Kategoriler
Formula1 Manşet

Resmi: Lotus 2015’te Mercedes Motoruna Geçiyor!

Son günlerde çıkan iddialar bugün doğrulandı. Lotus takımı 2015’ten itibaren Mercedes’in V6 turbo motorlarını kullanacak!

Geçen senenin en güçlü araçlarından birisine sahip olan Lotus, bu sene Renault’nun V6 turbo motorundan beklediği performansı bulamadı ve oldukça kötü bir sezon geçiriyor.

Bir süredir Lotus’un Renault ile yollarını ayırıp Mercedes motoruna geçeceği iddia ediliyordu.

Bu iddialar henüz doğrulanmasa da Autosport, tarafların anlaşmaya vardıklarını ve Lotus’un 2015’ten itibaren Mercedes motoru kullanacağını açıkladı.

Böylece Mercedes, Honda’ya geçecek Mclaren’in yerine oluşan boşluğu Lotus ile tamamlamış olacak. Renault ise sadece Red Bull, Toro Rosso ve Caterham takımlarına motor tedarik edecek.

Bu gelişme Red Bull için olumlu olabilir. Red Bull patronları geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda Renault’nun tüm müşterilerini memnun etmeye çalışması nedeniyle kendileri ile yeteri kadar ilgilenemediğini, onların tam anlamıyla fabrika takımıymış gibi olmak istediklerini belirtmişlerdi.

Remi Taffin “3 takımla çalışmak, Red Bull’un istediği yönde ilerlemesi için hayatı kolaylaştırır. Kimse bu konuda mutsuz değil.”

“Bu takımlar arasındaki fark büyük. Büyük olan Red Bull ilerleme kaydederse diğerlerini de çekebilir.”

“Gelecek sene 3 takım olacaksa müşterilerden daha az para gelecek ancak yapmak istediğim şeyleri engelleyecek bir durum olmayacak.”

“Hiç olmadı Renault otomobil şirketi yardımcı olur ve Renault Sport’un tekrar zirveye dönmesi için daha çok yardımcı olur.”

“Operasyonumuzun çok fazla etkileneceğini düşünmüyorum.”  dedi.

Mevcut 3 takımın dışında spora girmesi beklenen Forza Rossa’nın Renault motoru kullanabileceği söyleniyor.

“Resmi: Lotus 2015’te Mercedes Motoruna Geçiyor!” için 8 yanıt

Renault V8 dönemimde de harika bir motor üretmemişti. Daha güçsüzdü motoru. Ama az yer kaplaması ve daha az yakıt harcaması avantajı olsa da hiçbir zaman en iyi motor olmadı. Turbo döneminin ise en rezil üreticisi oldular. Red Bull’da kaçmak için fırsat kolluyor. 2-3 seneye Formula 1’den çekilirlerse şaşırmam.

Son günlerde çıkan iddialar bugün doğrulandı. Lotus takımı 2015′ten itibaren Mercedes’in V6 turbo motorlarını kullanacak!

Bu iddialar henüz doğrulanmasa da Autosport, tarafların anlaşmaya vardıklarını ve Lotus’un 2015′ten itibaren Mercedes motoru kullanacağını açıkladı.

Bu nasıl bir çelişkidir böyle?

Renault Engine’in takip edebileceği takım kalmayacak hehalde. Yine de binek araç 1,3 lt dizel motorları gelip övebilir mesela. 🙂 Oysa RBR ile nice zaferler almıştı.

Biraz tatlı atışmadan birşey olmaz. 🙂

Güldürmeyin beni.Geri kalmanızın nedeni Lotus muydu?Şimdi gidince daha iyi olacaklarmış.Düşmeseydim inecektim olmuş biraz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir