Kategoriler
Formula1

İlk Bahreyn Testlerinden Öğrendiğimiz 10 Şey

Red Bull kendisini toplayabilecek mi? Mercedes baskınlığını sürdürebilir mi? Yeni turbo araçlar çöl güneşinin altında eriyecek mi?

Bahreyn’deki ikinci sezon öncesi testi bize kimlerin önde olduğu ve sezonun ilk yarışına sadece üç hafta kalmışken kimlerin sorun yaşadığı konusunda daha fazla şey vaad ediyor.

Takımların birlikte çalışacakları hala dört gün daha var, ancak F1’in 2014 sezonu hakkında daha net bir resim çizebiliyoruz. İşte karşınızda bu hafta çölden öğrendiğimiz 10 şey.

 

MERCEDES İNANILMAZ GÜÇLÜ…

1393152112

Avustralya GP hafta sonu bugün başlamış olsa Nico Rosberg ve Lewis Hamilton’ın önlerde olmayacağını kimse iddia edemez.

Mercedes açık ara en hazır araç olarak görünüyor, sorunsuz motor sesleri, veya daha iyi tabirle ‘normal’. Rosberg son gün yumuşak hamurla sıralama simülasyonu yapmıştı.

Test süreleri çok anlam ifade etmese de Mercedes’in programda çok daha ilerde olduğuna şüphe yok. Aracı, motoru ve aracın sürüş ihtiyaçlarını diğer takımlardan daha iyi anladıklarını söyleyebiliriz.

Avustralya GP’sine üç hafta var ve hikayenin çok fazla değişeceğini söyleyebilmek için hiçbir sebep yok. O zaman hala erken olacak ve gelişim savaşı sezon içinde devam edecek.

Şu an Mercedes polün sahibi konumunda.

 

…ANCAK TAMAMEN SORUNSUZ DEĞİLLER

1393152196

Mercedes’in Bahreyn’in ikinci gününde kırmızı bayrağa sebep olması şaşırtıcıydı. Jerez’deki ön kanat sorununu saymazsak W05 sezon öncesi testlere taş gibi başlamıştı.

Mercedes’in biraz daha sorun yaşaması rakipleri için iyi haber olarak yorumlandı.

Evet, araç arıza veriyor, ancak Brackley ekibinin son dört gündeki 315 turu takımın sorunları keşfetmede ve çözmede çok daha iyi olduğu ortada.

 

RENAULT MELBOURNE’DE KAZANMAYACAK

1393152350

Bahreyn’deki en hızlı Renault motorlu araç rekabetten neredeyse 5.5 saniye uzaktaydı. Fransız üreticinin makinasının hızlı veya yeterli olmadığı açık.

Geride bıraktığımız sekiz test gününün ardından Renault sadece 4019 km yol katederken Mercedes 10082 km test yapabildi. Jerez’in ardından büyük bir gelişme var, ancak çok önemli bir oranda değil.

Renault’yu hızlı bir çözümün kurtaramayacağı açık. Renault Sport F1’den Rob White: “Jerez’in ortası olarak kabul edilebilecek durumdayız.” Buna göre Mercedes’in bunun üzerine ne kadar koyabileceği aşikar.

Renault geriden geliyor ve sezon öncesinde sadece dört test günü var, ilk yarışta bitişe ulaşmak Renault için zafere eşit olabilir.

 

2014 F1 YETERİNCE HIZLI

1393152462

Bahreyn’de ortaya çıkan yeni F1’in performansına bakarsak (özellikle Mercedes motoruna sahipseniz) daha önce belirtildiği gibi araçların daha yavaş olacağı söylentileri yalanlanmış oldu.

Orta Doğu’daki dört günlük sürüşün ardından Nico Rosberg 2014 Mercedes’iyle geçtiğimiz sezonki yarıştaki pol zamanına 1 saniye yaklaştı.

Takıma göre Rosberg Bahreyn yarışındaki süper yumuşak lastikleri kullanmış ve bazı ufak tefek ayarlamalar yapılmış olsaydı yarış haftasonundaki tur derecesine ulaşmak mümkün olabilirdi.

Daha fazlasının da gelmesi muhtemel, ilk yarıştan önce dört test günü daha var. Yeni F1’in eskisinden daha yavaş olmayacağı artık net.

 

PATİNAJ İLE MÜCADELE

1393152560

Yeni 1.6 litre turbo motorların ürettiği tork, sürücülerin şimdiye kadar üzerinde konuştuğu en büyük konulardan oldu.

Bu, araçları sürmeyi daha zor bir hale getirirken sağ ayağa çok fazla iş düşüyor. Her viraj çıkışında doğru şekilde hızlanmalısınız.

Bahreyn testlerinin son gününde Kimi Raikkonen’in kazası bu mücadelenin bir örneği. 2007 dünya şampiyonu serideki en tecrübeli pilotlardan birisi, ancak Ferrari’si dördüncü virajın çıkışında kerbe yakalandı ve buz adamın garajlara kadar yürümesi gerekti.

Bu yıl sürücüler pişmanlıklar kitabına yazılmamak için her zaman tetikte olmak zorundalar.

 

2014 ARAÇLARI ÜZERİNDE ÇALIŞMAK KOLAY DEĞİL

1393152632

İlk iki testlerde araçları onarmak için uzun gecikmeler yaşandı ve bunun tamamı yeni araçların dayanıklı olmamasının sonucu değildi. Evet, karmaşık motor üniteleri daha kırılgan, ancak takımları yavaşlatan bir diğer sorun da takımların onarımları hızlıca yapacak bilgiye sahip olmamalarıydı.

Ferrari’den Pat Fry 2014 araçları üzerinde çalışmanın önceki araçlara göre iki kat uzun sürdüğünü söylemişti, çünkü takımlar bu yeni oyuncakları henüz tanımıyorlar.

Onarım sürelerinin uzaması takımların sorunlarını olduğundan daha büyük gösteriyor. Takımların inancına göre sorunları yine hızlı bir şekilde çözmeyi öğrenecekler ve bu da 2014 araçlarının onarım süresini kısaltacak.

 

LASTİK KORUMAK HALA ÖNEMLİ

1393152719

2013’teki sorunlardan sonra Pirelli bu sezon daha arka planda kalmayı ümit ediyor. İtalyan firma yeni lastiklerinde tutucu olacağını söylemişti ve tüm hamurları sertleştirdi.

Yeni motorların artan torku ile birlikte gerçekte bu sezon arka lastikleri korumak eskisinden çok daha önemli bir hale geliyor.

Patinaj sorunları Pirelli’nin spora girdiğinden bu yana önemli oldu ve bu durum lastik ömrüne zarar vermekten başka bir şey değil.

 

WILLIAMS OLDUKÇA GELİŞTİ

1393152760

Williams Bahreyn testinin üçüncü gününü pit stop antrenmanlarına ayırdı. Padokta bu tür şeyi yapmayı aklından bile geçiremeyen takımlar var.

Williams en hızlı araç olduğunu göstermemiş olsa da ciddi bir pakete sahip ve iyi sonuçlar alabilir. Mercedes motor tercihi ile birlikte Pat Symonds altında yenilenen teknik ekip testleri sorunsuz atlattı.

Cuma günü Williams 43 pit stop gerçekleştirdi ve öğle arasından önce kalkış antrenmanları yaptı. Yarış simülasyonunun ardından takımın yedek pilotu Felipe Nasr piste çıktı ve iyi işler çıkaran takım ileri yönde adımlar attı.

 

GARİP YERLERDE VİTES DEĞİŞİMLERİ

1393153038

Yeni F1 araçlarının motor seslerine alışmak zaman aldı. Ancak bu sadece motor sesinden ibaret değil, araçlar sekiz ileri vitese sahipler ve frenlemede ve virajlarda vites değişimleri görebiliyoruz.

Eğer dikkatli dinlerseniz sürücülerin her viteste aynı devirde vites değiştirmediğini görüyorsunuz. Bu motorlar, ortaya koyduğu özel tork ile tek bir devir sınırına ulaşılmadan vites değiştirilmesine imkan veriyor.

Motor üreticilerinin önem verdiği şey azami devirden öte doğru zamanda vites değiştirmek. İkinci vites için doğru zaman yedinci vitestekinden farklı olacaktır ve bu vites yükseltmelerin alıştığımızdan çok farklı olacağı anlamına geliyor.

 

SONRADAN BAŞLAYAN LOTUS GÖZ ARDI EDİLEMEZ

1393153134

Sezon öncesi testlerde sadece Marussia takımı Lotus’tan daha az tur attı ve Lotus’un programında oldukça ileride olduğunu söyleyebilmek mümkün değil. Ancak bazı teşfik edici işaretler de var.

Renault motorlu takımların arasında en mutlu test yapan ekip Lotus. Takımdan Nick Chester Lotus’un Red Bull’a kafa tutabileceğini söylüyor.

Son aylarda Enstone’dan hiçbir iyi haber gelmedi, aksine tüm haberler kötüydü. Buna rağmen takımın ruhu devam ediyor gibi görünüyor.

Bu Lotus’un Avustralya’da sivrileceği anlamına gelmiyor, ancak Bahreyn testlerinde yeni aracın iyi iş yaptığı söyleniyor. Lotus beklendiği kadar kötü değil.

Yazar Murnout

Lütfen trolleri beslemeyin, yalnız bırakın!

Her kötü davranışı kurallarımıza ekleyemeyiz. Yorum göndermeden önce kendinize "Bu kabul edilebilir mi?" diye sormalısınız. Eğer cevap "Hayır" ise, muhtemelen kurallarımıza uymuyorsunuzdur.

“İlk Bahreyn Testlerinden Öğrendiğimiz 10 Şey” için 6 yanıt

Güzel ve genel anlamda takip edememiş insanlar için aydınlatıcı olmuş yeni sezon öncesi.

Yazıda ufak bir hata var “teşfik” değil “teşvik” olmalı. Bunu gösterme gereği duydum.

Elinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir