Kategoriler
Formula1 Manşet

F1 Pilotları: “Yeni Araçlar Biraz Fazla Yavaş”

Formula 1 pilotları, yeni nesil F1 araçlarını sürmenin daha fazla mücadele gerektirdiğini ancak araçların şu anda aşırı yavaş olduklarını düşünüyorlar.

Yeni araçlarla ilk testler geçen hafta Jerez’de yapıldı. Jerez’deki geçen seneki testlerle kıyasladığımızda en iyi tur zamanı yaklaşık 5.5 sn daha yavaş oldu.

Adrian Sutil “Geçen seneye kıyasla % 20 – 30 seviyelerinde downforce kaybettik ve yeni lastikler bir kademe daha sertler. Bu, durumu daha zorlaştırıyor.”

“Bu kötü bir şey çünkü Formula 1 şu anda biraz fazla yavaş. Motor açısından çok güçlü, bu yüzden o açıdan üzgün değiliz. Turbo motoru sürmek güzek bir şey.”

“Ancak aerodinamik açıdan biraz gelişmemiz lazım çünkü F1 aracı virajlarda da hızlı olmalı.”

“Ve lastikler çok sert. Neden bu kadar muhafazakar davrandular anlayamıyorum. En azından iyi yol tutuşuna sahip lastikler olabilir.” dedi.

Fernando Alonso “Fiziksel açıdan aynı değil. Bu araçlar, şu ana kadarki Formula 1 araçlarından daha kolaylar.”

“Virajlardaki güç ve hız fazla değil ancak kontrol etmemiz gereken daha fazla parametre ve direksiyonda daha fazla düğme var.”

“Daha çok eleştirilen nokta ise araçların yüksek hızlı virajlardaki performansı. Çok farklı.”

“F1 araçlarından yarım dakika yavaş olan kart araçları sürdüm ancak onları sürerken yine terliyorum ve sürüşten keyif alıyorum.”

“Sınırda sürüyorsanız ve iyi tur zamanı kaydediyorsanız, duygusal açıdan değişen bir şey yok. Bu aracı sürmek yine de eğlenceli.” dedi.

Felipe Massa “Araçlar geçen senekilerden çok yavaş. Aracı limitte kullanırken kokpitte her şeyi yapmanız gerekiyor. Bu yüzden aracı sürmek zorken çok yavaş gelmiyor. Daha zor görünüyor.”

“Ancak aracı sürmek kolayken ve daha fazla yol tutuşu varken, daha hızlı tur zamanı kaydetseniz bile size yavaş gelir.” dedi.

 

“F1 Pilotları: “Yeni Araçlar Biraz Fazla Yavaş”” için 3 yanıt

1999 da 1.24.495 ti bu sene 1.23.218 oldu sanırım.

Beni şaşırtan nokta 2009’da 1.17’ye inen dereceler aynı kurallar ve mevcut araçların evrimi ile neden 2010’da düştü?

Pek tabii coğrafi koşullar, pist yüzeyi sıcaklığı ve lastik durumu etkilemiş olabilir. Fakat her sene Jerez de ya ocak son hafta ya şubat ilk hafta testler yapılır ve azor yüksek basıncından dolayı yağış durumu az olduğu için burası tercih edilir.

2011 de Red Bull’un damga vurduğu yıl dereceler çok düşükmüş. 2012’de biraz yükselmiş ve 1.18′ e doğru hamle yapmış. Zaten o yıl ilk 7 yarışta 7 farklı kazanan görmüştük.

2013’te 2012 den görece düşük ama yine de paralel denebilecek dereceler çıkmış sezonun ilk 6-7 yarışı heyecanlı geçmişti.

Sözün özü derecelerin yüksek olduğu sezonlar Red Bull’a mücadele etmek mümkün olmuş en azından sezonun ilk bölümünde. Dikkat ederseniz Brawn Gp 2009 da sezonun silverstone’a kadar olan bölümünde etkindi, sonra bu avantajdan yedi.

2010’da Ferrari son 5 sezonun en iyi 2. yarısını geçirmesine rağmen Red Bull son yarışta almıştı.

2011 zaten millet düştüğü için Red Bull hızlı göründü. 2011 testlerinde Ferrari ve Red Bull ağırlıkla iyi dereceler yapmıştı fakat Ferrari’nin kendi derecesi bir önceki yıldan düşük olunca beklenilmez düşüş kaçınılmaz oldu. Artık şurası anlaşılmalıdır ki araçlar kendi geleneklerinden yavaş olduğu için Red Bull hızlı göründü.

Red Bull zaten köklü bir takım değildi. Adrian newey’in en iyi yaptığı iş olan fiziksel sınırları zorlayan tehlikeli araç yapma blöfüne diğer takımlar kafa yorunca kendi iyi yaptıkları işi unuttular. Newey bişey yapmış acaba kopyalasak mı* kopyalamasak mı? derken o zihin bulanıklığı, o ikilem Newyin işine geliyor ve alıp başına gidiyordu. Çünkü diğer mühendisler gayet insan fizyolojisine saygılı, kokpite adam sığdırmak için 4 ayda 5 kilo verdirmiyor. Araç uçlarda gitsin diye zamanında Senna’nın hayatına mâl oldu hâlâ akıllanmadı.

Ama Rory Bryne 2000-2004 arasında gayet insani araç yapılandırmalarıyla Newey’İn canına okumuştu. Zihin bulandırmak için 4 tekere 4 farklı fren sistemi geliştirdi ama kimse yemedi. Newey gibi blöfçüyle ancak ve ancak Rory gibi bir kurt baş eder. Ve etti zamanında. Dikkat edin Mclaren araçları yıllar boyu onun tasarım gelenekleriyle yapılandırıldığı için genelde dayanıksız oluyordu. belki başında değildi ama yetiştirdiği elemanlar Mclarenin çoğu aracını hızlı ama dayanıksız yapılandırıyordu.

Newey araçlarının başarılı olma şartı:

Çok çok güçlü bir motor;

Çok güçlü bir şaşi

Zayıfça bir pilot

Ve insan fizyolojisini zorlayan 1-2 mekanik daraltma.

Bunlar var olmasına rağmen eğer 2. bir takımınız varsa, diğer takımın motor bilgilerini alıp kendi motorunuzu onun artıarına göre güncelleyip geliştirmek. Bunu da motor bölümü yapıyor.

Şimdi takke düştü kel göründü. Toro Rossoda Ferrari motoru yok, Renault ısınma sorununu hangi takımın geri bildirimleriyle düzeltecekse düzeltsin bakalım.

Sonuç olarak Newey tasarımları aracın temel aksamı teklediği için çalışmayacak ve bu yeni dönemde düşüşe geçecek.

Mclarenin tur derecesi beni oldukça memnun etti. Helal olsun. Sporu spor olduğu için yapan, insan fizyolojisine zor kullanmayan her takıma saygım vardır.Kimse sonsuza dek kazanamaz, insan sağlığı daha önemlidir. Hulkenberg Force India da neden Riccardo gibi kilo vermiyor. insan neyse o dur. Vay kalça kemiğin geniş vay kilo ver demek sporun doğasına aykırı. Bu yüzden bu sene Red Bull’un başarısını istemiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir