Kategoriler
Formula1

Honda, Formula 1'e Dönüş için Fırsat Kolluyor

Japon üretici, dünyada ekonomik sıkıntıların baş gösterdiği 2008 senesi sonunda spordan ayrılmıştı.

O günden bu yana Honda’nın geri dönmesi ile ilgili türlü söylentiler çıktı ve şirketten üst düzey bir kaynak, F1 programı üzerine FIA ile başlangıç görüşmelerinin yapıldığını belirtmişti.

Şimdi ise üst düzey yetkililerden birisi, geri dönüş şansının olduğunu dile getirdi.

Honda Yönetim Kurulu üyesi ve Honda Ar-Ge CEO’su Yoshiharu Yamamoto: “Honda adına konuşamam ama şahsen yarışmaya bayılıyorum. Ama F1’de iken çok daha içindeydim.”

“Otomobil yarışlarının zirvesi ve geniş çaplı bir bağlılık istiyor. ama şu da bir gerçek ki, o yarışlara bakıyoruz ve bir gün tekrar bir parçası olmayı umuyoruz”

“Şahsen hemen geri dönebileceğimizi de düşünmüyorum. Kuralların değişmesi ve bize çekici gelmesi için potansiyel var. Kesinlikle kuralları takip ediyorum v eğer bir fırsat sunarsa, geri dönmek güzel olur”

Bununla birlikte Yamamoto, uluslararası arenada şu anki odak noktalarının WTCC (Dünya Binek Otomobiller Şampiyonası) olduğunu; burada kazanmaya başlamaları halinde daha ilerisini düşüneceklerini sözlerine ekledi.

“Honda, Formula 1'e Dönüş için Fırsat Kolluyor” için 0 yanıt

İşte görmek istediğim şeyler. F1 takımların mücadelesidir, parası bol şirketlerin değil. F1'de ekonomik sıkıntılar varsa, bir zamanlar F1'e gelip para saçan ve F1 dünyasını pahalı bir arenaya dönüştüren bu şirketler yüzündendir. Bugün ayakta kalan gerçek takımlar Ferrari, McLaren, Williams ve Sauber. Benim bu 4 takıma saygım bambaşka boyutta.

Formula 1'de fabrika takımı istemiyoruz. Pazarım küçüldü takımı kapatıyorum, çok masraf var takımı kapatıyorum, ekonomik kriz çıktı takımı kapatıyorum, abim saçımı çekti takımı kapatıyorum. Orjinal Formula 1 takım sporudur, marka değil.

Önceden neredeyse her takım kendi motorunu üretiyodu ve her takımın farklı pistlerde farklı karakterde araçları vardı. Motor çeşitliliği kesinlikle olmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir