Kategoriler
Formula1

Hamilton'un Motoru Temiz Raporunu Aldı

Lewis Hamilton’un MP4 23’ünün Mercedes motoru, Hungaroring öncesi yapılan rutin kontrollerde FIA’dan temiz raporunu aldı.

Daha önceden FIA’nın Mercedes ile başlamak üzere motor dondurma kuralları çerçevesinde üreticilerin motorlarını kontrol edeceğini belirtmiştik.

Hamilton’un Hockenheim’de yarışı kazanmasının ardından FIA motoru istedi ve kontrol serisini başlatmış oldu.

FIA Hockenheim’in ardından alınan motoru sene başında aldığı dondurulmuş motor ile ayrıntılı şekilde karşılaştırdı.

FIA bugün yaptığı açıklamada tüm parçaların kurallar çerçevesinde olduğunu ve güç ünitelerinin daha önceki ünitelerden farklı olmadığını belirtti.

“Hamilton'un Motoru Temiz Raporunu Aldı” için 0 yanıt

bu yıl pek bişey çıkmayacak… fıa her ne kadar motoru incelese de bişey çıkmayacak galiba.. ama azmin elinden bişey kurtulamaz. bulunur elbet bi yolu ihraç için :))) veee her zamanki gibi ilk sırada ferrariii :))) yuppiiii….

BMW ve Williams hava raporunu sanıyorum aynı şirketten aldıkları için onların aldıkları bilgi diğerlerinden 1-2 derece daha düşüktü o yüzden yakıttaki depo ısısıda havaya göre ayarlandığı için BMW ve Williams larda depodaki yakıt sıcaklığı 1-2 derece düşük çıktı.FIA da HAKLI OLARAK buna ceza vermedi.ha mclaren taraftarlı haksızlık oldu DQ edilmeleri lazımdı deyip havadaki 1 dereceden şampiyonluk beklerlerse ona bişey diyemem ve eminimki aynı hava olayı mclareninde başına gelse böyle küçük bi karmaşa sonucu 1-2 derecelik farktan ceza almazlardı.çünkü olay takımla alakalı değil tamamen hava raporunu veren bağımsız bi şirketle alakalı.

Erhan F1 arkadaşım eskiden oluşan %107 lik dilimin dışında kalma durumu zaten f1 in herkesin girebileceği bir spor olduğunun göstergesiydi fakat şimdiki durum öyle veya böyle bu sporun veya gösterinin herkese göre olmadığının bir kanıtı bence

Küçük takımların ve özgür takımların zararlı olduğu konusunda aynı fikirdeyiz. Ama FIAnın almış olduğu kuralların işe yaradığınıda rahatlıkla söyleyebiliriz. 2002 sezonunda Minardiler Ferrarilerden tur başına 7sn bazen 8sn (hatta bazen %107 barajına takılıp yarışa katılamıyorlardı) yavaşken şimdi gridin en yavaş otomobili kabul edilen Force India'nın Ferrari'den (veya McLaren'den kim hızlıysa artık) yalnızca 2sn yavaş olması bu kuralların işe yaradığını gösteriyor.

Motor temize çıktı fakat ortamı bir türlü temize çıkaramadık :))
Lütfen komplo teorisi yapılacaksa veya yapacaksak teoriyi kurduğumuz temelleri geniş perspektiften bakarak değerlendirelim lütfen ;
Mclarenin ne kadar ingiliz olduğundan veya fianın mclareni ne kadar ingiliz aristokrak sınıfında gördüğüne dikkat edelim ;
Mercedes gibi bir motor üreticisi dünyanın % kaçlık dilimine hitap ediyor ,ferrari dünyadaki % kaçlık kesime hitap ediyor ;
Ferrari f1 de yer almazsa ne yapar mercedes f1 de yer almazsa ne yapar veya ferrari f1 olmadan nedir mercedes f1 olmadan nedir ? ;
Bazı arkadaşlar aerolardaki gelişim ferrariyi vurdu diye yazmış ,nerede ne zaman ferrari aeroyla öne geçti diye sorasım geliyor ;
Ferrarinin sponsorlarının dünyadaki yeri ile mclarenin sponsorların dünyadaki yeri veya konumları nedir? ;
Todt un milliyiti nedir ve fransız olduğundan hareketle fransanın stratejisyenlerinin almanya için gelecek stratejileri nelerdir bu oyuna ingitere dahil olduğunda oyun nasıl bir şekil alır ;
Değerli arkadaşlarım fianın ,mclarenin ,ferrarinin veya diğer f1 kaynaklarının siteleri dışında yazdığımız kuramlara gösterebileceğimiz başka kaynaklar varmı veya bu kaynaklar ne kadar şeffaf ? unutmayalımki son skandalda stepney bile daha konuşulmayan çok şey var demişti ;
Yukarıda yazdıklarım belki uzun oldu fakat kusura bakmayın ayrıca mclaren ve ferrari yi örnek gösterme nedenim bu iki takım taraftarının kendilerini konuya muhatap kabul etmeleridir ;
Ayrıca sürekli olarak değiştirilen kurallar sadece büyükleri daha büyük küçükleri daha küçük hatta sıfır yapmıştır ve f1 arenasından çekilmeye mecbur bırakmıştır peki bu küçüklerin çekildiği arenaya girenler kimler olmuştur ;f1 1980 lerdeki garaj takımlarının oluşturduğu f1 değil artık fabrika takımlarının ve dünya devleri markaların yer aldığı bir arena olmuştur fakat takip ettiğim kadarıyla kurduğumuz stratejiler hala 80 lerdeki gibi ;
Unutmayalımki amerika yeni nesil savaş uçağı ihalesini lochet-martin e verip boeingi dışlayınca boeing zarar etmesin diye concordelar hava da yanıp düşüyordu ve piyasadan kalkıyordu ve sonuçta boeing yeni nesil süpersonic yolcu uçağını piyasaya sürüyordu onun için artık f1 takımların stratejilerinin olduğu bir arena değil markaların ve devletlerin stratejilerinin ve dengelerinin değerlendiği bir arena ….

Erhan f1 arkadaşım "Buradaki herkes zaten biliyor kazanmanın yolunun sadece en hızlı arabayı yapmaktan geçmediğini. Birde ayrıca belirtmeye gerek yok bunu". cümlesini sen yazdığın için karşı çıktım….Yarışların pistlerde kazanılması fikrine sahipsen tabi ki buna bir f1 izleyicisi olarak bende sevinirim…Önemli olan hızlı olanın kazanmasıdır ,bu konuda takım ayrımı yapmıyorum , mclaren taraftarıyım ama yavaş bir mclaren yerine daha hızlı bir ferrarinin kazanmasını sporun doğası gereği daha çok isterim.Aynı hassasiyeti taşıyan herkese saygılar…..

Gürcan kardeşim yazdıklarımı yanlış anlamakta ısrar ediyorsun. Bu sitede belkide "yarışın pist üzerinde kazanılmasını" en çok isteyen benim. Ama şu anki durumuda kabul etmek gerekiyor.

BMW nin yakıt ısısı düşüktü bunu Thiessen bile kabul etti ama o konu hala adam gibi açıklığa kavuşmuş değil. Kural "yakıt ısısı ortam sıcaklığından 10 dereceden fazla düşük olamaz" diyor. Ama yarış komiserleri gerek depodaki yakıt ısısının gerekse de hava sıcaklığının belirlenmesinde kesin bilgilerin bulunmadığını söyleyerek BMW ve Williams'ın cezalandırılmaması yönünde karar almıştı. Yani bir kural hatasından yırttı BMW ve Williams. McLaren yapsaydı bunu ceza gelirmiydi tartışılabilir ama bence yine ceza gelmezdi. Bu tarz kural hatalarını veya boşluklarını tüm takımlar kullanıyor.

peki beyler siz kendi aleminizde uyumaya devam edin mutlaka bi gün göreceksiniz bunları söyleyebileceğim bişey yok..

ya saçmalık almış başını gidio yine olay ferrari-fia ortaklığına dönmüş yeter artık ya bu kadar da aşağı seviyelere düşmeyin..hele yılmaz arkadaşım sen hangi alemlerde geziosun bi kendine gel bence..

ben konudaki tarafların (mclaren, fia ve ferrari)hiçbirinin bu konuyu şansa bırakmayacaklarını düşünüyorum.. ayrıca şu da var beyler zaten saçma olan mclaren'in puanları silinirken pilotlarının puanlarının silinmemesiydi!
yanlışsam söyleyin beyler kural dışı araba kullanan takım haksız kazanç sağladı kural dışı arabayı kullanan pilotlar haksız kazanç sağlamadı mı?

Arkadaşlar komplo teorisyenliği yapmak farklıdır ,olayları yorumlamak farklıdır..
Pistte kazanılmadığını bana kanıtlayacek bir belge , döküman ,foto gösterin inanayım alonso brezilyada ilk virajda hamiltona dönme fırsatı verseydi şampiyon hamiltondu…
Şimdi mclaren şampiyon olsa bu sene yinee aynı pist dışında kazanılır SAÇIKLAMALARINIZI MI yapacaksızız?
Anlatmaya çalıştığım fia kararlarında ferrariyi ayrı bir yere koyar ve ona göre karar alır….

Yılmaz saçmalama arkadasım utanmasan çindede hamilton bilerek yarış dışı kaldı diyeceksin (hani oyunu son yarışa taşımak için senin o düşüncenle).

gürcan yapma Allah aşkına kimi geçen seneki şampiyonluğu pistte mi kazandı lütfen ya arkadaşlar burda büyük olaylar dönüyo dikkat edin birazcık lütfen yani..

bak ama şunu unutma lewis'in o yarışta puan alamamasının temelinde kesinlikle mclaren pit duvarında oturan amcaların rolü var şampiyonluğu bi anlaşmayla verdiler ben bu adamları savunmuyorum dedim ya artık mclaren'i tutmuyorum diye.. demek istediğim başka bişey fia konu mclaren oluna daha bi ön yargılı bakıyo olaya demek istediğim bu sadece.

PİST DIŞINDA kazanılır düşüncesini bir f1 taraftarı olarak sana yakıştıramıyorum…
Umarım her zaman EN HIZLI kazanır…Mclaren, ferrari yada başka bir takım ..
Hızlı olan kazansın aksini düşünmek çok çirkin f1 e yakışmaz kınıyorum bu tarz yorumları.

Yarışları kazanmanın yolunun en hızlı arabayı yapmaktan geçmediğini söylemek zaten benim başından beri savunduğum sizin de karşı çıktığını italyon lobisi ve politik ferrari tutumu hakkıındaki tezimi kabul ettiğin anlamına gelir…
Ben yarışların PİST DIŞINDA

neden insanlar karşısındakileri bilmiyorsunuz gibi yargılamaktan kaçınmazlar anlamış değilim. sen bir konuyu çok bilirsin diğeri bilmez ya da tam tersi olabilir ama bu karşısındakini bilmiyor diye itham etmek, kendi bildiğini kesin doğruymuş gibi kabul etmenin anlamı nedir anlamış değilim. tamam fikirler sunulur doğru bildiğiniz savunulur ama bilmiyorsunuz demek hoş birşey değildir.

erhan f1 burda herhangi bi ağlama durumu yok bak olay şu, geçen sene brezilya yarışında bmwlerin yakıtlatının ısısı mı ne kural dışıydı fia bunun olduğunu ama ceza verilmeyeceğini söyle kaynak trf1.net şimdi sana sorum şu şayet aynı olay mclaren mercedes'e olsaydı aynı şey olur muydu? bak objektif bi arkadaşsın daha önce de sana bişiyler yazmıştım hatırlarsan, lütfen canı gönülden söyle fia mclaren'i böyle bişeyde cezasız bırakır mıydı?

Bir kere Ferrari de kullanıyordu demedim bir daha okursan yasaklanmasaydı Ferrari'de kullanırdı dedim. Aynen yazmışsın FIA'nın sitesinde yazanları ama "Ferrari'nin yaptığı lobi çalışmaları" lafını eklemeseydin araya daha iyi olurdu. Ayrıca sende demişsin sitede de yazıyor Berilyum maliyeti ve çevreye zararlı olmasından dolayı yasaklandı diye. Araya neden illaki bir "Ferrari lobisi" yazma ihtiyacı hissettin anlamadım.

FIA nın başkanı İngilizken, üst düzey yöneticilerinin çoğu İngilizken, Bernie İngilizken hatta İngilizler Formula1'i bir İngiliz organizasyonu olarak görüyorken eğer Ferrari'nin lobisi bir İngiliz takımı olan McLaren'den daha iyiyse bu Ferrari'nin çirkinliği değil McLaren'in zaafıdır. Buradaki herkes zaten biliyor kazanmanın yolunun sadece en hızlı arabayı yapmaktan geçmediğini. Birde ayrıca belirtmeye gerek yok bunu.

Hala devam ediyorsun "bilmiyorsunuz anlamıyorsunuz" türü kelimeler kullanmaya eğer böyle devam edersen yorumlarını okumayı bırakacağım…

tabi tabi, mosley başkanlığında Fia ferrariyi durdurmak için elinden geleni yaptı ve mosleyin bu ferrari karşıtı çalışmalarınıda, italyan federasyonu, sonuna kadar arkandayız diyerek geçenki oylamada ödüllendirdi :))) ve oda yetmedi mosley düşündüki ben bu ferrariye yeterince baş ağrısı olamadım yeterince kötülük yapamadım bari yerime Todd denilen adamı işaret edeyim o ferrarinin belası olsun dedi :)) yürü be Fia kim tutar seni..

Anlattığınız toriler bunları destekleyecek veri bulmaktan yoksundur…Geleneksel aluminyum alaşım kullanılan piston malzemesi yerine alternatif malzemelerin kullanımı daha etkin krank hızlarını mümkün kılıyor.
B alanda f1 de o seneki adıyla Mercedes V10 F1 motorunun yapımcısı olan Ilmor mühendislik öncülük etmekteydi..Ilmor 1998 den sonra pistonları aluminyum/berilyum alaşımdan yaparak ağırlıklarını 3/1 düşürürken ısı iletkenliğindede müthiş bir gelişme yaşadı.Bu alaşımın maliyetler üzerindeki baskısına ek olarak,bazı çevreler berilyum tozunun sağlık sorunlarına neden olabileceğini öne sürdüler.Ferrari ninde yaptığı lobi çalışmalarını sonunda FIA yasağına gelindi.Ferrari tarafından istenen Al/Ber yasağını yerine 2001 yılında,esneklik özel modülü 40GPA ı (gigapascal) geçen metaller yasaklandı.
Fia resmi sitesinden alıntılar içermektedir.
Bu madeyi ferrarinin yada diğer takımlarında mclaren kadar kullandığını veya bu kadar geliştiklerini iddda eden arkadaşlarım lütfen dikkatle okusun.Yasaklanma kararı da 2002 için alınacaktı fakat nasıl bir mantık bu kararı aldıysa 2000 yılının son çeyreğinde yani gelecek senenin motorları tasarlanmışken geldi karar.
Dikkat edin yine ferrari tetiklemiştir karar alım sürecini ama tabi ferraride kullanıyordu bu maddeyi gibi çeşitlendirmeleriniz ne kadar mantıklı gelecek artık size merak ediyorum..
Yaptığınız yorumlar gerçekleri yansıtmadığında ,içerikleri konusunda bilgi sahibi olmadığınız kaçınılmaz olarak yansıyacak bir çıkarımdır…

Ne faydasından bahsediyorsun.Ferrariyi durdurmak için konulmuş bir kural işine mi yaradı.Ama schumi todt ve brawn ı durdurmaya yetmedi bu kurallar helal olsun hepsine ama sonunda FIA 2005 de istedigini elde etti.

Ben bir çelişki göremedim.Kurallar herkes içindir ama kuralın konulma nedeni Ferraridir demek istedigi bu sanırım nasıl anlarsan.

Hayır çelişki falan yok. Kurallar bir sonraki sezon için değişti ve en büyük zararı Ferrari gördü ama bir sonraki sezon yine Ferrari işini iyi yaptı ve şampiyon oldu. bkz. 2002-2003 sezonları.

Berilyum nasıl nokta atışı olmuş açıklarsan sevinirim…

Berilyum yasağı Fia nın nokta atışıdır hedefi 12 den vurmuştur.
Erhan önceki yazdığın : “…yine Ferrari'yi yavaşlatmak için bulunmuş bir kural”
Sonraki: “…Kurallar herkes için eşitti”
Çelişkilerden kurtulalım..

Anlamadığım bir diğer nokta da şu. Sanki FIA çıkıp "bütün takımlar 2.4lt v8 motor kullanacak ama Ferrari 3.0lt motor kullanabilir" demiş gibi yorumlar yapıyorsunuz. Kurallar herkes için eşitti dersini en iyi yapan kazanmıştı bunun neresini tartışıyorsunuzki?

Berilyum'un yasaklanması sanki McLaren'e has bir olaydı. Griddeki bütün takımların kullanılması yasaklandı yasaklanmasaydı Ferrari'de kullanırdı bunu yine McLaren'in herhangi bir avantajı kalmazdı.

O zaman Williams taraftarları çıksın "FIA hareketli süspansiyonları yasakladı kahrolsun FIA" desin, Ferrari taraftarları çıkıp "Hareketli taban yasaklandı kahrolsun FIA" desin, ama çıkıp kimse demezken McLaren taraftarlarının bu kadar ağlaması komik olmaya başladı kusura bakmayın…

Mercedes motorunun temiz çıkacağından hiç şüphem yoktu… Ve öyle de oldu…

Karşılıklı atışmalarınızı okudum kardeşlerim. 2005 ve öncesini takip etmemiş kardeşlerimiz için çok güzel bilgiler var.

Tarafsız gözle bakıldığında FIA'da ibre biraz Ferrari tarafına kayıyor bence…

Son olarak, "Wikipedia" yararlı ve güzel bir site. Hatta "sık kullanılanlar"ıma da kayıtlı. Merak ettiğim konu, olay, kişi, v.s. açıp okurum. Ancak okuduğum konuyu başka sitelerden de bulup okurum. Çünkü o siteye yazanlar tarafsız olamayabiliyor. Mesela, bir zamanlar o sitenin İngilizce versiyonuna göre Türkler Ermenileri katletmişlerdi!

Evet Gürcan ben çakmıyorum bu konulardan. Anlaşılan sen bayaa anlıyosun. O zaman bi açıkla bize 2004 gibi bir sezondn sonra nasıl Ferrari 2005te bu kadar kötü bir sezon geçirdi.

Sinir olurum böyle bilmiyosun anlamıyosun diyerek konuşan insanlara. Birtek siz biliyorsunuz zaten.

bir kere ferrari'de schumi, barrichello, todt, brawn vardı yani TECRÜBE! bunların yanında 2000-2004 süper otomobiller olunca yenilmez armada olduk. yani anlayacağınız kurallar bize işlemedi mclaren taraftarı kardeşlerim 😉

berilyum pahalı olduğundan yasaklanmış işte bir Fia saçması daha(bazıları çevreci değildi bile demiştir) zaten o bahsettiğiniz minardi gibi takımların toplam bütçesi zirvedeki zenginlerin sadece motor bütçesinin yarısı bile değildi.. yani saçmalığın daniskası merco nun önünü kesmek amaçlı olduğu açıkca belliydi yaşadık o dönemleri. berilyumu kullanan kim, bunun üstüne gelecek planları olan kim Merco ne olduğu ortada.

2001 yılında McLaren ve BMW Williams' ın ortak olduğu şampiyonluk yarışını önde tamamlayan Ferrari, 2002 yılında radikal özelliklere sahip F2002 adlı araç ile büyük bir üstünlük sağlayarak şampiyonluğu sezonun bitiminden çok önce elde etmeyi başardı. 2002 yılının sonunda Ferrari' nin bu üstünlüğü nedeniyle Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA), Formula 1' de masrafları azaltarak diğer takımların rekabet gücünü arttırmak amacıyla bazı kural değişikliklerine gitti.
2003 yılında yeni kurallardan etkilenmesine rağmen tekrar hem takımlar hem de pilotlar şampiyonluğunu kazanmayı başardı.
2004 yılında F2004 ile 18 yarışın 15' ini kazanarak 2002' deki üstünlüğünü daha da ileri taşıyan Ferrari, yine hem takımlar hem de pilotlar şampiyonluğunu kazanmayı başardı.
Ferrari' nin 2004' ü de domine etmesinin üzerine FIA daha radikal kural değişikliklerine gitti. 2005 yılında aleyhine değiştirilen kurallara ayak uyduramayan Ferrari, araç ile lastik arasında yaşanan uyumsuzluk ve kural değişikliklerinin amacına ulaşmasi nedeniyle şampiyonayı ancak 3. olarak tamamlayabildi.

Kaynak Wikipedia

Bu arada 2004 yılı aero sınırlamasından sonra nasıl diğer takımlar ferrariye ona yaklaşmıştır , kural hepsini kapsıyor…

Ben de 1-2 laf söyleyeyim. En iyi takımı cezalandırmak olmuyor da ne oluyor bu.

Motor geliştirme durdurulur, paran olsa da geliştirmeyeceksin vs vs

Sıralama formatı değiştirlir. En hızlı aracın da sürücün de olsa geçişe imkan vermeyen pistte 1 tur fazla yakıtla tur atman demek polü kaybetmen demek.

Sadece bu 2 kural bile yavaşlatmak için yeterlidir. Fia her zaman kendini düşünür ne Ferrari ne başkası. Schumacher kazanıyor kimse izlemiyor diye bunları getirdi ve de başarılı oldu.

ErhanF1 arkadaşım öncelikle f1 i çok fazla bilmemenden ötürü yaptığın yorumdaki ironik durumlardan önce en azından yazımı tekrardan okuyarak ne demek istediğimi anlamanı ümüt ediyorum yok sa yazdıklarını umutsuz bir soru işaretiyle okumaya devam edicem..
Motorlarda dayanıklılık artarsa güç düşer 2004 yılı 19000 rpm ferrari en yalın rakibi BMW 18700 rpm….
Mercedes söylemiyorum ilk 3 te bile değil yani şasi uysa bile kurallara uymak için deviri çok düşük…
2004 yılı en yüksek bütçe TOYOTA takımındadır iki tane eş ölçekli rüzgar tünelime sahip olmak haliyle maliyeti epey arttırır…
Dönemin en dominant!!! takımı bi de şampiyon olunca nasıl zarar görüyor ada aryrı bi bilimin inceleme konusu herhalde….
Umarım bundan sonra (s)açıklamalarını araştırıp yaparsın….

Aynı kulvarda dişediş mücadele veren iki markadan sadece birisine yüklenmek önyargının sözlük karşılığıdır.Ama hiç önemli değil canla başla çalışan bir McLaren-Mercedes var.Kimse baştada Mosley bu takımı yıpratamaz.

Mosley en az benim kadar Ferrari fanı olan Todt' u yerime aday göstereyim demiştir kesin.F1 tarihinde her zaman bu böyle olmuştur.Her türlü skandala rağmen Ferrari hep kollanmıştır.Ama şimdi ders verme zamanıdır ve McLaren-Mercedes pistte bu dersi vermeye başlamıştır.

Gürcan kusura bakma ama saçmalamışsın. Berilyumun yasaklanması çok yüksek maliyetinden dolayı olmuştur. Minardi gibi ufak takımların berilyum alaşımlı motor kullanan takımlara karşı halini tahmin etmek pek zor değil. McLaren-Mercedes in yaşadığı dayanıklılık sorunlarının temel kaynağı şasi-motor uyumusuzluğundan kaynaklandı bunu bizzat Haug söyledi kaynak bulursam yazarım buraya ama çok eski bir olay. Durduk yerde kırılan süspansiyonlar uçan arka kanatlar heralde berilyum sebebiyle değildi dimi?

Aero da sınırlamaya gidilmesi zaten bu konuda çok önde olan Ferrari'ye nasıl bir avantaj getirebilir onuda anlamadım. Gelişim durunca diğer takımların Ferrari'ye yetişmesi kolaylaştı. Yani yine Ferrari'yi yavaşlatmak için bulunmuş bir kural.

Schumacher gibi bir pilotu olması Ferrari'nin suçu olmuş yazdığından onu anladım.

Ne kadar inkar etsenizde konulan bütün kurallar ufak takımlarla büyük takımlar arasındaki farkı kapatmak ve daha çok rekabet görmek amacıyla konuldu. Haliylede en büyük zararı dönemin en dominant takımı Ferrari gördü.

Ferrari kural değişikliklerinden fayda sağladığı için şampiyon olmadı. Bütün olumsuzluklarına rağmen Todt-Brawn-Schumacher gibi bir üçlüye sahip olduğu için, dönemin en yüksek bütçesine sahip olduğu için ve dersine en iyi çalışan takım olduğu için kazandı.

F1 de radikal değişimlerin yaşandığı 2003 yılı ve sonrası çıkan bütün kural değişiklkleri ferrari LEHİNEDİR..
Aksini idda atmek ezbere konuşmaktan öteye gidememektir…
En önemli kural değişikliği motor konusunda gelmiştir(2004 bir hafta sonu tek motor).
2001 yılında illmor da paoul morgan nın ölümünde ve berilyum maddesinin yasaklanmasından sonra motorlarında 2003 yılında anca toparlanan mercedes için bu karar yıkım olmuştur MP4-18 ile tarihinin en kötü başlangıcını yapmıştır.
2001 almanyadan beri motor problemi yaşamayan yani motor dayanıklılığında 1 numara olan ferariyi nasıl yavaşlatmış olbilir bu kural? Melbörnde 19000 devir ve 900 bg güç üretebiliyordu ferrari motoru diğerleri en az 30 bg gerideydi ve dayanıklı değillerdi..BKZ 2004 yarışlarına…
Tek turluk sıralama formatı sürücüyü ve tecrübeyi ön plana çıkardı ,herhalde gridin en iyi sürücüsünün ve pilot ikilisinin kim ve kimler olduğunu söylememe gerek yoktur….
Aero alanında da ferrari hepsinden birer hatta ikişier gömlek üstünken burada kısıtlamaya gidilmesi diğerlerinin farkı kapatmasını engellemiştir …
SONUÇ OLARAK:Son yılların en köklü kural değişimlerinin(ferrariyi yavaşlatmak adına!!!) yaşandığı 2004 yılında 10. yarışında ferrari ve michael şampiyonluğu garantilemiş ve bir sonraki yılın aracına konsantre olmuşlardır…
Lütfen kural değişikliklerini yorumlarken ya bunlarım ne olduğunu bilelim yada takımlara ve aldığı sonuçlara bakarak konuşalım…
ÖNYARGIDAN bahseden arkadaşlarım önyargıdan örnekler segilemektesiniz yorumlarınızla….

galiba benim ilk mesajım ile bu habere yazılan ilk mesajı karıştırıyorsun..hi kimse çıkıp ferrari motorlarının neden incelenmediğini, pilotlarının neden doping testine tabi tutulmadıklarını, her iki olayda ilk tabi tutulanın nede3n mclaren olduğunu açık seçik şekilde açıklayamıyor..açıklama yerine yok önyargılısınız yok şu bu..evet önyargılıyım ben, bu önyargıyı oluşturan fia utanmalı ben değil

Şöyle bir konu uyanıyor benim gözümde. FIA Devamlı uyuyor Ferrari onu uyandırıyor. Daha ne istiyorsunuz ki? Şunu anlatmaya çalışıyorum:

Ferrari Michelin gennişliyor diyince mi genişlemeye başladı. Yoksa hep genişliyordu da kimse mi görmüyordu.

Mclaren şikayet edince mi Ferrari'nin tabanı esnek soruşturması başlatıldı ve kural değiştirildi.

Aynı durum Kütle amortisörde de geçerli. Ferrari şikayet etti diye suçlu bulnacak diye bir durum yok. İncelenir ve kurallara aykırı durum varsa cezası verilir.

Başka bir konu Ferrari'de Schumi durdurulsun diye çıkmadı mı bu kararlar. Sıralama değişti, motor kuralları değişti, hatta ne kadar doğru olduğunndan emin olmadığım haber osla bile Schumacher ağırlıkla yarışsın denildi 🙂 İşte böyle. Fia daha iy iinceleme yapsın da Ferrrai veya diğer takımlar şikayet etmeden yanlışları gidersin.

Todt konusuna ise bende katılmam daha yeni görevini bırakmış biri Başkan olursa her ne kadar tarafsız bile olsa bazı taraftarlar kesin taraf tuttuğunu söyleyecektir. Bu yüzden halk seçsin diyorum 🙂

ya şimdi ben geçen seneye kadar mclaren taraftarıydım ama geçen sene gördüm ki bu işte politika var, mclaren'e ceza verildi takım olarak, ama pilotlara verlimedi. yani mclaren kural dışı araba kullandığı için ceza aldı ama kural dışı araba kullanarak şapiyonluğa koşan pilotlar ceza almadı.. burda bi saçmalık olduğunu cezayı duyduğum anda farketmiştim ve
acaba nasıl olacak da hamiltonun elinden şampiyonluğu alacaklar diye düşünmüştüm. ve aldılar da… ve bunun akabinde ferrari davayı çekti geriye sonuçta ferrari bir kez daha kazanmış oldu demek istediğim şu;
formula 1 öyle bi hale geldi ki artık takım tutmak keyif vermiyo, ama yarışlar hala keyif veriyo öyleyse sporun kendisinden zevk almaya çalışcaz ben artık öyle yapıyorum. kimin kazandığı önemli dğeil nasıl kazandığı önemli diye düşünüyorum:)

Fransa sonrası motor gelişimi konusunda ferarinin kural açığı bulduğu ve yaklaşık 25 bg gibi bir kazanım sağladığı söylentileri tavan yapmıştı ;öte yandan ferrari de shell ile bir gelişim çalışması yaptıklarını açıklayarak bu söylemleri yalanlamamıştı..
Bütün bu verilere rağmen ferrari motorunda veya diğer buna etken olabilecek parametrelerinde bir incelemeye tabi tutulmazken , ilk inceleme mclarene geliyorsa bu durum insanlarda kuşku uyandırır…
FİA insanlarda bu soru işaretini bırakıyorsa ve geçmiş senelerde yaşanan benzer durumlardaki ferrari yanlısısı kararları ile ,örtüşüyorsa bu FİANIN TARAFSIZ olduğu yargısını zedeler..
2003 yılında williams açık ara daha hızlıyken 46 yarıştır DEĞİŞMEYEN michelin lastiklerinin hamur yapısı feraari itirazı sonucu MONZA öncesi değişiyorsa keza 2006 monza ve renonun kütle amortüsörü kullanımı yasaklanıyorsa, tarafsızlığı sorgulanır fianın..
Malesef enzo zamanından beri gerçek olan ve varlığını etkileriyle sürdüren bir italyan lobisi, f1 de ferariye saniyeler kazandırmaya devam edecektir..

iyi "ferrari tr" ama fia'nın da ferrariye olan sempatisini de yok sayamazsın.. mosley yernie gelebilecek en doğru kişinin totd olduğunu söylüyo daha ne olmalı ki bunu aksini düşünelim…

2 yarış üst üste kazanınca incelemesi doğal. Ben buna bir şey demiyorum. Kura olayı da inandırıcı gelmeyebilir. Eğer kural ihlali yapılmamışsa Fia kendinden motora ek birşeyler eklemez. Ama eğer McLaren motorunda kurallara uymayan birşey çıkarsa bunu Ferrari koymuş olmuyor, McLaren'in kendisi yapmış oluyor ve ceza aldığında McLaren taraftarları Ferrari'yi suçluyor.

Ö yargılı değilim diyorsan ilk mesajına bakarsan ne kadar ön yargılı olduğun anlaşılır. Çünkü direk ceza bekliyorsun, demek ki senin de güvenmediğin şeyler var ( saçma bir söz oldu çünkü hiçbirimiz takımların içinde değiliz ne olup bittiğini bilemeyiz.)

Niye hep McLarena ceza veriyorlar Ferrariyi tuttukları için mi yoksa McLaren gerçekten kural ihlalleri yaptığı için mi. Geriye dönüp olayları iyi inceleyin. Ron Dennis e kimsenin güveni kalmadı.

Şimdi Fia Mclarenin motorunu inceledi birşey bulamadı,diyelimki illegal bir motorla bugüne kadarki yarışlara çıkan X takımı sıranın kendisine geleceğini görüp motorundaki illegal yapıları çıkarıp inceleme bitene kadar normal şartlarda devam ederse bugüne kadar kazandığı puanların hesabını kim verecek,denetleme yapacaksanız aniden kimsenin haberi olmadan bütün takımların motorlarını aynı anda toplayıp yapsalar daha adilane olmazmı bu iş..

bunun neresi önyargı ferrari_tr hocam? şampiyona için yarışan iki takım var, doping testi yapılıyor, ferrarinin pilotlarına denk gelmiyor,tesadüf! Ferrari üstüste yarışlar kazanıyor, Ferrarinin motor geliştirmeyi yasaklayan kuralları çiğneyerek beygir gücü kazandığı söylentileri çıkıyor, hatta bu iddia ferrari tarafından reddediliyor, buna rağmen TARAFSIZ fia bu iddiaları incelemeye gerek duymuyor..taa ki hamilton üstüste iki yarış kazanıp şampiyonada liderliği ele geçirinceye dek..bu fianın nasıl bir piyangosudur ki her çekilişte mclaren çıkıyor..ama pardon, olaya önyargısız yaklaşmak gerekiyordu di mi..evet, tamamen tesadüf..

riskli bir açıklama yapacam..hamiltonun son iki yarışayı kazanamsı için çok dua ettim, umarım fia bu açıklamdan bir kural ihlali çıkarıp hamiye ceza vermez : P

Ortada bir yanlışlık olduğu aşikar fia bence tekrar incelemeli atlanılan hesaba katılmayan noktalar kesinlikle vardır hatta briatorenin vermiş olduğu beyanatlardan hareket edersek kesinkez atlanılan noktalar vardır ;
Fakat şu bir gerçekki mercedes üzerinden veya mclarenden farklı beklentileri olanlar ve geçen yılki vukuat gibi vukuat beklentisi olanlar namına üzüldüm …

ferrarinin büyük bir farkla kazandığı herhangi bir yarış sonrası ayne şekilde motorunun incelenmesini de görürüz umarım, tabi hamiltonun başını çektiği bazı pilotlara uygulanan doping testinin de aynı şekilde, ferrari pilotlarını da kapsamasını..fianın olağan kuşkulu listesinde arada bi ferrari de olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir