Kategoriler
Formula1

Briatore F1'de Çoğulcu Sistem İstiyor

Concorde Agreement; FIA, takımlar ve Formula 1 yönetimi arasında, birlikte sporun yönetmeliğini oluşturmak için olan bir evraktır.

Bu anlaşma, 2007 sonunda geçerliliğini yitiriyor ve yeni anlaşma henüz sonuca ulaştırılmadı. Briatore, oylama sisteminin değiştirilmesi gerektiğini düşünüyor.

Şu anki sistemde kurallardaki herhangi bir değişiklik sadece, bütün üyelerin hemfikir olması durumunda mümkün. Bununla birlikte FIA, güvenlik açısından baskı uyguluyor.

Briatore, değişikliklerin tamamlanması konusunda şu an geçerli sistemin çılgunca olduğunu ve düzenlenmesi gerektiğini ifade ediyor.

F1 Racing dergisinde Briatore: “Kişisel olarak F1’in, Bernie’nin yönetimi ve Max’ın desteği ile, bir diktatörlük şekliyle, yürütülebileceğini ümit ediyorum."

“Bu artık mümkün değil. Çünkü F1 dünyası, çok kollektif hale geldi. Bu yüzden yeni Concorde Anlaşması ile çoğulcu bir sistem ortaya çıkarmalıyız"

“Şu anda oy birliği olmadan karar verilemez. Bir apartman sakinlerini kurulunu bile bu şekilde yürütemezsiniz. 3 milyar dolarlık sporu serbest bırakın."

“Bu çılgınlık.”

İtalyan patron, çoğunluğun dileklerini, azınlığın engellemesine karşı çıkıyor.

Briatore: “Şunu düşünün: Çoğunluk olmadan hiç bir şeye karar verilemezse; azınlık, çoğunluk kadar önemli hale gelir."

“Bu yanlış"

“Hayır. Gelecek seneden itibaren eğer takımların 51%’si bir şeyin olmasını istiyorsa, o olmalı"

Briatore sürekli F1 gösterisinin geliştirilmesine ihtiyaç duyulduğunu ve taraftarların spordan daha fazla zevk almaları için çalışmaların yapılması gerektiğini söylemeye devam ediyor.

Bu görüşlerinin içinde, GP2 serisine benzer şekilde iki yarışın olması ve gridin de benzer şekilde düzenlenmesi yer alıyordu.

Briatore, F1’in iki en güçlü isminin, sporun daha da dikkat çekmesi ile ilgili kendisiyle hemfikir olduğunu söyledi.

Briatore: “Evet tabii ki, bu bir teknil çalışma ve her zamanda öyle olacak."

“Ama teknoloji para getirmez. Mühendisler para harcar, arttırmaz. Bu yüzden F1, daha çok bir gösteriye ve televizyon izleyicilerine yönelik olmalı"

“Vernie ve ben, bu konuda hemfikiriz. Max da öyle"

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir