Kategoriler
Formula1

Stewart: "Cosworth Geri Dönecek Gibi Değil"

Üç şampiyonluğunu da Cosworth’un ünlü DFV motoru ile alan Stewart, Northamptonshire kökenli firmanın Formula 1 çekirdek personelinin, geçen senenin sonunda ayrıldığını söyledi.

Formula 1 gridindeki son bağımsız motor üsreticisi olan Cosworth’un; Williams’ın Toyota, Toro Rosso’nun ise Ferrari ile çalışmaya başlaması sonucunda 2006 sonunda takım ortağı kalmadı.

Evening Telegraph’a konuşan 68 yaşındaki Stewart: "Şirketler gelir ve gider. Bu gerçek. Ama çok katkısı bulunan Cosworth’un F1’de kalamaması utanç verici."

Şimdi Ford ile iş ortaklığının bitmesine rağmen Cosworth, Stewart’ın kendi takımına 90ların sonlarında motor sağlamış ve 1999’da Avrupa yarışını kazanmıştı.

Ama ünlü İskoç adam, 2004 sonunda Ford ve Jaguar’ın F1’den ayrıldığı zaman Champ Car sahiplerinden Gerald Forsyte ve Vein Kalkhoven’e satılan İngiliz firmanın, motorsporlarının zirvesine geri dönmesine pek ihtimal vermiyor.

Stewart: "Onlar için geri dönmek imkânsız değil. Ama sorun, şimdi oradan iyi insanların ayrılmış olması"

"Cosworth’un çok ama çok büyük bir hayranıydım. Cosworth motoru ile 27 yarışımın 25ini kazandım. Harika insanlar, harika şirket"

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir