Kategoriler
Formula1 Manşet

Motor Seslerinin Artması İçin Egzozda Çalışma Yapılacak

2014 Formula 1 araçlarındaki en büyük sorun – ses sorunu- egzozda yapılacak çalışmalarla giderilmeye çalışılacak.

Son haberlere göre üreticiler bu konu için neler yapabileceğine dair verileri FIA’ya sunuyorlar. 6 Mayıs’ta gerçekleştirilecek kritik toplantı öncesinde araçlarda herhangi bir değişiklik olmayacak ancak FIA, topladığı verileri inceleyerek toplantı sonrası dönem için çözüm üzerinde takımlarla çalışacak.

Bu konuda en büyük öneri, sabit boyutlara sahip sesi arttıracak egzoz borusu.

6 Mayıs’ta üreticiler ve takımlarla yapılacak toplantıda taraflar, sesi iyileştirmek için neler yapabilecekleri konusunu netleştirecekler.

Bu konuda bir üretici, farklı bir egzoz borusu ile dyno üzerinde çalışma yaptı ve en azından eleştirileri susturacak kadar yeterli ses seviyesine ulaştığını belirtti.

Seslerin iyileştirilmesi için güç ünitesinde değişiklik ihtimali reddedildi çünkü bu motorların tamamen yenilenmesi anlamına gelebilir.

“Motor Seslerinin Artması İçin Egzozda Çalışma Yapılacak” için 4 yanıt

Yarışta gene 100 kg limitiyle devam edilse ancak anlık yakıt ölçümünde Fia 120 kg/h izni verse motorun çevirebileceği (şu an yaklaşık 12.000 rpm dersek) yaklaşık 1.500 rpm’lik bir artışda yaşanabilir.Bu sayede sadece egzoz’dan ses alınmamış olur en azından motorunda sesini duymuş oluruz….

Egzozdan çıkan yapmacık sesle idare edin diyorlar yani. Ne hale geldi ya. O ses motordan çıkacaktı motordan.
Ama nerde şimdiki motor pıslayıp duruyor. 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir