Kategoriler
Formula1

"Yakıt İkmalinin Yasaklanması F1'e Heyecan Katabilir"

Coulthard, eski günlerdeki gibi pit stoplar sırasında yakıt alımının yasaklanmasının Formula1’e tat katacağını düşünüyor. Macaristan Grand Prix’sinde birçok takım yakıt ikmali sırasında sorun yaşamış ve pit alanında küçük çaplı alevlerle karşılaşımıştı.

Coulthard bu konuda, "Macaristan’daki alevler hemen söndürüldü ve kimse yaralanmadı ama bize pit stopların bir anda ne kadar tehlikeli hale gelebileceğini gösterdiler."

"Önceden, tüm yarış yakıtını aracınızda taşıdığınız zamanlar, pilotların lastikler ve frenlemeler üzerinde daha büyük bir etkisi vardı. Bazıları daha fazla pit stop yapsa da, eğer lastikleriniz izin verirse pit stop yapmadan bile yarışı tamamlayabilirdiniz."

"Araçların ağırlığı o zamandan bu yana çok değişti. Performansta ve aracın kontrolünde daha fazla dalgalanmalar vardı ve bu da daha fazla geçişe imkan sağlıyordu."

"Bugünlerde, kuru hava şartlarında, gridde ikinci çizgiden geride olan birini yarış kazanırken çok nadir görüyoruz. Çünkü sıralama performansı yarış sonucu ayna gibi yansıtıyor. Koşullar aynı olduğunda bu bir sürpriz olmuyor."

"Bu yüzden yarışlara heyecan katmak istiyorsak, benim görüşüm, bunu yapmanın en iyi yolu yakıt alımını yasaklamak."

Diğer bir yandan Coulthard markalar şampiyonasında altıncı sıraya gerileyen Red Bull’un tekrar dördüncülük için mücadele edebileceğine inanıyor.

Coulthard ITV’deki köşesinde, "Red Bull için üzücü geçen Macaristan haftasonundan sonra, markalar klasmanında Renault’nun arkasına düştük ve Toyota ile bağlantıyı kaybettik."

"Bu iyi değil ama dünyanın sonu da değil. Orta grup mücadelesindeki denge sezon boyunca bir takımdan diğer takıma geçti ve kalan yarışlarda çok şey değişebilir."

"Tüm takımlar kaynaklarını 2008 ve 2009 için bölmüş durumdalar. Ancak biz de RB4’ün gelişimi üzerinde çalışmalarımıza devam ederken, şampiyonadaki dördüncülük hedefimizi kovalıyoruz." dedi.

“"Yakıt İkmalinin Yasaklanması F1'e Heyecan Katabilir"” için 0 yanıt

nerde kalcak o zaman pit stopların heyecanı 😀 dimi ama o zamanda beklicez acaba kim pit stop yapıcak yapmicak pof :S saçma olurdu dimi coulthard!!

Bir arkadas maceristanda starttan sonra kapatırdım demiş.Bu yıl kapatmayıp ne izlemiş sormak lazım.En sıkıcı yarışta Kimi nin LOST olarak Alonso yu geçmesinden mi zevk almış.
Araçlar pite sadece yakıt için girmiyor
Ayrıca lastikler bu tarz bir kural değişikliğinde değişmek zorunda değil.
Yine pite girecekler lastikler çok aşınacağı için değiştirmek zorundalar.
3 tip lastik olabilir
1 kere veya 2 kere lastik değiştirmek mecburi olabilir.
Yarışın sonlarına doğru araçlar dahada hızlanacağı için çekişme artar motor sorunları daha çok olur.
vs.vs.

Bu tarz ağır eleştirilere en gerek var Cou bu işin içinde olup fikrini söylemiş
sonundada katabilir demiş bunu anlayabilmek önemli.Ayrıca şu an f1 de yapılan nedir her sene kuralların baştan aşağı değişmesinin sebebi rekabeti heyecanı sağlamak o zaman mantıksız bir önerme görmüyorum ben. "Not Fikri Desteklemiyorum

Neyseki bırakıyon artık, giderayak güldürdün beni DC saolasın ama bu espri yeteneğin hariç özleyeceğim bir yönün yok , sana hayatta başarılar…

söledigine kendiside inanmamış baksana gider ayak biraz laf olsun diye konuşmuş işte iyi o zaman biridgestone de 60 70 tur dayana bilen lastik yapsın pole alan yarışı kazansın hatta yarış yapılmasına gerek yok pole alana 10 puan verilsin 😀 massanın macaristanda yaptıgını saymıyorum 😛

Yarış başladığı gibi bitsin. Daha heyecanlı olur." deseydin daha açık olurdu. Zaten geçiş imkanları çok sınırlı birde benzin stratejisi olmazsa iyice monoton olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir