Kategoriler
Formula1

Mclaren, Kovalainen'in Kazasındaki Gerçeği Açıkladı

Mclaren pilotu Heikki Kovalainen’in İspanya yarışında kontrolünü kaybedip lastik bariyerlere girmesinin nedeni uzun bir incelemeden sonra bulundu.

İlk yapılan açıklamalarda sol ön jantta üretimden meydana gelen bir sorun nedeniyle kazanın olduğu açıklanmıştı.

Ancak daha sonradan jant sağlayıcısı Enkei, FIA Teknik Grubu ile birlikte ayrıntılı bir inceleme başlatıldı.

Bu hafta Silverstone testlerinde konuşan takımın CEO’su Martin Whitmarsh "İncelemeler sadece telemetri bilgilerinin ayrıntılı incelenmesini ve kazadan kurtulan parçaların mikroskobik analizini içermedi, aynı zamanda Mclaren Teknoloji Merkezinde olay tekrar simüle edildi." dedi.

Whitmarsh araştırmaların, jantın merkezinin spreylenmeden önce bir işlemde hata yapıldığını gösterdiğini belirtti. Bu işlem, parçanın etkiliğini ve kullanma süresini uzatıyor.

Sonuç olarak bu işlemin yapılmaması, Kovalainen’in MP4 23’ünün bu bölümlerinin ağır viraj yüklenmelerinde zorlanmasına ve jantın içinde bozulma olmasına neden oldu.

Whitmarsh "Artık sorunun nasıl oluştuğunu biliyoruz: daha önceden belirtildiği gibi üretim hatasından değil, 10 yılı aşkın süredir çok iyi ilişkimiz olan Enkei’nin kontrolü dışında spreyleme  sürecinde yanlış uygulamadan kaynaklandı." dedi.

Whitmarsh ayrıca benzer sorunla tekrar karşılaşılmaması için gerekli önlemlerin alındığını belirtti.

“Mclaren, Kovalainen'in Kazasındaki Gerçeği Açıkladı” için 0 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir