Kategoriler
Formula1

Alonso "Büyük" Strateji Hatasının Üzüntüsünü Yaşıyor

Fernando Alonso, takımı Renault’un stratejide yaptığı hata nedeniyle Kanada’da puan alma ihtimalinin düşük kaldığını söyledi.

Güçlü bir 4.lükte sıralamaları geride bırakan İspanyol pilot, ilk olarak güvenlik aracı sürecinde 20. turda pite girdi ve sonrasında kendisini tek pit stratejisi seçmiş ve daha yavaş olan BMW Sauber’den Nick Heidfeld’in gerisinde sıkışmış buldu.

Renault pilotu, pite girmeden önce 7 turluk daha yakıta sahip olduğunu ve güvenlik aracı sırasında durmayarak daha iyi durumda olabileceğini ifade etti.

Alonso, Heidfeld’i geçmek için çok zorladı ama sonunda 3. sırada giderken spin atarak yarış dışı kaldı.

İki dünya şampiyonluğu bulunan Alonso, yerinin gerçek olmadığını ve ilk 8in dışında kalacak gibi göründüğünü dile getirdi.

Alonso: "Güvenlik aracında durarak strateijde korkunç bir hata yaptık. 6-7 turumuz daha vardı ve Heidfeld önümüzde belirdi."

"(Yarış dışı kaldığımda) 3. olduğum doğru ama o durum yanıltıcıydı. Çünkü arkamda, pite girmek zorunda olmayanlar vardı. İkinci pitin ardından 8. veya 9. olabileceğimi söylediler ve bu da, puan alanının dışında kalabileceğim anlamına geliyor. Bu da iyi değil."

"Eğer pistte kalsaydık, Heidfeld’in önünde olacaktım ve Kubica’nın da önünde. Şüphesiz podyum başarısı da mümkündü."

Alonso, 42. turda spin atıp duvara temas etti ve yarış dışı kaldı.

Alonso: "Heidfeld’i geçmek için çizgimi değiştirdim. Puan alanının dışındaydım ve elimden geleni yapmaya çalıştım ama kirli tarafa gittim ve dışarı çıktım."

"Yarışlarda böyle şeyler olur ve bunların bu sezon olması daha iyi. Ama(strateji) büyük bir hataydı."

“Alonso "Büyük" Strateji Hatasının Üzüntüsünü Yaşıyor” için 0 yanıt

büyük bi Fernando fanı olarak açık söylemek gerekirse r28le çabalayarak podyuma çıkmasını bekliyordum..y.dışı kalmasıydı da puan alamıyordu zaten.. renault öyle yada böyle kendini toparlamak zorunda..bir zamanlar şampiyon olması için yardım ettiği pilotunu şimdi strateji hatası diyerek yarı yolda bırakıyor.. çok merak ediyorum frenler,vites kutusu vs vs Fernando böyle kaç boşa geçen sezon geçircek¿¿..Fernando harcandığı gibi Nelson da daha kendini gösteremedi bile..

Fernando'ya çok yazık oldu. Çok iyi bir yerde bitirebilirdi. Renault' su ile Kubica ve Heidfield7 i takibi hiç bırakmadı. Massa' ya geçilmedi. Gerçekten iyi bir yarış çıkarıyordu ama son iki yarıştın aldığı yüksek risk Alonso' ya yaramadı. Tabi bu kadar yüksek riskler alması, takımın yanlış stratejilerinden kaynaklanıyor. Artık bir yarışın daha kötü gitmesine tahammülüm yok. Fernando nasıl dayanıyor bilemiyorum.

Bana pek Renault BMW ile aynı seviyedeydi gibi gelmedi. Pitten yeni çıkmış full depoyla ve soğuk lastiklerle giden Heidfeld i geçmek için atak bile yapamadı Alonso.

ayrıca vega_nitro renaultun gelişimi ortada saubere kafa tutabildik ingilteredede radikal değişiklikler olacak R28 te bukadar hızlı gelişebilen bir takım 2009 da cok daha etkili olacaktır neden alonso takımı bıraksın alonso ztn renaultta alonso olmadımı hangi takım 20 yasında biri için jenson button gibi bir pilotu gönderebilcek cesarete sahipp alonso renaultta mutlu ve en geç 2-3 sene içinde eski renault döncektir

7 turda barichellonun yavaşlattığı turda 20 saniye kadar fark yakalayıp kubicanın önünde yarışı kazanablrdııı arkadaslar renaultta kötü durumda değil artık görün şunu eşit benzin yüküyle kubicayı nekadar zorladıgını gorduk he,idfield önüne geçince alonsoyuda yavaslattıı alonsonun dediği gibi strateji büyük bir hataydı

Ben de bir Alonsocuyum herkes biliyordur buradaki. Diyorum ki "Alonso şu anda McLaren'da olsa" bu yarış böyle olmazdı… 🙂

f1 de bir kural vardır eger aracın kötüyse yarışta hata yapma ihtimalin çok yüksektir alonso şuan onu yaşıyor bir mclaren taraftarı olarak söylüyorum alonso muhteşem bir pilottur o kendisini sürekli zorluyor böle bi araçla yapılması gerekeni yapıyor emin olunki f1 de istikrar konusunda en iyi pilottur..ona gerçekten saygı duyuyorum

Renault'a taş atmak da değil amacım turbo motorlu F1 arabası yapan köklü bir takım ama doğruya doğru, Renaultun şu an ki durumu belli, dua et Alonso var da puan alıyor yoksa Piquet gibi bir pilot daha olsa ohoo…

"Alonsoyu öğretmeyin bana. Renaulttaki ilk yarışından beri takibimde şampiyon olmasından beri değil. 🙂 "

Güzel kardeşim sen geç kalmışın, ben onu Minardi'den beri takip ediyorum… Bilmem hiç Minardi adını duydun mu:)

Neyse senin amacın belli, Renault'a taş atmak… Onun içinde düşün öyle at; kendi başına 2 kez, Williams Renault olarak da tam 6 kez şampiyonluğu var… Bi yerlere taş atarken bilgi sahibi olsak iyi olmaz mı? Neyse polemiğe gerek yok.

Valla ben ciddiyim. Görüşlerim de budur. Hakkinen de 2 kere şampiyon oldu sonra başarısız oldu ardı ardına 2 yıl. F1i bıraktı. Ama hala hatırlarım ve gördükçe mutlu olurum onu "adamımdı bu" derim. Evet Alonsonun kendine sağlam bir takım bulması lazım, Alonsoyu öğretmeyin bana. Renaulttaki ilk yarışından beri takibimde şampiyon olmasından beri değil. 🙂

vega_nitro arkadaşım lütfen ciddi yorumlarda bulun; atıp tuttuğun adam 2 kez dünya şampiyonu olmuş ve kendini ispatlamış biri… sana ispatlayacak birşeyi yok. bilmem anlatabildim mi?

Alonso lütfen kendine sağlam bir takım bul, bulamıyorsan da emekli ol artık üzme bizi… Pistlerde yaşayamıyorsan takımın yüzünden anılarda yaşatırız biz seni. F1 Racingde okur işte bu adam benim adamdı deriz…

Alonso haklı, çünkü yarış sonuçlarına bakınca orada pit yapmayıp devam edenlerin kazandığı ortada!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir