Kategoriler
Formula1

A1GP Patronu Hâlâ F1'e Geçişi Düşünüyor

A1GP patronu Tony Teixeira, Portekiz’de bir takım kurma üzerinde çalıştığını imâ etmesinin ardından bir Formula 1 takımı kurma arzusunun hâlâ canlı olduğunu söyledi.

Güzey Afrikalı iş adamı, geçen iki senede Spyker, Scuderia Toro Rosso ve Honda Racing ile ilgilendi ama şimdi, sıfırdan bir takım kurma düşüncesinde.

Teixeria, Portimao’daki Algarve Pisti’nin yakınlarında araziyi kendisinin A1GP serisi yanında bir Formula 1 operasyonu olarak da kullanmayı göz önünde bulunduruyor.

Tony Teixeria: "Portimao Pisti’nde 47.000metrekare satın aldım. Burayı, bir merkez, 5 bölüme sahip bir A2 fabrikası bulunan bir A1GP fabrikası, restorantlar ve alışveriş yeri kurmak için satın aldım."

Bir Formula 1 takımının üssünü kurma ihtimalinin sorulması üzerine Teixeira: "Düşündüğm takım (Portekiz’de) olacak ve Portekiz Hükümeti tarafından desteklenecektir."

"Eğer bu, o denli önemli bir yarışma merkezi olacaksa, mücadelenin içinde yer alması gereken bir F1 takımına sahip olmalılar. Asi takdirde F1’siz bir anlam ifade etmez. Fikir, sonuçta bir A1/F1 ofisine yer olması üzerine"

Teixeira ayrıca, son zamanlarda Honda’nın F1 takımı için de görüşmelerde bulunduğunu açıkladı.

Teixeria: "Son iki haftada Honda ile görüşenlerden biri bendim. Spyjer ile bir anlaşma yapmıştık ama bıraktım Vijay aldı. Ardından Kasım ayında Toro Rosso’ya gittik ve diğer bütün takımlar ‘müşter patron olmaz’ dedi. Bu yüzden gitmek zorunda kaldım"

"Bugün tamamıyla farklı bir durumdayım. Kendi aracımı inşa ettim ve kendi şasimi tasarladım. Kendi fabrikam var. Bu yüzden (artık) bir müşteri patron değilim. Kendi şasimi inşa edip bir Ferrari motoru ile yarıştırabilirim. Şu anda diğer herkesle aynıyım"

Bununla birlikte Teixeira, Honda Racing ile ilgili bütün bağlantıların, dünya çapındaki durağanlık nedeniyle oluşan zor ekonomik koşullar yüzünden bozulduğunu söyledi.

Teixeria: "Bir F1 takımı istememizin tek nedeni, A1 GP’nin kazananlarının F1’e geçmeidir. Ama şu zamanlar nedeniyle kendimi bu senenin bütçesine adayamam"

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir