin.Elveda…

Schumacher kalan yarışlarda güzel performans(galibiyet vb.) gösterip belki bu kararından döner.Çok düşük ihtimal ama neden olmasın!

Elvede yılların eskitemediği efsane…
Elveda beni F1'e aşık eden adam…
Elveda 7 dünya şampiyonluğunu bileğinin hakkıyla kazanan genç…
Elveda Micheal Schumacher elveda senin yerini hiç kimse dolduramayacak ama hatıraların hiçbir zaman unutulmuyacak F1'e kattıkların hiçbir zaman unutulmayacak belki bir gün Şarj olup geri dönersin o zamana kadar FOREVER KİMİ'ci olmaya devam edeceğim..

şu videoyu izlemenizide tavsiye ediyorum 2006 da emekli olduktan sonra izlemiştim veçok ağlamıştım videonun ilk anındaki müzikle birlikte tel örgülerde giden kamera ve schuminin tırmanışı ve sonrası unutulmaz birşeydi.

<iframe frameborder="0" width="480" height="360" src="http://www.dailymotion.com/embed/video/xa1sut"></iframe><br /><a ****="http://www.dailymotion.com/video/xa1sut_brazil-2006-race-highlights-schumac_sport&quot; target="_blank">Brazil 2006 Race Highlights (Schumacher) LAST</a> <i>ile <a

http://www.dailymotion.com/video/xa1sut_brazil-2006-race-highlights-schumac_sport

2-3 ay oldu dsmart illetinden kurtulalı.pvr hd maxi paket vardı ama kayıtı arşivleyemediğimi anladıktan sonra hemen geri verdim.taahhüt bozma bedeli 310 lira artı indirim filan bana 400 liraya mal oldu.şimdi düşünüyorumda sırf türkçe olsun diye ds alanlar schumi bırakınca sene sonu üyelik iptali edecekler. toplu iadelerolunca ds acaba taahhüt bozma bedelini 400 -500 e mi çıkaracak.iyiki kurtulmuşum dsmarttan çünkü onlar kene gibi bir yapıştımıydı bir daha bırakmazlar kene gibi yapışıyorlar,tıpkı elini verip kolunu alamama meselesi gibi.

en üzücü günlerden birini yaşadım bu haberle.oysa 2009 valensiya yarışı öncesi badoerin yerine geçecek diye ne kadar sevindiğim dün gibi gözümün önünde.f1 in bir harf vesayı ile ifade edildiğinden 1 rakamı schumi olduğu için f harfi artık tek ve yalnız kalmıştır.ama 4-5 yıldır düşündüğüm bu adamın eski ve yeni görüntülerinden hatta yarışırken bir filmini çekseler 2-3 saat süren inanın en azından bu üzüntüyü giderirdi diye düşünüyorum.

Katılıyorum. Ferrari Schumacher, Ross Brawn, Rory Byrne ve Jean Todt'tan oluşan efsanevi kadroyu bir hiç uğruna bozduğunda çok büyük tepki göstermiştim. Tıpkı şu an Alex'in gönderilmesine tepki gösteren Fenerbahçe taraftarları gibi. Bu yüzden Schumacher'cileri çok iyi anlıyorum. Schumacher gidince izleyici sayısında azalma gerçekleşeceğinden hiç şüphem yok ama bu düşüş çok büyük olmayacaktır. Ben Ferrari'nin yaptığı saçmalıktan sonra F1 izlemeyi bırakmadım. Hiç şüphem yok ki pek çok Formula 1 aşığı Schumacher taraftarları da izlemeyi sürdürecektir.

En yaygın kanı Ferrari'nin ayrılması durumunda Formula 1'in yürümeyeceğidir. Ancak ben bunu da doğru bulmuyorum. Doğru olsaydı Ferrari çoktan F1!den ayrılıp kendi serisini kurmuştu. Ancak gelişimi kısıtlayan kurallardan büyük rahatsızlık duymalarına rağmen bunu yapamadılar. Çünkü çoğu taraftar Ferrari ayrılsa bile F1 izlemeye devam edecek.

bu değilde mekanik arızaları geçtim şu çin gp'de lastiğini adam gibi taksaydılarda daha sezonun başlarında ikincilik podyumu olsaydı herşey farklı olurdu.

f1 benim için ikinci kez bitmiştir kimse anlayamadı senin ne büyük iş yaptığını senin yaşında modern f1 dünyasında bir tek sen yarışabilirdin gün gelecek anlayacak simdi ki nesil bugünün pilotlarının senin yaşında neredelerde sürttüğünü görünce anlayacaklar senin değerini hertürlü sabotaja mgp nin en kötü aracını kullanmana rağmen senin azmin sürüş karakterin ömre bedel güle güle efsane.

Schumacher'i, Ferrari'ye geldiği 1996 yılından beri aralıksız takip ettim. Nasıl yükseldiğini, takımla yakaladığı uyumu, adanmışlığını hep keyifle izledim. Ferrari ile yaşadığı şampiyonluklar, 90'lı yılların son dönemindeki hazırlık sürecinin meyveleriydi. Bu nedenle, Ferrari'siyle hakimiyet kurduğu yılları izlerken, her zaman '96-2000 arası dönemi zihnimin bir köşesinde, o anki yarış görüntüleriyle harmanlayarak zevk aldım. Bu da, baştan sona üstünlük kurduğu yarışları izlerken, birçokları gibi sıkılmamamı sağladı. Tersine, bir pilotun takıma yapabileceği katkıların, doğru zamanda doğru yerde olduğunda nasıl sonuç verebileceğine dair bir ders gibiydi o baskın geçen yarışları.

2006'da birlikte ağlayarak yarışları bıraktık. O yıl sonrasında, geri döndüğü 2010'a kadar Formula1 ile olan bağım, Yılların Ferrari taraftarlığının getirdiği bir süreklilikti. Eskisi gibi yarışları izlemek için programımda değişiklik yapmıyor, yarış sonralarında zaman bulduğumda neler olup bittiğini okuyup izliyordum.

Schumacher'in pistlere dönüşü, benim de tekrar ekran başına oturmama, heyecanla yarışları takip etmeme neden oldu. Geçirdiği onca sorunlu yarışa rağmen, start anında gözüm kırmızı kaska kilitleniyor, gerilerden gelerek neler yapabileceğini göstermesini bekliyordum. Bu konuda tamamen olmasa da, epeyi tatmin olduğumu söyleyebilirim. Bitirebildiği yarışların çoğundan azami keyif aldım, yıllar önce aldığıma benzer şekilde. Özellikle de bu yıl.

Hepsi bu kadarmış.

Her ne kadar Schumacher'in ikinci emekliliğine (bencilce düşünerek) hazır değilsem de, 2006'da yaptığım gibi, yine üzülecek ve hak vererek boynumu eğeceğim.

Ferrari'nin Alonso ile başardıkları, yarışları benim için bir miktar izlenir kılsa da, ben2006-2009 arası dönemime geri dönüyorum. Çünkü "bence":

– Ferrari'nin bugün Alonso ile birlikte yaptıkları başarılı işlerde, Schumacher döneminin heyecanını "ben" yakalayamadım.
– Pilot çağının değişmesnin getirdiği farklılıklara "ben" ayak uyduramadığımı düşünüyorum. Schumacher dışında, bir pilotun sürüş tarzı nedeniyle yaşadığım en son heyecan J. P. Montoya ile sona erdi. Benzeri uyum sağlayamama durumunu, Pete Sampras ve Martina Hingis akımının hakim olmaya başladığı teniste de yaşamıştım. Steffi Graf, Lindsay Davenport, Goran İvanisevic, Carlos Moya gibi teknik ve strateji ile satranç tadında maçlar çıkartan tenisçilerin yerine, her yere koşan ve rakibinin hata yapmasını bekleyecek kadar dayanıklı olan tenisçilerin gelmesi, benim için tenisin sonu olmuştu.
– Formula1 araçlarının, başarılı olabilmek için üzerlerinde bin bir türlü deneme yapılan gerçek "arena arslanlığı"ndan çıkıp, takım odasında bir yanda hukukçular, bir yanda mühendisler, bir yanda sponsor temsilcileri, hep beraber kurallar kitapçığını okuyarak bir açık bulmaya çalışmaları nedeniyle "kafes kuşu"na dönmesi de, fanatik olmaktan hoşlanmayan sade bir taraftar olan "ben" için, yarışların izlenebilirliğini neredeyse yok ediyor.

Bu nedenlerle, yıllardır "sessiz izleyici" olarak çok faydalandığım sevgili Trf1'e ve her zaman canımı sıkmakta başarılı olan kısır çekişmelere girmeden, ciddiyetlerini koruyarak bilgilendirmeler yapan üyelere, henüz sezon bitmemişken teşekkür ederim.

Takip etmeye (kendimce) değer gördüğüm birşeyler yakalarsam, bu sezondan sonra da görüşürüz.

Saygılarımla.

Eleştirileri bırakıp Efsaneyi Son Kez İzlemenin Tadına Bakın ! Belkide Bir Daha Böyle Efsane Gelmicek !

Formula 1 çok büyük bir organizasyon ve herhangi bir takıma veya pilota bağlı değildir. En büyük takım olarak görülen Ferrari, Mclaren veya Williams olmazsa bile F1 bir şekilde yürür.

Pilotlarda da Schumacher F1 içinde iyi bir yere sahiptir ama her şey değildir. F1 camiası Prost, Senna, Lauda, Mansell'ler gördü, zamanı geçti. Şimdiki pilotların da zamanı geçecek. Aaa eskiden Alonso diye bir pilot vardı diye hatırlanacak.

"Schumacher bıraktı, F1'i izlemeyi bırakacağım" diyen arkadaşları bir yerde anlıyorum. Hakkinen bıraktığında ben de bir an kendimi boşlukta hissetmiştim. Ama bu sadece bir hafta sürmüştü. F1 halen oldukça çekişmeli ve zevkli bir organizasyon. Takımlar ve pilotlar değişir ama mücadele hep aynı yerindedir.

2000 yılının takımlarından Jordan, Jaguar, Benetton, Prost, Arrows, Minardi ve BAR takımları artık yoklar. O zamandan sadece Ferrari, Mclaren, Williams ve Sauber devam ediyor. Bu takımlarda bile çok şey değişti. Pilotlarda ise şu an devam eden sadece Schumacher, Button ve de la Rosa var.

2013'ün ilk yarışı yine bambaşka bir heyecan ve bambaşka bir mücadele olacaktır. Ve muhtemelen de izlemeye değer bir sezon olacaktır. Şumi bıraktı diye izlemeyi bırakmak çok şey kaybetmek olur.

mercedes takımı benim için bitmiştir en ufak dahi saygım kalmadı 7 kez dünya şampiyonu bir pilot böyle harcanmaz ya yazıklar olsun yuh be !

Güle güle Schumi. F1 izlemeye sayende başladık, seninle sevindik seninle üzüldük. Bizi kırmızı aşığı sen ettin. Çoğu zaman arkadaşlarımı, kız arkadaşlarımı ekecek kadar sen ettin bizi bu spor fanatiği. Senin gibi bir pilot gelmedi bu spora gelmeyecek de. Senin yerin hep ayrı kalbimizde. Şu an bir kaç damla gözyaşı süzülüyor gözlerimden.. Güle güle büyük şampiyon..

Schumacher var diye iştahla izliyorduk acaba ne yapacak nasıl atak yapacak nasıl start alacak şimdi o iştah gidecek peki bundan sonra ne için izleyeceğiz F1'i ?
Alonso-Hamilton kapışması zevkli idi ama Hamilton mercedes gibi hain bir takıma geçti oda Schumacher kadar olacağını sanmasamda epeyi sıkıntı çekecektir fakat mücadeledende uzak bir araç olacağı için bir kapışma olmayacak.

Ozaman izlemeye gerek kalmadı seneye izlemeyelim. Ne tadı kaldı.

Eski sezonları izlemeye başlayacağım eskiden Hakkinen-Schumacher kapışması vardı hem çok çetin hem çok saygılı…

Roma italya için neyse,Paris Fransa için neyse,Viyana Avusturya için neyse,Madrid Barcelona İspanya için neyse,New york Washington Amerika için neyse MİCHAEL SCHUMACHER formula 1 için oydu,seni yeniden izlemek mükemmel bir keyifti.Sadece bu…

Fotoğrafa dikkatlice bakın ne kadar mutlu efsane, Schumacher eminim devam etmek istiyordu, Ancak kötü bir takımla değil..Mercedes'de Hamilton ile anlaşınca boşta kaldı ve Ferrari'ye geçmeyi sorguladı.Oradan'da olumlu cevap gelmeyince bırakma kararı aldı..Suç kimde çözebilmiş değilim, Net bir cevap vermeyen Schumacher'demi ? Schumacher kararını söylemeden Hamilton ile anlaşan Mercedes'demi ?

Söylenecek yok. Bu sezondan sonra da F1 izlemem. Neredeyse yoldan nitro toplayan pilotların yarışına dönecek. Yok Kers'im bitti yok kolum ağrıyor uğraşamam DRS ile geçeyim.

alonsodan sonra desteklediğim kişidir keşke emekli olmasaydı 2-3 yıl daha yarışsaydı başarısız olmasına razıydım tabiki başarılı olmasını isterim

Elveda Adamım………
Seninle güzel olan F1,
Sen olmayınca gene hüsran olacak benim için,
Sana doyamadan, senin sıçramalarını göremeden gene gidiyorsun,
ELVEDA 🙁 🙁 🙁

Benim için kötü oldu.Neyse Gene de bunca zaman içinde hala gençlere birşeyler gösteriyorsunya teşekürler.
Son yarışlarına da kayıt edeyimde sonra sardırıp sardırıp izlerim.
Sonra da'' nerdeeeee o eski piltlar'' derim.

Hertürlü hile hurda ve komployu yapan mgp den isteğim kalan yarışlarda düzgün çalışan ve sorun çıkarmayan bir araç vermesi.
Efsaneden 6 adet resital izlemek istiyorum.
e lütfen kameralar çoğunlukla onun üzerinde olsun bu yarışlarda.

Artık F1 izlemeye bırakacağım,sadece siteyi takip ederim belki.Bu adam 60 yaşında bile bıraksa benim için çok erken olurdu,keşke biraz daha izleyebilseydim onu.Suzuka 2006 dan sonra hayatımdaki en kötü gün oldu bu.

Hayırlı olsun ilk ayrılışı da, dönüşü de tekrar ayrılışı da kendi kararıydı bize takip etmek, saygı duymak düşer. Adam hisli adam, bakışları biraz bulandı mı neden sorularını soruyor. Limitler sözünü sık sık hatırlatan biri. Limitler yoksa Michael da yok, olması kesmiyor beni diyor.
Kuvvetli olan ihtimali yine gerçekleştirdi. Arzulasaydı seçenek bol. Bazıları gibi grid de bulunmak, yarışmış olmak için yarışmıyor görüldüğü üzere.
91'i öteleyemedi ama 2 yılda da acayip haller gösterdi, yetenek gösterdi, başka istatistikler gösterdi. Başarılı pek olamadı değil geçiş skoru ve tekrar SPA dedirtmesi bana yetmiştir.
Ne diyelim şampiyonların sayısı 1 kayba uğrayacak.:)

Bende bir kız arkadaşıma F1 i sevdireyim dedim gitti Alonsocu oldu. Ayrıldım tabiki 🙂

Şaka canım severiz Alonsoyu da kırmızının hatırına.

Lütfen Senna gibir bir F1 üstadı ile kıyaslamayın Ayrton dediği gibi araya karışmış sıfatları haricinde shumi en uzun süre yarışan ve en iyi araçlarla yarışan olduğu için tüm bu başarıları kazanabilmiştir.kesinlikle yeteneksiz diyemeyiz yeteneği tartışılmaz fakakat abartıldığı gibi değildir.

senin gibi gereksizler arada böyle çıkıp, hatta şöyle bir haberin altında morali bozuk fanlarla tartışma çıkaracak illaki.

Alex'ten sonra Schumi de gitti,Şu hayatta her yönüyle hayran olduğum iki sporcunun zorla,başka kararlar almak zorunda bırakılması ne kötü.Yine de yaşattığın heyecan bile yeterdi,teşekkürler Schumi F1 seninle başladı seninle bitti benim için.

bla bla bla bla bla aynı klişe olmuş yorumlar. 5 sene en iyi araçla şampiyon oldu. bunu ikide bir çamur atmak için söyleyen biri vardı yoksa sen royal hunt mısın?

eğer ferrari massa ile devam ederse,sumi kenarda dururken bende binbir zorlukla izlediğim f1 seneye izlersem,birşey bilmiyorum.Yeter artık zaten pistlerin bir çoğu sıkıcı,yağmur yağsın diye bekliyoruz resmen,arabalar lastikler hepsi standart a kondu,burası bir yerde yol arabaları test yerleri,ferrari yeni yol araçlarında hareketli arka deniyor,mercedes frenlerden enerji kaynağı üretmeye çalışıyor,ama kurallar dar kafası çalışan araba yapacak çalışmayan kopya çekmeye çalışacak bu işin özü budur.Sınırlama bu kadar katı kural koyma olmaz,üreticiler ekstra radikal bir şey deneyemiyor,birisi risk alıp deneyecekte tutacakta ondan sonra diğerleri üretime geçeçekte öylede,böylede.Çok sıkıldım…Saygılar…

Bundan sonra F1 eskisi gibi olmayacak.2006'dan 2010'a kadar da eskisi gibi olmamıştı.Sonra toparlandı.2013'te yine durgunlaşacak.HRT'de bile yarışsa F1'e çok şey katabilecek bir adamı kaybedeceğiz.Onu çok özleyeceğim…

Yavaş yavaş taşlar yerine oturmaya başladı schumi emekli oluyor o zaman ferrari massa ilen devam eder artık schumacher gelecek diye bişey kalmadı

Öz kardeşim, Isparta, Süleyman Demirel üniversitesini kazanmıştı. Isparta'ya, devletin yatılı yurduna yerleştirmeye gidicektik bir pazar günü kardeşimi ve ben sırf 2008 Belçika Gp'sini izleyebilmek için, aynı kanı taşıdığım kardeşimi bile uğurlayamadım. Kardeşim buna çok bozulmuştu, annem ve babamda dahil ama ben F1 yarışı var diye hemde Spa'da, adamım Raikkonen'in, evinde ki yarışı bırakıp gidemedim. Buna değdimi derseniz, bence değdi.

Daha sonra geçen sene ki Valensiya Gp'sini izleyebilmek için, arkadaşların mangal partisi vardı onuda ektim. Ama sevgilimi hiç bir zaman ekmedim, hatta onada yarış sevgisini aşıladım. Pazar günleri bişey yapalım dediğinde, tamam diyince seviniyor. F1'i bırakıp benle geziyor diye. Ama 2 haftada 1 olduğunu bilmiyor. 😀 😀

Sürpriz olmadı.İkinci özgürlük adımını gönülsüzce bekliyorduk.Hayırlısı olsun.Bu spora hayat vermiş bir insana, katkılarından dolayı teşekkür etmek gerekir.Bela okumak, beddualar savurtmak kimseye bişeyler kazandırmaz.Sevinmeyi , üzülmeyi ve eleştirmeyi dozunda yapmalıyız.Dediğim gibi, beklenmedik bir haber değildi ki sadece biraz erken açıklandı.

yav he he liselilerden türemiş bir cevaptır ama çok da güzeldir. saçmalıkta sınır tanımayan insanlara karşı kullanılır çok da güzeldir bana göre. herkes de kullanır. niye uğraşayım ki açıklamaya yav he he der geçerim. ''he de geç'' in bir başka versiyonu.

Çok İsterdim Ferrariye Gelmesini. Galibiyet Alarak Bırakmasını

Orta Sıralar Ona Yakışmıyordu Kendine Yakışanı Yaptı Bence 🙂

Okuldan yeni geldim ve soktayim..Seneye kimi izlicea biz ?? Artik F1'i birakma vakti benim icinde geldi Schumachersiz pek bir anlam ifade etmiyor..3 sene cok cabuk gecti Schumacheri cok ozlicez bu karari ona verdiren her kimse cok pisman olacak! Mercedeste artik schumiden ne Aldiysa kardir bence son 6 yaris inanilmaz gececek

''yav he he''

Bu nedir ya? Burada yaş kavramını karıştırıpda, ben senden büyüğüm, sen ne biliyorsun ki gibi diğer yorumcuyu küçük gösteren davranışlardan her zaman kaçınırım. Çünkü ''Akıl yaşta değil, baştadır.'' Ama böyle ilk okullu öğrenci muhabbetlerinede hiç gelemem. Sitenin standartı iyice düştü, kendini bilmez yorumcular tarafından.

2009 yılında Ferrari'ye çağırıldığında kendisi gelmedi, yok boynum ağrıyor yok bilmem ne dedi, satışa getirdi Ferrari'yi. Onu efsane yapan bizdik, gitti Merso'ya gördü. On sene daha bu takımda kalsa bişey olmaz arkadaşlar, Mercedes yanlış seçimdi, hepsi bu.

Ne yazık ki perşembenin gelişi çarşambadan belliydi, tıpkı Hamilton'un da kararından pişmanlık duyacağının belli olduğu gibi. Daha ne starlar yiyecek bu takım kim bilir…

Şöyle bol yağmurlu bir yarış olsa da Schumacher efsane yağmur performanslarından birini gösterip herkesi şamar oğlanına çevirip kim olduğunu herkese kanıtlasa ne güzel olurdu.Şu anda bunu en az Alonso'nun şampiyonluğu kadar istiyorum.

Teşekkürler Michael..Bir McLaren fanı olarak çok teşekkürler,her yarış özlediğimiz eski F1 in en önemli temsilcisi idin o yarışlar kadar senide çok özleyecez…

Vay bee. Mercedes'e resmen yazıklar. Son 8 günde neler oldu yaw. Herkes sezon sonunu beklerken 1 haftada herşey patladı. Schumacher'in gitmesine cidden çok üzüldüm. Onun gridde olması bile bir başkaydı. Kalan 6 yarışın tadını çıkaralım. mümkünse en az 1 podyum daha gelsin efsaneden.

Her Schumacher ile ilgili konuşmada yırtık dondan fırlayan Sennacı olur. Arkadaşım Schumacher fanlarının Sennayla HİÇBİR problemi yoktur. Bizim içinde ÇOK büyük bir pilottur ama okadar antipatiksinizki adama gıcık kaptıracaksınız.

Benim için en büyük pilot herzaman Michael SCHUMACHER dir. Bu senin için Senna olabilir. Dedem Formula1 izleseydi belki onun için Fangio olacaktı. Doğru bilene 1.000.000 $ vermeyecekler çünkü bu göreceli bir kavramdır ve doğrusu YOKTUR.

Lütfen ama Lütfen insanları böyle bir başlık altında ve bugün provoke etmeyin.

takım neden baricelloyu 1.pilot yapmadıda sumiyi yaptı? kara kaş kara gözüne yapmadı ya ?

madem öyle hıncımızı senden çıkaralım artık bizde.

hakan tezel kendine gel sakin ol…Alonso haberlerinde provakatif yorumlar yapanlara "klavyenden bal damlıyor devamını dilerim" diye yazılar yazıyordun.İğneyi kendine batır çuvaldızı başkasına..

ben schumiyi severdim de şu bazen hafif havaları vardı onu sevmezdim. schumi hakkında en çok sevmediğim şey ise onu tanrı ilan eden fanları. schumi senna'dan 1, diğer pilotlardan 3-4 gömlek üstünmüş hahahahaa. barrichelloyu takım emriyle geçti diyemi veya en hızlı araçla 5 sene şampiyon oldu diyemi 🙂

sende Vettel fanlarına saygısızlık yapmış olmuyor musun ? balına falan

sevmem ama şampiyon sonuçta,milleti eleştirmeden kendi yazdığına bakmalı insan

Sene 1995 daha 10 yaşındaydım. Bu ülkedeki hemen herkes gibi ozamanlarda spor demek futbol demekti benim için. Arada bir spor bültenlerinde adını duyardım bu adamın. Belkide FB nin kalecisiyle adaş olması kulağıma çarpardı. Hep başarılarını duyardım. O sporu takip etmezsiniz ama en iyi adamını bilrisiniz ya onun gibi birşey. Çoğumuzun bildiği tek golfçünün Tiger Woods olması mesela.

Sene oldu 1996 kasvetli bir gün. Biraz hastayım dışarı çıkamıyorum evde de yapıcak hiçbirşey yok. Televizyonu açtım Cine5 te F1 e rastgeldim. Ve bendeki şansa bak izlediğim ilk yarış İspanyaGP. Schumacher altındaki balıkçı takasıyla yağmurda o kocakoca adamları şebeğe çeviriyordu. Hatta yarışı anlatan spikerin yorumunu hala anlatırım "Schumacher pite girip bir kahve molası bile verebilir".

İşte ben bu adama böyle hayran oldum. O günden beri beni hiçbir spor veya aktivite bu adam gibi heyecanlandıramadı, eğlendirmedi. Kız arkadaşımı ektim yarışını izledim, arkadaşlarımı salladım pazar günleri saat 15:00 da ekran başındaydım.

2006 da Çinde motor patlattı, çocuğum ölmüş gibi üzüldüm. O bıraktı, bende bıraktım. O döndü bende döndüm. Onun yüzü suyu hürmetine 2 sene İstanbulPark rezilliğine katlandım.
Sen bıraktınya artık buraların o tadı kalmayacak. Belki sana olan saygısı sonucunda beğenimi kazanmaya başlayan Parmak Çocuk Vettele arada bir göz atarım okadar.

Güle Güle M-S-C. Bu üç harfi sıralamalarda görmek bile bana inanılmaz bir keyif veriyordu..

Michael Schumacher'i en çok 2 şeyle hatırlayacağım:
1. Mercedes gibi dünya devi bir firmanın nasıl da üçkağıtçının önde gideni olduğunu görmemize vesile olmasıyla.
2. Mika Hakkinen'le çekişmeleriyle. O ikisi arasında müthiş bir saygı vardı. Kim kazanırsa kazansın diğeri, onu ilk tebrik eden olurdu. 2nci olan 1inci olanın aracını incelerdi. Öyle rakiplerdi onlar. Tarihin en iyi 2 örneği.

Bazı sporcular vardır ki adları yaptıkları sporunda ötesine geçerler.Hiç şüphesiz ki son 25 yılın en büyük sporcusu ve çok büyük bir insanı MICHAEL SCHUMACHER artık aktif olarak aramızda olmayacaktır ne mutlu bana ki gerçek bir efsaneyi canlı izledim hemde 12 yıldır ve sizlerde artık saldırıyı bırakıp ayakta alkışlamalısınız.

Yapacak bir şey yok. Yarışmak istese Caterham'da bile yarışırdı ki orada bile ayrı mücadele dönüyor. Bir kez daha uğurlayabiliriz şumiyi. Yarışlara fazlasıyla renk katmıştı, kendisini pek sevmesem bile gayet zevkle takip etmiştim, özellikle bu sene. Hala da takip edilecek 6 yarış var. Bu seferki 2006'daki gibi değil, duygusallığa gerek yok.

Acaba bu kararını MGP koltuğu boş olsaydı bile aynı mı olacaktı. Bunu açıklamadığı sürece başka şeyler gelecek aklıma.

artık kımsee bakmaz yarışaa geçen seferde ayrıldı kımse bakmadı seyırcı oranı 100 de 45 duştuuu bundan sonra kımsede bakmaz bu yarışlaraa heyecan kalmadıı çok yazık oldu schumı

Tarihin en büyük pilotuna bu nasıl bir saygısızlıktır.2 kere şampiyon olan bir adamı oda balına bu adamdan daha üstün gören zihniyet daha doğrusu yeni yetişme müsveddeler gidinde siz milleti parayla satın alın Santander olmasa ortada KOCAMAN bir balon olacaktınız leş kargaları sizi

Çok üzücü bir haber. Güle güle Yaşayan Efsane. İnşallah bundan sonraki hayatında çok daha mutlu olursun.

Ayrılırken bile ne kadar büyük bir pilot olduğunu belli ediyor. Tüm üçkağıtçılıklarına ve sütoğlanı Rosiye rağmen ettiği cümle kafi:

"Bana olan güvenleri nedeniyle Daimler'e, Mercedes-Benz'e, takıma, mühendislere ve mekanikerlere teşekkür etmek istiyorum"

Sen teşekkür et Schummy; biz senin yerine küfrediyoruz…

evet aynen oyleee rakıplerii rahatladı tabıkııı rekor adamı yeterrr 7 kez olmuş rekorları kırmı soze gerek yokkk dahaa

Bana burada Senna Schumacher tartışması yaptırtma Schumacher'in Senna'dan 1 diğer pilotlardan 3-4 gömlek üstün olduğunu sana birçok video ile ispatlarım ama yeri ve sırası değil.

Kendisini hiç sevmezdim.Bizim takımda olduğu içi kerhen desteklemiştim.Hiç özlemeyeceğim.Hatta şimdiden unutmaya başladığımı hissediyorum.

kalbimizi çalan pilot
hop oturtup hop kalktıran pilot
f1 de en çok taraftarı olan pilot
izlenme seviyesi yerlerdeyken dönüp fırlatan pilot
çekemeyeni çok olan pilot
zorla emekli edilen pilot
yapılanlara karşı saygısından ödün vermeyen pilot
ve son olarak ayrıldıktan 2 ay sonra tekrar yarışma tutkusunun alevleneceği bir pilot…

Suminin bu tip durumlarda hep yarışma arzusu bitiyor. 2006 – 2012 hemen hemen aynı şeyler. Dayanamadığı için geri döndü yeni macera aramak için. Bu şekilde biteceğini bilseydi bile bence yine dönerdi çünkü yarışmak istiyordu. Yarıştı ve gitti….

en çok, en uzunları anladım da

En büyük pilot
En iyi pilot
En hızlı pilot

senna'nın sıfatları karışmış araya.

Gelmiş geçmiş:

En büyük pilot
En iyi pilot
En çok rekor kıran pilot
En çok pole pozisyon alan pilot
En çok galibiyet alan pilot
En çok en hızlı tur yapan pilot
En çok podyuma çıkan pilot
En fazla şampiyon olan pilot
En çok duble yapan pilot
En çok GrandSlam yapan pilot
En hızlı pilot
En uzun dönem yarışan pilot
Bir sezonda en çok yarış kazanan pilot
Bir sezonun tamamında podyuma çıkan pilot
En çok Hat-trick yapan pilot
Bir takımla en fazla yarışa çıkan pilot
43 yaşında 25-30 yaşında yetenek tartışması yapan pilotların arasında pole pozisyonu almış pilot.

Şuanki geldiğin hızla bırakmana o kadar çok üzüldüm ki 🙁
Düşmanların rahatlamıştır şuan gazeteciler,pilotlar,takım patronları,şirketler,f1 izleyicileri,pilot fanları rahat etsinler çünkü Dünya'nın gelmiş geçmiş en büyük pilotu 2. kez veda ediyor geri dönmemek üzere.

Helal olsun Mercedes
Helal olsun Haug
Helal olsun Ross Brawn

Sizlere hergün küfür edeceğim.

Biliyorum zor ama umarım kalan yarışlardan en az birinde şu adam yarışı kazanır kapağı yapıştırır gider. İnşallah..

keşke hiç geri dönmeseydi de Ferrari günlerinde olduğu gibi başarılarla hatırlasaydık,yolda kalan Mercedes ile değil

Bu şekilde olmamalıydı…yazacak çok şey var ama neyse…Mercedes denen o takım müsveddesi de umarım ki yakında defolup gidecek…adamın kariyerine resmen leke sürmeye çalışıldı…
Rosberg denen süt oğlanla bile karşılaştırıldı bu adam, bu adam arabası iyi diye 7 kere şampiyon oldu bile denildi…ve bu adam dediğim Michael Schumacher
Seneye bu takım ve iki ergen pilotunun maceralarını keyifle izleyeceğim…

Sadece Kimi kaldı elimizde…

Luca,Schumi yi alsaydın takıma ne olurdu?Alonso&Schumi Alonso&Kimi yada Alonso&Lewis i Ferrari de görmek hayalimdi.O ne işe yaradığı belli olmayan safi zarar B-rezil-ya lı pilotu takımda tutunca eline ne geçecek?Açık ara f1 deki en kötü pilotu elinde tutunca eline ne geçecek!

zaten sabah beri kendimi iyi hissetmiyodum.sanırım tansiyonum fırladı.yazık çok yazık.herhalde almanlarıda kendimize benzettik.kendi ülkelerinden ilk kez dünya şampiyonu olma gururunu yaşatan bununla kalmayıp gelmiş geçmiş en büyük pilot olma ünvanını taşıyan bu gururu ülkeye yaşatan bir insanı bu şekillere sokmanın tek açıklaması onları kendimize benzetmemiz.önce alex olayı daha tam kendime gelemeden çok daha üzücü olanı.ben bırakmasına bir şey demiyorum.rosberg denen adamın arkasında ikinci pilot yapıyorsun yani bu herife yatırım yapıyorsun yaşı genç şampiyon olacak diye sonrada aman bundan bi cacık olmaz deyip ham getiriyorsun.ayrıca bu takım ham a da yazık edecek ona yanarım ki ham ı günahım kadar sevmesemde bu kadar yeteneğiyle harap olacak

Oldumu bu şimdi? Yakıştımı sana? Bu kadar sevenin varken ve sen bu sporun efendisiyken, birkaç çapulcunun ticari menfaatlerine alet olup harcanıp gidecekmisin?
Buna bir isyan bir karşı duruş, bir mücadele sergilemeyecekmisin??

Olsun be Schumi, biz seni öyle seviyoruzki, pistte bisikletle gezmen bile bizi heyecanlandırıyordu.
Madem bu çapulculara harcyacak enerjin kalmadı, yolun açık olsun. Pistlerin efendisi.

Çok üzgünüm, bırakmana hiç alışamıyorum, ne diyeceğimide bilemiyorum. Kelimeler kifayetsiz.
İkinci kariyerinde pistlerde olmadı ama umraım özel hayatında Allah gönlüne göre verir.

Bize yaşattığın tüm o adrenalin, sevin, zafer, çığlıklar ve hüzün için, adam gibi adamlığı gösterdiğin için, yılmamayı ve disiplini öğrettiğin için sana sonsuz teşekkürler.

HOŞÇAKAL EFSANE…:((

Bir Alman egomanyası, milliyetçiliği ve duygusallıgından faydalanılarak saf kan Alman takımı olmak ıcındı, baska hıcbırsey zaten onu gerı dondurmyecektı oda basarılamadı…

Efsaneler ölmez dıye bosuna dememısler sen yarısmasanda buyuleyıcı karıyerının arsıvlerı ızleyerek tukenmez, bu defa bu adamlar ıcın gozunden yas akmasın elveda patron, eveda ustad….

Bir sezonda bu kadar şanssızlığın! bir araya gelmesi elbette en duygusuz insanın bile motivasyonunu bozar; ki tüm yaşadıklarına rağmen takım hakkında tek kelime kötü söz söylemedi… Beklediğimiz ama çok da dillendirmemeye çalıştığımız son…Çok üzgünüm şu an, keşke bu şekilde bitmeseydi.

Teşekkürler Michael. Herşey için teşekkürler…

HRT'ye bile razıydık. Şimdi ne yaparız biz. Yine bir boşluk, yine kimi destekleyeceğini bilememe, yine bize esmer günler düştü.

2006'daki senaryonun aynısı oldu diyebiliriz yine zorla emekli yaptılar.
Helal olsun mercedes düzgün bir araç vermediniz.

Schumacher şuan Rosberg'den hızlı olmasına rağmen bırakması hem beni şaşırttı hemde çok üzdü diyecek söz bulamıyorum gelecek sezon ölüler sezonu olacak.

Son 6 yarış umarım son 6 yarışta aracın düzgün çalışlır.

Çok üzüldüm, sauber ihtimalinin gerçekleşme ihtimali üzerinde duruyordum fakat bunun olmaması ve sezon sonunda tarihin en başarılı pilotlardan birinin bizi bırakacak oluşu konusunda tek kelime edemiyorum. gidişiyle f1 izlemeyi bırakmıştım dönüşüyle tekrar başladım, sanırım şimdi tekrar bırakacağım çünkü beni bu kadar heyecanlandıran başka bir pilot yok şu an maalesef.

Vay bee bir adam bir markayı sevdirip yine bir adam o markadan bu kadar nefret ettirebilir miydi hayret gerçektende… Yolun açık olsun efsane seni bu kadar izleyebildiğim için ne mutlu bana. 2005 te başlamıştım izlemeye o zaman 2 sezonla kalmıştım şimdi bunu 5 e tamamladım çok teşekkürler herşey için…

Diyecek pek birşey bulamıyorum çok üzgünüm gözlerim dolu bir şekilde haberleri okuyorum Schumacher böyle emekli olmamalıydı.Bunların sorumlusu olan Mercedes denen haysiyesitsiz takımın beli doğrulamaz inşallah.
Son 6 yarış Schumacher ve benim için umarım bir galibiyet alır.
Artık doya doya Schumacheri izliyelim böyle bir adam Dünyaya birkere gelir onunda artık son 6 yarışı.
Unutmayacağız seni Schumacher senin gibi bir adam unutulmaz.
Bize yaşattıkların için teşekkürler RED BARON Teşekkürler Pistlerin en Hızlısı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir