Kategoriler
Formula1

FOTA'Da Çatlak Büyüyecek Mi?

Takımların FIA karşısından acil bir çözüm bulmaması durumunda Brawn ve Force India, 2010 Dünya Şampiyonası için başvuru yapacak sıradaki takımlar. Çarşamba günü yapılan toplantısının ardından çözüme yaklaşılmış olduğu öne sürülüyor.

Önümüzdeki cuma başvuru için son gün olması ile birlikte eğer çözümde bir başka gecikme olursa, Williams gibi tek işi Formula 1 olan Brawn ve Force India, 2010 şampiyonası için evraklarını teslim edip zinciri kıran diğer iki takım olabilir. Anlaşılan o ki çarşamba günü Frank Williams ve Adam Parr’ın toplantıdan ayrılmalarının istenmesi üzerine yapılan oylamada BrawnGP ve Force India diğer FOTA üyelerine katılmadı.

Çarşamba günü bahsedildiği gibi FOTA’da daha fazla çatlak oluşmayacak. Bunun nedeni de McLaren ve Mercedes’in arabulucu bir rol üstlenmesi ve bir anlaşmaya varılması olarak öne sürülüyor.

Anlaşmaya göre bütçe sınırı, öncelikle önümüzdeki sene 100 milyon euro olacak ve sonasında Mosley’in istediği gibi 2011’de 45 milyona çekilecek.  Takımlara da bir iyi niyet gösterisi olarak takım başına bir kişi daha, mesela Red Bull’da yüksek ücret alan Adrian Newey, pilotlarla ve takım patronuna ilave olarak bütçe sınırından ayrı tutulacak.

La Gazzetta dello Sport’a konuşan FIA Başkanı Mosley: ” Uzlaşıya gitme niyetindeyim ama eğer küçük ve yeni takımlar diğerlerine göre çok yavaş kalmadan çok daha düşük bütçelerle idare edebilirlerse”

Teknik uzlaşının ayrıntıları hâlâ taslak halinde ama anlaşılan o ki  2010’da parça ve bilgi paylaşımı ve hatta bütün müşteri aracının onaylanmış kullanmış kullanımı uzlaşının içinde yer alacak.

Mosley: ” Bir çözüm için çok iyimserim. Büyük ve küçük takımlar çok farklı ilgi alanlarına sahip ve biz herkesi korumalıyız”

” Ferrari Cuma günü girecek mi? Öyle düşünüyorum. İyimserim ve kendime güveniyorum. Ferrari, Formula 1 için çok önemli ama  Formula 1 de Ferrari için çok önemli.”

“FOTA'Da Çatlak Büyüyecek Mi?” için 0 yanıt

Cuma günü son gün 100 milyon poundla bu iş biticek seneyede farkli bir uygulama gelıcek buyk ihtimal yani korkmayın arkadaslar bu sene butce sınırlaması yok bir dahah kı seneye ertelediler 2011 e bunu belirteyim cuma günü 2 3 takım haric basvurular tamamlanır buyuk ihtimal yarın son gün

"Ferrari Cuma günü gidecek mi? Öyle düşünüyorum. İyimserim ve kendime güveniyorum. Ferrari, Formula 1 için çok önemli ama Formula 1 de Ferrari için çok önemli"

Formula 1 in Ferrari için önemli olduğu kesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir