Kategoriler
Formula1

Hungaroring'e Teknik Bakış

Hungaroring pilotlara ve mühendislere bir çok mücadele sunuyor. Yüksek hızlı virajların olmadığı pistte takımlar maksimum downforce ayarlarını kullanıyorlar ve motor takımının da çok yüksek koşullara karşı soğutmaya dikkat etmesi gerekiyor. Aynı zamanda pilotların çok sıcak altında koşulan 70 turda zinde kalması için ayrı bir kondisyon çalışması yapması gerekiyor.

Aerodinamikler

Kıvrımlı, 14 yavaş virajlı Hungaroring pisti gerçek anlamda geçişe sadece 1. virajda fırsat sağlıyor. 700 mt’lik bu düzlük dışında pist kısa fren mesafaleri ile yavaş ve orta hızlı virajlardan oluşuyor ve de bu geçişi neredeyse imkansız hale getiriyor. Sonuç olarak takımlar en yüksek downforce ayarlarını kullanıyorlar. Bu tam olarak benzer olmasa da Monaco’da kullanılana çok benziyor. Bu sayede hem viraj hızları hem de fren ve çekiş optimize edilmiş oluyor. Start finiş düzlüğünde maksimum hız, V8 motorlar ile çok nadir 300 km/sa hızı aşıyor.

Süspansiyon

Böylesine yavaş hızlı pistlerde mekanik yol tutuşu önemli ve takımlar mekanik yol tutuşunu arttırmak amacıyla yumuşak ayarlar ile piste çıkacaklar. Pilotlar yavaş bölümde isteklerine cevap veren, viraj çıkışlarında çekişi iyi olan araçlar istiyorlar ve sonuç olarak takımlar öne dayalı (önler sert-arka yumuşak) ayarları tercih ediyorlar. Ancak arka teker bozulması özellikle yumuşak lastiklere aşırı yük binmemesi için dikkatlice izlenmeli.

Lastikler

Bridgestone buraya Monaco ve Kanada’da da olduğu gibi yumuşak ve süper yumuşak lastikleri getiriyor. Düşük yol tutuşu seviyesi ve yüksek hızlı virajların yoksunluğu bu seçimi mümkün kılıyor. Hafta sonu mücadele yumuşak lastiklerin ufalanmasını kontrol etmede yaşanacak. Pist koşulları geliştikçe bunun da gelişmesi gerekiyor. Antrenmanlardaki verilen süper yumuşak lastiklerin yarışın büyük bölümünde kullanılıp kullanılamayacağını gösterecek. Bunun yanında sıcaklığın beklenenden düşük olması ve gece yapabilecek bir yağmur durumu daha da karıştırabilir.

Soğutma

Diğer bir önemli şasi parametresi mekanik bölümlerin soğutulması olacak. Aracın soğutma kapasitesi çok iyi bilinmesine rağmen radyatörlerin bu yüksek downforcelu pistte de iyi soğutması garanti altına alınmalı. Bu rüzgar tünelinde özel ilgi gösterilen konu oluyor ve soğutma sisteminin performansta minimum zayıflatmaya neden olması için hafta sonu pistte ince ayarlar yapılıyor.

Motor

En uzun gaza basma oranının yaklaşık 10 sn ve bir turun tam gaz oranının yaklaşık % 56 (ortalamanın altında) olduğu bu pist motorlar için çok zorlayıcı değil. 14 virajın 5’i 2. vitesle ve yaklaşık 100 km/sa hızla dönülüyor. Araçların anormal şekilde virajlarda yavaş olduğu Monaco’nun aksine Hungaroring’de minimum hız yaklaşık 90 km/sa. Bu da motorun oldukça kısa çalışma penceresinde, 90-250 km/sa, işlediğini gösteriyor. Takımlar bu bakımdan vites oranlarını birbirine oldukça yakın yapıyorlar. Her zaman olduğu gibi yavaş virajların olduğu pistlerde viraj çıkışında araca yardımcı olması için iyi bir tork çok önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir