Kategoriler
Formula1

Resmi: Ferrari Macaristan'da Örs Kanadı Kullanacak

Hockenheim’de yaşadıları sorun nedeniyle bu konu üzerinde çalışan İtalyan takımı bu haftasonu koşulacak olan Macaristan Grand Prix’inde ilk kez ‘köpekbalığı yüzgeci’ şeklindeki motor kapağı tasarımı ile yarışacak.

Son dünya şampiyonu takım ilk kez Red Bull tarafından kullanılan motor kapağı tasarımını geçtiğimiz hafta testlerin son gününde cuma günü Felipe Massa’nın aracında test etmişti.

Testlerin ardından takım arka kanada doğru olan hava akımını geliştirmek ve fren dengesine yardımcı olmak amacıyla pilotlardan gelen pozitif yorumların ardından bu hafta koşulacak Macaristan Grand Prix’inde kullanacaklarını doğruladı.

" Yarın, Luca Badoer Fiorano’daki pistte Budapeşte’de kullanılacak araçla bir sürüş gerçekleştirecek." takımdan daha önce bu şekilde bir açıklama gelmişti.

Takım Patronu Stefano Domenicali "Bu haftasonu gerçekleştilecek olan yarışta ilk kez F2008 üzerinde diğer bileşenlerle birlikte Jerez pistinde gerçekleştirilen testlerin ardından Massa’nın bazı yararların sağladığını hissetmesinin ardından ‘örs’ motor kapağını kullanacağız." dedi.

Ferrari’nin geçen hafta gerçekleştirilen yarı sezon test döneminde temel amacı son yarış olan Almanya’da gösterilen düşük performansına bir çözüm oluşturmaktı, öyle ki takım Almanya’da McLaren’den Lewis Hamilton’ın hızına yetişememiş ve yarışı üçüncü ve altıncı sırada tamamlamıştı.

Takım her iki pistte ve Maranello’daki fabrikasında elde edilen veri analizlerini, araç ayarları karşılaştırması ve aerove mekanik parçaların incelenmesini içeren bir çalışma gerçekleştireceğini söyledi.

Yapılan incelemeler ve testlerin ardından F2008’in Almanya’da yaşadığı sorunun doğrudan aracın hızıyla ilgili olmadığı ‘lastik kaynaklı’ bir sorun olduğu bildirildi.

Domenicali "Hockenheim’da yaşananlar ile ilgili yapılan araştırma sentezi sonucunda sorunun aracın kendisiyle ilgili olmadığı bunun yanında bazı şeylerin yanlış gittiğini ve paketin diğerlerin dah kötü olmadığını söyleyebiliriz."

"En büyük farklılık lastikler ile ilgiliydi ve çeşitli sebepler oluştu, Kimi Raikkonen ve Felipe Massa pazar günkü yarış boyunca lastiklerini en iyi şekilde çalıştırmayı başaramadı. Daha önceki antreman seanslarıne ve sıralama turuna oranla farklılık vardı ve zorluk yaşandı." dedi.

 

“Resmi: Ferrari Macaristan'da Örs Kanadı Kullanacak” için 0 yanıt

motor kapağına yüzgeç yapılınca F2008 şimdi tam çekiçbaşlı köpekbalığı oldu :)aracın dengesine katkısı olduysa iyi. kontrolsüz güç,güç değildir 😛 macaristan ve bunun gibi diğer yarışlarda iyi olur umarım.

ona örs kanat mı deniyor örs motor kapağımı yada motor kapağı farklı bi kısımmı kafam karıstı okadar farklı haberler cıktıki hakkında cacık oldu bilgiler:)

Kimi nin lafı 3 haftada çürüdü 😀 başkasının bulduğu bşeyi kullanmayız yani herşeyi ilk kendileri bulurmuş ya noldu 😀

herkes ne kadar başkasından aldı dese bile umurumuzda değil bu kanat f2008in dengesini sağlayacaksa kullansınlar hatta geç bile kaldılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir