Kategoriler
Formula1

İşte Ferrari F2008

Scuderia Ferrari takımı 2008 sezonunda yarışacağı F2008 aracını tanıttı. Araçta ilk göze çarpan ise ön burun oldu.

Açıklamalar

F2008, Ferrari tarafından Formula 1 Dünya Şampiyonasında yarışması için üretilmiş olan 54. tek koltuklu yarış aracı.

Tasarım 659 kod adı ile yapıldı ve Scuderia’nın 2008 kurallarından olan etkilenmesini gösteriyor. Bu kurallar içerisindeki en önemli değişim tüm takımlar tarafından kullanılacak olan SECU (Standart Elektronik Kontrol Ünitesi) olarak adlandırılan ve Mclaren tarafından üretilen yeni elektronik sistemlerde oldu. Artık tek bir kontrol ünitesi ve yazılım sistemi var ve sezonun başlaması ile bunun gelişimi duracak.

Kural değişiminden etkilenen diğer bölümler: 4 yarış kullanılması gereken Vites kutusu, güvenlik – daha yüksek kask kenarlıkları ve kullanılan bazı materyaller. Tüm bu değişimler sonucunda aracın ağırlığında artış oldu. Tüm aerodinamik yüzey yeniden düzenlendi ancak şuanki düzende ilk yarışa kadar bir çok değişikliğe uğrayacak. Sezon boyunca yoğun ve sürekli bir gelişim programı uygulanması bekleniyor.

Pilotların bacaklarının altındaki monokok bölüm daha da kesildi ve side pod ve motor kapağı bölümleri daha da inceltildi. Süspansiyon sistemi üzerinde de çalışıldı ve yeni kurallar çerçevesinde geliştirildi.

Dingil uzunluğu ve ağırlık dağılımı da geçen sene Bridgestone lastiklerden aldığımız derslere göre bu sene yeni kurallar çerçevesinde ekstra seviyede mücadele etmemiz için düzenlendi.

Teknik Özellikler

Chassis

Carbon-fibre and honeycomb
composite structure

Ferrari longitudinal gearbox
Limited-slip differential

Semiautomatic sequential
electronically controlled gearbox
quick-shift

Number of gears: 7 + Reverse

Ventiled carbon-fibre
disc brakes
Independent suspension,
push-rod activated torsion
springs front and rear

Weight (with water, lubricant and driver) : 605 kg

BBS Wheels (front and rear) : 13”

Engine

Type: 056

Number of cylinders: 8

Cylinder block in cast
aluminium: V 90°

Number of valves: 32

Pneumatic distribution

Total displacement: 2398 cm3

Piston bore: 98 mm

Weight: <95 kg

Magneti Marelli digital electronic injection

Magneti Marelli static
electronic ignition

Fuel: Shell V-Power ULG 64

Lubrcant: Shell SL-1098

ferrari_f2008_1_702992863.jpg

ferrari_f2008__2_669703328.jpg

ferrari_f2008_3_339122408.jpg

ferrari_f2008_4_450298597.jpg

ferrari_f2008_5_462810697.jpg

ferrari_f2008_direksiyon_747609326.jpg

Ferrari F2008 Lansman Fotoğrafları

Ferrari F2008 Lansman Videoları

“İşte Ferrari F2008” için 0 yanıt

araç şu haliyle geçen seneki toyotanın kırmızı versiyonu sanki,çok fazla birşey değişmemiş görüntü olarak tabi yarışa kadar çok değişim olur…bakalım mclaren bugün ne gösterecek bize oda hemen hemen aynı otomobille yarışır tahminim,viking boynuzları olacak mı acaba yoksa bidaha kullanmayacaklarmı,bu seneki kurallara göre araçlara daha ağır ve bu boynuzlara elveda diyebilirz…

f2008 f2007'den özellikle yavaş ve keskin virajlı pistler başta olmak üzere daha yavaş olacak. çünkü tc olmayacak. pilotlar virajın ortasında gazı köklerim viraj bitince araç hızlanır diye rahatça virajı alamayacak artık. tamam teknik özellikleri bakımından daha çok hız üreten bir araç olabilir ama önemli olan aynı pisti daha az sürede dönebilmesi. ayrıca f2007 248f1'den teknik olarak daha üstün idi ancak pist üstünde mevcut kurallarla 248 daha hızlıydı. örnek: 2006 brezilya pole-1,10,680 2007 pole-1,11,931. sebebi de değişen lastik kuralı idi. yani kurallar aracın gerçek kapasitesini sınırlandırdığı için her yıl pist üstündeki hız açısından bir gelişme göremiyoruz.

ve F2008 standart dingil mesafesinde (F2007'den önceki otomobillerindeki gibi) bunuda unutmayalım. F2007 ile benzerlikleri çok var ama kısa olunca daha güzel gözüküyor şimdi 🙂 önmeli olan performansı takımlar her yıl bir yıl önceki otomobilinden 0.5 yada 1 sn daha hızlı otomobil yapmak için uğraşır rekabetçi olabilmeleri için F2007 F248(2006)den 1 sn hızlıydı. bakalın F2008 F2007'den ne kadar hızlı olacak.

Teste çıkmadan performansı hakkında yorum yapamayız bence görünümü hakkında yorum yapmaya devam. Başka ne hakkında yorum yappamızı beklersiniz??? 🙂

saol ıceman kardeşim beni desteklediin için bende sana aynen katılıyorum bencde ferrarinin en güzel aracı olmuş

tanver_KIMI arkadaşa tamamen katılıyorum önemli olan pistte nasıl olacağı posterde yada garajda değil,,kaldı ferrari nin en şık ve en güzel arabası olmuş bence…

ya bırakın şimdi aracın görünümünü tamam estetikte biraz önemli ön kanat güzel gözükmeyebilir ama önemli olan nokta bu ön kanatın işlevi değilmi??yok aracın rengi kötü yok aracın ön kanatı iyi deil aracın arka kanadının renginin kırmızı deil beyaz olması lazımdı o yüzden FERRARİ bu sene şampiyon olamaz ya böle saçma şeymi olur o zaman geçen sene RED BULLun şampiyon olması gerekiyordu!! önemli olan aracın pistte nasıl bir görüntü çizecei estetikte diill!!

Tepeden güzel görünmüyor ama genel olarak güzel ve yakışıklı bir araba olmuş. Aslında Ferrarinin sezon başında kullandığı daha açık tondaki kırmızı bu araçta güzel görünürdü. (Renk olayı Monaco sırasında koyulaştırıldı)

ferrari her sene bişey buluyor yada ben benzetiyorum. geçen sene sidepod havaa girişlerinde sarı kapakçıklar vardı onunla önden bakınca şeytanımsı bir görünüm vardı 😀

geçen yılki tanıtımda aynı tarz çekilen resimler ile bu resimleri yanyana koyunca ön kanat yapısının güzel durmadığını düşünenlerden biri de benim. apo'nun dediği gibi hakikaten bıyığa benziyor, ben de diyordum bu neye benziyor diye, cuk diye oturdu bıyık:)) kanatın görünüşü güzel dedğil ama önemli olan işlevi değil mi?:))))

aracın burun kısmı inceltilip yere yakınlaştırılmış ve üstten çekilen resminde biraz mp4-22'nin ön kanadına benzer bir şekile girmiş gibi geldi bana. umarım bu ön kanat tasarımı ferrari'nin kanayan yarası olan öndeki aracı takip ederken kabul edilebilir sınırdan daha fazla downforce kaybetmesine neden olan probleme çözüm getirir. ayrıca sezonun ikinci yarısında araca eklenen kokpit önündeki kanatlar da artık kalıcı galiba.

Genel anlamda güzel bir araç olmuş bazı arkadaşlar ön tarafı beğenirken benim hoşuma gitmedi mesela, zevkler tartışılmaz tabi. Araç sıfır omurga ama burnun altı oldukça kalabalık, yeni bir fikir söz konusu galiba, burnun altını daha yakından görmek için Quick Nick'e tıklamak yeterli 🙂

Ya bide geçen seneki geliştirmeler bu sefer aracın orjinalinde verilmiş yani buda aracın daha istikrarlı olabileceğinin göstergesidir sanırım.

kesinlikle burun ve burunun kanatlarla birleşimi farklı olmuş.kanat burunla yanlardan değilde.tek parçaymış gibi birleşerek öne doğru geniş bir yapı ortaya koyuyor.umarım mp4-23 arkasında kalır ve bu estetik burunu mclaren aracının arka camerasından daha iyi görürüz:):):)

Hakikaten yaw bu ön bölüm ssüper olmuş ayrıca şu kanatlar varya hava deliklerine daha fazla hava gitmesi için yapılmış. Onlar eskiden yukarıya doğruydu şimdi düz bir şekil almış…

böyle şansssızlık olmaz. her yerden yarım saat önce verdik ama server kaldırmadı ve çöktü 🙁 ön buruna dayanamadı sanırım 🙂

Ferrari hakikaten bu sefer birazda görünüme çalışmış F2004 ve F2005ten sonra gördüğüm en estetik ferrari.Özellikle ön bölüme bittim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir