Kategoriler
Formula1

FIA Şu anda 2014 Kurallarını Tamamen Değiştirebilecek Güce Sahip

Yıllardır Formula 1’deki yönetim takımlar, FIA ve ticari hak sahiplerinin anlaşmalarıyla sağlandı. Ancak şu anda Concorde anlaşması ya da yönetimin daha önceki anlaşmaya göre devam etmesi yönünde ufak bir anlaşma yok.

Daha önceden tartışılan kurallar Teknik ve Sportif Çalışma grupları tarafından kabul edildikten sonra Formula 1 komisyonu tarafından onaylanıyor ve ardından FIA Dünya Konseyi tarafından resmileştiriliyordu.

Ancak Concorde anlaşmasının olmamasıyla Sportif ve Teknik Çalışma Grupları resmi olarak bulunmuyor. Takım çalışanları Sportif ve Teknik Komite adı altında toplanıyorlar.

Takımlar bu hafta Barcelona’da toplantı yaptılar ve ceza puanı sistemi ile ilk antrenmanların ilk 30 dakikasında kullanılması için esktra lastik verilmesi gibi bazı kuralları onayladılar.

Ancak aynı toplantıda, karar alınması konusunda kafalar karıştı.

Concorde anlaşması olmadığı için kurallarda yapılan değişiklikler FIA’nın Dünya Konseyi toplantısında onaylanacak.

FIA Dünya Konseyi, takımların büyük çoğunluk sağlayamadığı oylamaları kendi içerisinde değerlendirip karar alabilecek.

Korkulan şey ise FIA Dünya Konseyi’nin şu an itibariyle kurallarda istediği değişikliği kendi kafasına göre yapabilecek olması çünkü Concorde Anlaşması olmadığı için Sportif ve Teknik Çalışma Grupları da resmi olarak bulunmuyor.

Şu anda durum çok sıkıntı yaratmasa da takımlar, yeni Concorde anlaşmasını yakın gelecekte tamamen imzalamazlarsa 2014’e geçişte mümkün olduğu kadar az sorun yaşanması için olması gereken değişiklikleri rahat bir şekilde yapamayabilirler.

Sorunların çıkması halinde ise FIA, tamamiyle kendi istediği değişiklikleri yapmakta özgür olabilir.

FIA, mevcut tüzüğüne göre 2014 Dünya Şampiyonası’na kayıtlardan 20 gün öncesine kadar sportif kurallarda istediği değişikliği yapabilir. 2014 için katılım zamanı ise en son 30 Haziran. Öyle olunca FIA’nın şu anda takımları ve Bernie Ecclestone’u tamamen egale ederek önümüzdeki ayın başına kadar istediği değişiklikleri yapabilmesi söz konusu.

Formula 1 kurallarına göre bir Concorde anlaşması olmadığı takdirde kural koyucu ancak FIA’nın Uuslararası Sportif Kodu mekanizması olur.

199. maddede FIA’nın hangi alanlarda kural değişikliği yapabileceği belirtiliyor.

 

“FIA Şu anda 2014 Kurallarını Tamamen Değiştirebilecek Güce Sahip” için 0 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir