Kategoriler
Formula1

Ecclestone FOTA'nın Tepkisi Karşısında Sakin

Formula 1’in duayeni Bernie Ecclestone, 2010 yılından itibaren bütçe sınırlaması konusunda takımların şikayet etmesine şaşırmadığını fakat sporun geleceği adına yapılan hareketin tamamen doğru olduğunu söyledi.

FIA bu hafta başında yaptığı açıklamada yıllık 30 milyon pound limiti ve sınırsız teknoloji kullanımı şansı sunmuştu. Formula 1 Takımlar Birliği (FOTA) bu karara sert bir şekilde tepki gösterdi ve FIA’nın tek taraflı kural değişikliği yapmasından dolayı ‘endişeli’ olduklarını dile getirdi.

Fakat Ecclestone yaşanan bu tepkilere tepkisiz kaldı ve ne zaman yeni kural değişiklikleri olsa takımların her zaman şikayet ettiğini söyledi.

” Ne zaman bir değişiklik yapsak ‘unutsun gitsin, bu olmayacak’ şeklinde konuşan bir grup insanla karşılaştık. Biz iki yarışa bir motor kuralını getirdiğimizde, herkes bunu yapamazsınız çünkü takımlar yarışı tamamlayamaz demişti. Önerilen her şeyde takımlar her zaman unut gitsin diyor, bu normal bir şey.”

Ecclestone bütçe sınırlaması kuralının takımların harcadıklarını geri kazanmaları konusunda en iyi seçenek olduğuna ve bunun sporu daha rekabetçi yaptığına inanıyor.

” Bu çocuklar (takımlar) bütçelerini % 50 azaltacaklarını söyledi. Güzel, fakat 300 milyon ödeyen birisi şimdi 150 milyon ödeyecek ve 80 milyon ödeyecek olan ise 40 milyon ödeyecek. Her zaman aralarında farklılık olacak.”

” Biz takımları 30 milyon pound gibi bir bütçeyle sınırlayacağız, fakat onlara teknik avantajlala yardım etmeye çalışacağız. Ardından büyük takımlardan bazıları neden 30o milyon harcadıklarını soracak. Sonunda doğru olanın herkes için aynı bütçenin geçerli olması gerektiğini düşündük, bununla birlikte belki de 30 milyon çok fazla bile gelecek.”

Ecclestone 2010 yılı için bütçe sınırlamasının Formula 1’in sağlığı için hayati önem taşıdığını ve daha fazla takımı spora giriş için cezbedeceğini düşünüyor.

” İyi olan şey takımların çoğunun 2009 yılı boyunca kontratının olması ve 2010’da insanları kaybetmeyeceğimizden emin olmak için etkimizi bir araya getirmemiz gerekiyor. Fakat bundan daha iyisi belki bazı inlsanları kazanabiliriz.”

” On altısının rekabetçi olduğu 26 pilotu gridde görmek istiyorum.

“Ecclestone FOTA'nın Tepkisi Karşısında Sakin” için 0 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir