Kategoriler
Formula1 Teknik

2014 Çin GP Teknik – Mercedes Yeni Ön Kanat

Mercedes şu an da beklentilerin üzerinde ve iki şampiyonada da önde olabilir ancak bu avantajlarının sürmeyeceğini bildiklerinden ötürü F1 W05’i geliştirmeye devam ediyorlar. Bu kanat Shangai’da tanıtıldı ve önceki versiyondan daha kısa.Aslında araç bu burun etrafında tasarlanmıştı fakat takım FIA’nın önden çarpışma testinden geçmekte zorlandılar ve bu yüzden tasarımı ancak bu yarışta kullanabildiler. Bu yeni tasarım, ön kanadın orta kısmının  merkezine göre biraz daha arkadadır (Kırmızı ok). Ayrıca, kanadın alt tarafı ile üst yüzeyi arasındaki mesafeyi arttırmaya izin verir. Bu değişikliklerin her ikisi de kanat ve burun tarafından hava akımını birbirinden ayırır. Bu daha fazla hava akımının ön kanat destek sütunları arasından geçmesine izin verir. Hava akımını istikrarlı bir şekilde zeminden geçmesini sağlar. Bu yüzden zeminden daha fazla downforce üretmesine izin verir.

“2014 Çin GP Teknik – Mercedes Yeni Ön Kanat” için 11 yanıt

Amma kıytırıksınız..Adam gibi çevrilmiş haber işte birader..İngiliz değiliz ki herşey bizim dilimizde yazılıp çizilmiyor..Çeviri gayet başarılı yani..Elinize sağlık.

Emeginize sozum yok fakat geniş zaman bu kadar çok olunca haliyle yadırganıyor. Bende arada altyazı çeviriyorum fakat kelime kelime ceviri ruhsuz oluyor bu şekilde

Çeviriyi akşam çok kısa bir sürede yaptım çok geniş bir zamanım olsa bende daha iyi bir şekilde çevirebilirdim.

kusura bakmayın ama yazar arkadaş haklı. Bu kadar teknik bir yazının roman anlatır gibi yazılması elbette çok zor. Ben de okurken zorlandım biraz ama İngilizce makalesini okumak istesem bundan onlarca kat daha zorlanırdım. Hiç İngilizce bilmeyen insanlar için bir lütuftur en basitinden.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir