Kategoriler
Formula1

Hockenheim'a Teknik Bakış

Hockenheim pistinin değişmesi ile eski uzun orman bölümünden orta seviyede downforce ayarlarına geçildi. Takımlar düzlük ile arka yavaş bölüm arasında denge tutturmak zorundalar. Hockenheim pisti genel olarak heyecanlı ve geçişin olduğu mücadeleler sunuyor.

Aerodinamikler

Son jenerasyon Tilke pistleri gibi Hockenheim de uzun düzlükler ve bunları bağlayan yavaş bölümlerden oluşuyor ve bunda amaç geçişi arttırmak. Uzun düzlüğün bulunduğu bu pistte araçların en yüksek hızının iyi olması gerekiyor ancak bunun pistin yavaş bölümlerinde yol tutuşunu makul seviyede tutmak için dengelenmesi şart. Bu yüzden takımlar genel olarak orta yüksek downforce ayarları uyguluyorlar ve yavaş stadyum bölümünde yol tutuşu biraz az oluyor. Ancak bu düzlükte araçların yüksek hızının iyi olmasını sağlıyor.

Frenler

Pist frenler üzerinde sezon boyunca en şiddetli olanlardan birisi ve Bahreyn’e benzer özelliklere sahip. Özellikle 6. u virajda fren dengesi çok önemli. Elektronik yardımların yasaklanması ile bu bölümde frenleri kilitlemek oldukça kolay. Bu yüzden takımlar fren ve soğutmasına öncelil veriyorlar.

Süspansiyon

Hockemheim’deki uzun düzlükler ve yavaş bölümler süspansiyonların iyi ayarlanmasını gerektiriyor. Yüksek hızlı virajlar olmadığı için takımlar mekanik olarak araçları yumuşak ayarlarla piste çıkarabilirler.

Lastikler

Burada lastikler üzerindeki gereksinimde oldukça yüksek. Bu yüzden Bridgestone buraya Potenza serisinden sert ve orta sert lastikleri getiriyor. Lastiklere binen yük çekiş bölümlerinde ve sert fren noktalarında ortaya çıkıyor. Bu tür lastikler ile takımlar ilk kez yarışacaklar Hockenheim’de ve lastikleri geliştirmeye geçtiğimiz haftaki testlerde başladılar.

Motor

Hockenheim’de motor gereksinimi eskisi kadar yüksek değil ancak yine de yaklaşık % 63 tam gaz oranı ile sezon ortalamasının üzerinde yer alıyor. Yüksek hızlı virajlar olmadığı için motor için gereksinim uzun düzlüklerde ortaya çıkacak. Aracın düşük devirde iyi olması için iyi bir tork gücü gerekiyor. Sıcaklık ihtimaline karşı takımların soğutmaya önem vermesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir