Kategoriler
Formula1

Pilotlar 2009'da Sadece 9 Motor Kullanırlarsa Ceza Alacaklar

2009’da araçlarda kullanılan motorlar artık Formula 1’in uzun ömürlü motor kurallarının dışında kalmayacak.

Harcamaları azaltma kuralları çerçevesinde 2009 için motor kuralları değiştirilmiş ve zorunlu ard arda motor kullanımı kuralı değiştirilmişti.

Charlie Whiting pek açık olmayan bu kurallara açıklık getirdi ve pilotların sezon içerisinde sahip olacakları 8 motoru istediği gibi kullanabileceklerini söyledi.

2008 ve daha öncesinde 2 yarışlık motorlar vardı ve bu motorlar cuma gününe dahil değildi.

Whiting "Artık 17 yarış için 8 motor olacak ve bu motorlar bir yarış hafta sonunun her 3 günü kullanılacak."

"Takımlar muhtemelen ilk 4 yarışın cuma günlerinde muhtemelen tek motoru kullanacak. Cumartesi ve pazar günleri ise onu söküp bir diğerini takacaklar." dedi.

Whiting 2009’da sadece 9 motor kullanılması halinde pilota ceza verileceğini söyledi.

“Pilotlar 2009'da Sadece 9 Motor Kullanırlarsa Ceza Alacaklar” için 0 yanıt

Tahminen takımlar 1 veya 2 motoru sadece cuma antremanları için ayıracaklar kalanlarlada yarışları geçirecekler ….

Bir sürücü yıl boyunca toplam 8 motor kullanabilecek. Sürücü ancak dokuzuncu motoru kullanırsa ceza alacak. Dolayısıyla takımlar, toplamda 8'i aşmayacak şekilde motorları istedikleri gibi kullanabilirler. Yani üç yarış arka arkaya motor kullanmak diye bir şey sözkonusu değil, çünkü artık buna ihtiyaç duyulmadığı görülüyor.
Geçmişte bildiğiniz gibi, iki yarışlık motorlar, sadece Cumartesi ve Pazar günleri kullanılıyordu. Şimdi 17 yarış var ve bu 8 motor, her bir grand prix'de Cuma da dahil olmak üzere üç gün kullanılacak.Bu açıklamayı farklı bir kaynaktan aldım paylaşım için.

Kural yine açık ve sarih bir netliğe sahip değil ,ceza alır derken bir yarış için mi ,yoksa üç yarış mı yada cuma günü antreman için değiştirilirse fakat yarışta farklı motor kullanılırsa ne olacak ,yine ilginç uygulamalar görebilirz….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir