Kategoriler
Formula1

Bridgestone Yağmur Lastiklerini Değerlendiriyor

Bridgestone bu sene Monaco Grand Prix’inde kullanılması için geliştirilen ıslak zemin lastiklerinin sezon diğer yarışlarında yağmurda 2009 araçlarına daha fazla tutunma sağlayıp sağlayamayacağını değerlendiriyor.

Geçiş fırsatlarını arttırmak amacıyla downforce seviyesi düşürülmüş bununla birlikte frenleme esnasında tutunmanın kaybedilmesini geri kazanmak için slick lastiklere dönülmüş böylece yüzeyle daha fazla temas edilmesi sağlanmıştı.

Bununla birlikte geçen sene kullanılan benzer özellikteki yağmur ve sıradışı yağmur lastikleri konusunda pilotlar sezon öncesi testlerde yağmurun etkili olduğu seanslar boyunca downforce’un düşmesiyle birlikte sürülebilirliğin zor olduğunu dile getirdiler.

Bridgestone teknik menajeri Tetsuro Kobayashi planlarının yalnızca pist yüzeyinin düzgün olmasından dolayı sürekli farklı bileşen geliştirdikleri Monte Carlo’da kullanılacak ıslak zemin hamurunun değiştirilecek olduğunu kabul etti.

Fakat Kobayashi Japon firmanın bu hafta ilk kez Jerez’de test edilen ve Monaco’da kullanılacak olan lastiklerin daha hızlı ve zorlu pistlerde kullanılıp kullanılmayacağını incelediğini söyledi.

” Tarihe bakarsak düzgün bir pist yüzeyi doğasından dolayı yüksek seviyede tutunma isteyen Monaco için farklı ıslak zemin lastikleri kullandık. 2009 yılında Monaco için yeni bir ıslak zemin bileşeni geliştridik ve şu anda bu bileşenin diğer pistlerde de iyi bir tutunma sağlayabilecek kadar yeterli dayanıklılığa sahip olup olmadığını inceliyoruz.”

Bununla birlikte Kobayashi yaptıkları teknik değişikliklerle birlikte pilotların yağmurda düşük tutunma seviyesinde kullamaya alışmaları gerektiğini kabul etti.

” 2009 kural değişiklikleri downforce seviyesini azaltacak yönde tasarlandı. Kuru zeminde, kaybedilen aerodinamik tutunma kısmen slick lastiklerin harika tutunmasından ve piste olan geniş temasından karşılacak. Islan zeminde ise aerodinamik durum aynı fakat bizim lastiklerimizin özellikleri 2008’den beri değişmedi bu yüzden bunun anlamı genel oalrak öncesi göre biraz daha az tutunm görülecek ve pilotlar kendi sürüş tarzarına göre adapte etmeleri gerekecek.”

Jerez’de gerçekleştirilen beş günlük grup testlerinde bu sezon boyunca kullanılacak dört adet lastik bileşeni denenirken, birkaç takım gelecek yıl yasaklanacak olan lastik battaniyeleri çerçevesinde yeni 2010 bileşenleri test etti.

Kobayashi hafta boyunca karşılaştıkları ıslak ve yağmurlu koşulların lastiklerin performanslarını analiz etmelerini zorlaştırdığını fakat takımların slick lastiklerin anlaşılması açısından iyi bir çalışma gerçekleştirdiğini söyledi.

” Bir kez daha veri toplamamızı zorlaştıran değişken sıcaklıklar, çok fazla yağmur ve yüksek rüzgarlı koşullar altında test yaptık. Birçok farklı lastikle birlikte analiz edecek oldukça fazla veri topladık fakat çok büyük sorunlar yaşamadık.”

” Takımlar birçok kural değişikliğiyle birlikte lastik performanslarını maksimize etmelerinden önce anlamaları zaman alacak fakat kesinlikle iyi bir ilerleme gördük.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir