Kategoriler
Formula1

Kubica "Yeni Güvenlik Aracı Kuralı Çok Karışık"

Robert Kubica, Fransa GP’de test edilen yeni alternatif güvenlik aracı kuralının çok karışık olduğunu ve bunun adil bir çözüm olacağına emin olmadığını söyledi.

Mevcut kurallarda güvenlik aracı pite girdiğinde otomatik olarak pit yolu kapanıyor ve girmek zorunda kalan pilotlar ceza ile karşılaşıyor.

Bu kuralı değiştirmek için çeşitli teklifler yapıldı ve son olarak Fransa GP’de önerilen kural test edildi. Yeni kuralda Standart ECU’dan faydalanılıyor. Güvenlik aracı piste çıktığında pilotlara uyarı gönderiliyor. Pilotlar 5 sn içerisinde durumdan haberdar olduklarını bildirmek için direksiyon üstünde bir tuşa basıyorlar ve daha sonra ECU, güvenlik aracı moduna giriyor. O andan sınra pilotlar direksiyonda beliren zamanda turlarını tamamlamak zorunda kalıyorlar.

Bu alternatik çözüm hakkında konuşan Kubica "Bence bu çok karışık ve bunu kullanıp kullanmayacağımızı bilmiyorum."

"Eğer birisi tuşa 200 metre sonra basar  ve avantaj sağlarsa ne olacak?"

"FIA nerede olduğunuzu, tuşa makul bir zamanda basıp basmadığınızı ve avantaj sağlayacak olan 200 metreyi bekleyip beklemediğinizi görmek zorunda." dedi.

Kubica ayrıca mevcut sistemin değişmesi gerektiğini ancak mükemmel bir çözümün de bulunmadığını söyledi.

Kubica "Kesinlikle pite girecek pilotlar için pit yolunun kapanması büyük bir ceza  ve bu yarışınızı mahvedebilir."

"Bu sene bunlar yaşandı ve bu şampiyonluk mücadelenizi de mahvvedebilir."

"Biraz aldatıcı bir durum."

"Farklı çözümlerin olumlu ve olumsuz yanları var bu yüzden % 100 mükemmel olmayacak ancak şu anda olduğundan daha mükemmel yapabiliriz." dedi.

“Kubica "Yeni Güvenlik Aracı Kuralı Çok Karışık"” için 0 yanıt

Evet doğru zaten tartışmıştık daha önce de 5 saniye hak tanınmış 4 saniye geç bassa 1 saniye geç basana göre zaman kazanmıcakmı bu da haksızlık
şener o zamanda yarış durucak iyi bir seyir olmucak lastikler soğucak tekrar bir start kazası olma ihtimali artıcak…

En eskisini neden getirmiyorlar veya neden kaza bölgesi temizlenene kadar araçlar start-finish düzlüğünde bekleyip tekrar start almıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir