Kategoriler
Formula1

McLaren'in 'J amortisör' Sırrı Ortaya Çıktı

Daha önceleri üzerine konuşulan "J amortisör"ün sırrı ortaya çıktı ve Formula 1 araçlarında olağan elemanlarlar olma yolunda.

Daha önceki haberlerde Renault’un buna benzer bir teknolojiyi, casusluk skandalı (McLaren-Renault arasındaki) nedeniyle ertelediği konu edilmişti.

Noel öncesindeki Dünya Motor Sporları Konseyi toplantısında, Mackereth’in çizimleri arasında J amortisör adında bir parçanın olduğu ortaya çıkmıştı.

Haziran ayında Montreal’de Renault şef mühendii Pat Symonds "J amortisör de ne" demişti.

Symonds’ın bu cevabı bir gizleme içeriyomuş gibi görünüyordu ama sonraında Force India’dan Mike Gascoyne, 2008 araçlarında "sabit amortisör" kullandıklarını açıklamıştı.

‘J-amortisör’, rakiplerin sistemin asıl ne yaptığını anlamaması için verilmiş bir kod adıydı

McLaren bu sistemi 2005’ten bu yana kullanıyor, yani Renault’un kütle amortisör sisteminin yakaslanmasından 1 sene evvelinden itibaren.

McLaren’in 3 sene önce, J amortisörün patent sahibi ünlü Cambridge Üniversitesi ile özel bir gizlilik anlaşması imzaladığı ortaya çıktı.

Business Weekly, McLaren anlaşmasının zamanın dolduğunu, Cambridge’nin J amortisörü önde gelen amortisör firması ve F1’in tedarikçisi Penske RAcing Shocks’a izin verdiğini açıkladı.Böylelikle diğer takımlara da bu sistem verilebilecek.

Penske Racing Shocks’un teknik sorumlusu Jim Arentz: "Cambridge’nin yaratıcılığının Penske ile bütünleşeceğine ve motor sporlarında bu elemanın daha da yükseleceğine inanıyoruz."

“McLaren'in 'J amortisör' Sırrı Ortaya Çıktı” için 0 yanıt

ben henüz kullanmıyorlar biliyorum ki kullansaydı diğer takımlar bunu 2005 ten beri çoktan kullanıyor olacaklardı

mclaren henüz bunu kullanmıyor hem ön tekerleklerin bulunduğu bölüme yerleştirmede sıkıntı var hem proje tam bitmemiş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir