Kategoriler
Formula1

Raikkonen, Muhtemelen İngiltere'de Yeni Motorla Yarışacak

Ferrari Takım Patronu Stefano Domenicali, 2008’de yeni uygulamaya konulan kuraldan faydalanacaklarını ve Raikkonen’in muhtemelen İngiltere GP’de ceza almadan yeni motor ile yarışacağını söyledi.

Raikkonen’in normal koşullarda Fransa’da kullandığı motoru İngiltere’de de kullanması gerekiyordu ancak takım Fransa’da yarışın ortasında yaşanan egzos sorunu nedeniyle önlem olarak yeni motor kullanmayı planlıyor.

Raikkonen yarışı lider götürürken egzos sisteminde sorun yaşaması nedeniyle yavaşlamış ve liderliği takım arkadaşına kaptırmıştı.

Domenicali "Bunun oldukça muhtemel olduğunu söyleyebilirim. Kesinlikle yarışın ortasından sonuna kadar böyle zor geçmesinin ardından motoru değiştirmemiz yüksek bir olasılık ve bu yüzden bize sunulan jokeri kullanacağız."

"Söylediğim gibi bu gece ve yarın analizler yapacağız ancak bunu yaparsak Silverstone’da yapacağız ve acele etmeyeceğiz." dedi.

Domenicali pit sırasında yerinden çıkan parçayı koparmayarak bilinçli hareket ettiklerini çünkü bunu tamamen koparırlarsa daha fazla zaman kaybedeceklerini düşündüklerini belirtti. Daha sonra yarış içerisinde egzos parçası kendiliğinden koptu.

Domenicali "Zaten sallanıyordu. Onu tutan bir kablo vardı ve onu kesmemeye karar verdik çünkü daha fazla saniye kaybedebilirdik. Arkamızda zorlayan Trulli ve vardı ve bunu dikkate aldık. Şunu söylemeliyim ki, strateji ve takım çalışması bakımından her şey düzgün yapıldı." dedi.

Domenicali ayrıca Raikkonen’in motorunu korumak için mümkün olan her şeyi yaptıklarını ancak Fin pilotun yarışı tamamlayabileceğinden emin olmadıklarını söyledi.

Domenicali "Tüm koşullar altında motoru korumak için elimizden gelen her şeyi yaptık ve damalı bayrağın sallanmasını bekledik."

"Kesinlikle çok endişelendik. Bitmesi gereken uzun bir yarıştı. Belki uzun yıllar ve bir çok saç teli kaybettik ancak bu oyunun bir parçası. Bu durumlarda asla bilemezsiniz. Her an durabilir. Bu oldukça zor ve kritik." dedi.

Domenicali aynı zamanda egzos sisteminin neden koptuğunu bilmediklerini ve bunu incelemenin zor olacağını söyledi.

"Açıkçası bunu anlamak mümkün değil ve diğer bir zorluk ise yarışın yarısı boyunca kopan parçaların araçtan piste düşmüş olması. Bu parçaların bize geçmesi zor çünkü onlar şu anda pistin bazı yerlerindeler. "

"Bu haftadan sonra analiz yapmaya çalışacağız ancak şu anda başka bir bilgi yok." dedi.

“Raikkonen, Muhtemelen İngiltere'de Yeni Motorla Yarışacak” için 0 yanıt

Domenicali aynı zamanda egzos sisteminin neden koptuğunu bilmediklerini ve bunu incelemenin zor olacağını söyledi.
"Açıkçası bunu anlamak mümkün değil"
:)) İşin içinde Kimi varsa imkansızlar gerçekleşir hiç şaşırma Stefanocuğum 🙂 bu adamdaki şansın bi benzeri yok, dünyada tek 🙂

Lost boy dediğin doğru ama tam olarak değil. geçen sene pantano monza 2. yarışında ön kanadı koptuğu için ancak yarış hakemlerinin değiştirmek için pite gel demesine karşılık gelmemesi yüzünden 6. olduğu yarıştan diskalifiye edilmişti.

taktın arkadaşım sende dün akşamdan beri FİA ya.sen söylesen nolur koskoca F1 dünyası bilmiomu cezanın nasıl verilceğini.sen daha mı iyi bilion.mclaren takımı laf etmio siz burda susmuosunz

ön kanadı kırık finish gören ve puan alan 1 pilot diskalifiye edilmemiş miydi gp2^de?? çok açık yüreklilikle söylüyorum eğer eksoz borusu sarkarak yarışan 1 McLaren aracı olsaydı diskalifiye ederdi FİA.

ne cezasııı yaa öyle birşey olsaydı gercekten sacmalıkkk olurdu.. !
Kiöi elinden gelen herşeyii yaptıı.tebrikler her zamanki gibi zoru da başarmışş olduu..

O eksoz borusunun sıcaklığı nerden baksan (atıyorum) 200-300 derece. Kopup tribünlere doğru gitmesi bayaa korkutucu oldu.

yine iyi atlattı raikkonen daha kötü şeyler olmadı..bu arada tahsin emre sanırım 2000'de de shuminin başına gelmiş böyle bi olay..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir