Kategoriler
Formula1

Williams İyi Bir Sezon Hedefliyor

Williams teknik sorumlusu Sam Michael, 2009’da iyi bir sezon geçirip gridde öndekilere yakın olmayı hedeflediklerini söyledi.

Grove kökenli takım, bazı yarışlarda hayal kırıklığı yaratmaları bunun yanında da podyuma çıkmaları ile karışık bir sezon geçirdi.

Ama geçen sene daha ileri gidemeyeceklerini farkedip kaynaklarını 2009’a aktarmaları sonrasında Michael, önümüzdeki sezon için iyimser görünüyor.

Sam Michael: "Esas olan, performansımızı geliştirmeye devam etmek ve elimizdeki bütçe ile makul bir sezon geçirmek."

"Williams önceden yarış kazandı, önceden şampiyonluklar kazandık ve şirketteki herkes bu sevyeye geri dönmek istiyor. Hedefimiz, elimizdeki kaynaklarla elimizden gelenin en iyisini yapmak."

Michael, Nico Rosberg’in Avustralya’da aldığı podyum başarısına rağmen Williams takımının kaynaklarını 2009’a neredeyse sezon başında aktardığını açıkladı.

Michael: "2008 Nisan civarlarında kaynaklarımızın çoğunu durdurduk ve bu da FW30’un gelişimini kötü etkiledi. Bunu 2008’in son bölümünden görebilirsiniz."

"Ama bu kararı aldık çünkü 2009’da farkın kapanmasını sağlamak için en iyi yolun bu olduğunu düşündük. Bunu 2008’de başaramazdık. Karşılığını görüp göremeyeceğimzii bilmiyorum"

"Sezonun ikinci yarısındaki rekabetçiliğimiz 2009 için yaptığımız çalışmalardan dolayı etkilendi. Diğer takımların çoğu, son yarışa kadar gelişti ve yeni parçaları görebilirdiniz., özellikle de McLAren’de, Brezilya’ya giderken."

"Son 10 yarışta araçta herhangi bir güncelleme yapmadık. Çünkü azamide çalışma adına her iki pakette gelişim için kaynağımız yoktu. Her araç, kendi karakterine, gücüne ve sayıflıklarına sahiptir ama gelişim oranı, herşeyde kilit unsurdur"

"Eğer bir araçta gelişimi değiştirirseniz, bunu diğerine etki etmeden yapamazsınız. Çünkü Formula 1’de şimdiki araçlar, büyük ölçüde işlenmiş durumda. Formula 1’de artık herhangi bir boş takım yok. Bütün takımlar çok iyi bir şekilde yapılanmış ve araçları çok iyi anlıyorlar. Bu yüzden araşturdığınız farklılaşmalar ufak tefek"

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir