Kategoriler
Formula1 Manşet

Ferrari’nin 2015 Aracı Ferrari SF15-T Tanıtıldı!

Ferrari, 2015 Formula 1 sezonunda kullanacağı ve büyük merakla beklenen SF15-T aracını bugün tanıttı.

Geçen seneyi 4. sırada tamamlayan ve beklenen performansın çok gerisinde kalmasıyla kadrosunu büyük ölçüde değiştiren Ferrari, James Allison’un önderliğinde hazırlanan SF15-T’yi görücüye çıkardı.

2014 aracının evrimi olarak nitelendirilen Ferrari SF15-T’nin aerodinamik anlamda daha çok ön tarafında değişiklikler yapıldığı belirtildi.

2015 Formula 1 sezonunda SF15-T’nin kokpitinde Kimi Raikkonen’le birlikte Red Bull’dan transfer edilen Sebastian Vettel yer alacak.

Yeni Ferrari SF15-T’yi ilk olarak takıma yeni katılan Sebastian Vettel test edecek. Jerez’deki testlerin ilk 2 gününde çalışacak Vettel’in ardından son 2 gün aracı Kimi Raikkonen devralacak.

Ferrari Başkanı Sergio Marchionne, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada 2015 aracı için bazı kararlarda geç kaldıklarını ve 2015’in kendileri için zor geçeceğini söylemişti. Ferrari’nin bu seneki takım patronu ise Maurizio Arrivabene olacak.

fronte_2015_OK 3-4_2015_OK ferrari-sf15t

 

Ferrari SF15-T Fotoğrafları İçin Tıklayınız

“Ferrari’nin 2015 Aracı Ferrari SF15-T Tanıtıldı!” için 93 yanıt

scarbs analizleri yukardaki videoda.bu da henüz çevrilmemiş teknik analiz.artık yakında Türkçe versiyon düşene kadar idare edin.henüz buldum,daha çevirmesiyle uğraşmadım 🙂

The SF15-T is the sixty first car built by Ferrari specifically to take part in the Formula 1 World Championship. It is the second car made by Ferrari since the reintroduction of turbo engines in 2014. The first year of these new regulations was extremely challenging for the Scuderia and the lessons learned have been applied vigorously to the SF15-T to create a car that is in every respect a large step forwards with respect to the F14-T.

Chassis

The most striking visual difference between the SF15-T and its predecessor is the lowering of the front end of the car in accordance with the change of regulations for the 2015 season. After a few seasons of rather unappealing aesthetics, the 2015 rules permit the SF15-T an attractive nose shape which also brings excellent aerodynamic performance. Aside from the nose area, the regulations for 2015 are largely unchanged. This has given the Team a stable base on which to engineer a much stronger chassis than the year before:

A casual glance at the back of the car reveals a much more tightly packaged rear end which allows more downforce to be extracted from the critical surfaces around the rear of the car. The rear wing family has been extensively redesigned to deliver stable performance in corners while producing a larger DRS effect on the straights. The front and rear brake ducts have been remodeled to produce more cooling of caliper and brake disk while generating more downforce than their 2014 counterparts. Both front and rear suspension kinematics have been overhauled to present the tyre to the road in a manner that allows better use of the Pirelli rubber.

Integration

As in 2014, the current rules place heavy emphasis on the strong integration of Power Unit and Chassis. Integration is not just about packaging – finding neat homes for all the myriad equipment in the car – it is more about making sure that the PU and Chassis are specified so that the resulting vehicle will have the highest possible performance. A range of carefully chosen design targets ensure that the SF15-T has optimum choice of cooling to provide the best overall downforce and power levels. In addition to carefully designed internal airflow, the SF15-T has a much improved cooler matrix layout that allows several tenths of a second per lap compared to the previous year.

Brakes

2014 was the first year of the so called Brake –by-Wire (BBW); a system permitted by the rules as a way of allowing the maximum amount of electric power to be harvested under braking while maintaining an optimal brake balance. In practice, it proved much easier to obtain the former than the latter with the first versions of this system. The BBW was improved greatly during the 2014 season and the SF15-T is further optimized to produce a braking response that should allow the driver sensitive control while braking at the limit.

Transmission

The broadly stable regulations for 2015 have allowed us to work on the details of our transmission, carrying forward lessons learned in 2014 to make sure that the SF15-T is a step forward in all areas. The choice of 8 forward gear ratios are fixed for the entire season once they are run in the first race, and our experience from last year has allowed us to choose these ratios carefully for best use over the course of the season. The clutch, traditionally a strong point for the Scuderia, has been further improved with a series of detailed changes to make sure that the SF15-T will continue to enjoy strong performance off the start line.

Weight and tyres

The regulations allow the weight of the car to increase by 11kg with respect to the 2014 car. The SF15-T uses this extra allowance in the regulations to buy some additional performance features under the skin of the car while retaining a workable level of ballast to trim the centre of gravity of the car.

The 2015 tyres are little changed from 2014. A new rear casing tested by all the Teams towards the end of last year delivers better rear end grip, especially while loaded in combined conditions of cornering and traction. The range of compounds for the season and the selection of compounds taken to each circuit will be very similar to 2014. However, the performance level of the SF15-T will be much higher than the F14T, and should allow us to exploit all the performance available in the rubber.

bunu çevirebilecek birisi olursa çok makbule geçer 😀 başka bir sitede türkçe bişeyler okudum bu seneki araç geçen senekinden 11 kg fazlaymış fren kanallarında iyileştirme yapılmış soğutmada vs felan diyorlardı allisonun söyledikleri de yazıyordu onlara girmeyelim 😀

biraz uzun sürecek işim var ama anladığım kadarıyla yada tercümem yettiği kadarıyla çevirebilirim.de ne zamannn bilmiyorum 😀

dediğim siteden okuduğum yazı da buymuş galiba bir kaç cümle yanlış olmuş olabilir ama kopyalayım oku istersen

Formula 1 Dünya Şampiyonası’na katılmak için üretilen Ferrari SF15-T, Ferrari’nin 61. aracı olma özelliğini taşıyor.

2014 yılında turbo motorlara geçilmesiyle birlikte Ferrari tarafından üretilen 2. turbo motorlu araç olan SF15-T, yeni düzenlemelerle birlikte oldukça zor bir süreç altında üretildi.

Geçen sene yarışılan F14-T’nin başarısız olduğu alanlardan dersler çıkarmaya çalışan Ferrari, SF15-T’de bu eksikliklerin üstüne gitmiş durumda.

Yeni SF15-T’de en çarpıcı bölüm kuşkusuz yeni düzenlemeler dahilinde üretilen ön bölüm. Selefine göre aracın ön ucu oldukça düşük konumda yer alıyor. Estetik açıdan kötü geçen sezonlardan sonra 2015 kurallarıyla birlikte çekici bir burun dizayn etmeyi başaran Ferrari, aynı zamanda mükemmel aerodinamik bir performans getiriyor.

Burun bölgesinden kenarlara doğru gelindiğinde geçen seneye göre büyük bir değişim yapılmadığı gözlerden kaçmıyor. Takım bu yıl, geçtiğimiz senelere göre daha güçlü bir şasi üzerinde çalışıyordu.

Aracın arka bölümünde ise kritik yüzeylerin daha fazla downforce üretebilmesi adına arka tarafın daha sıkı paketlenmiş olduğu görünüyor.

Ayrıca arka kanat, DRS bölgesinde daha istikrarlı bir performans sunması adına yeniden tasarlandı.

Ön ve arka fren kanallarında ise fren disklerini daha fazla soğutabilmek için 2014’e göre bir takım değişikliklere gidilmiş. Her iki süspansiyon üzerinde de Pirelli lastiğinden daha fazla performans alabilmek adına geliştirmeler yapılmış durumda.

Ayrıca aracın iç hava akımını düzenlemek adına yeni tasarımlar bulunuyor. SF15-T’nin geçtiğimiz senelere göre geliştirilmiş ve saniyenin onda birlerine etki edecek yeni soğutucu bir matris düzeni var.

2014 sezonunda yeni bir fren sistemi deneyen Ferrari, bu sistemden vazgeçmedi ve geliştirmeler yaparak SF15-T de bu sistemi kullanıyor. Brake-by-Wire olarak adlandırılan bu sistemle birlikte pilotlar, limitte fren yaparken fren tepkisini daha iyi bir şekilde hissedebilecekler.

F14-T’ye göre yeni aracın ağırlığı 11 kg artmış durumda. 2014 lastikleri üzerinde çok değişiklik yapılmamasından dolayı Pirelli lastiklerini daha uygun kullanabilmek adına bir takım geliştirmeler yapıldı. Özellikle virajlarda ve hızlanma bölgelerinde takım, Pirelli lastiklerinden daha fazla faydalanmak istiyor. Bu açıdan SF15-T’nin performans düzeyinin F14-T’den daha yüksek olması bekleniyor.

eyvallah yaaaa!biz o kadar uğraştık sen yollamışın aşkolsun 😀 ahaha ben o zman neden uğraştım ki.keşke az daha bekleseymişim.neyse seninki daha saplıklı duruyor.işim olmasa direk türkçesini yazardım ama aynı anda bir kaç şeyle uğraşınca olmuyor.bu arada ciddi şekilde paslanmışım.bendeki kendime göre tercüme o yüzden arkadaşlar sana göre okusa daha iyi .:D

SF15-T, Ferrari’nin 61.arabası ve 2.turbo aracı.İlk yılıki değişmeler Ferrari için oldukça zorlu geçti ve takım pek çok şey öğrendi ve bunları FS15-T aracında uyguladı.
Şasi
En belirgin gözöe görünen değişiklik,fark SF15-T ile selefi arasında ön kısmın daha düşük alçak olması 2015 teknik yönetmelikleri sebebiyle.Bir kaç sezonun ardından 2015 kuralları burundan muazzam katkı almaya izin veriyor.Bunun yanında burun yapısından 2015 yılına ait kurallar çok da değişmedi.Bu takıma temel bir sabit bir tasarım için temek oluşturmasını ve motorun şasi ile daha güçlü entegre olmasını sağladı geçen yıla göre.
Arka kısma bakıldığında daha derli toplu bir paketleme sağlanmış bununla arka kısımda üretilen yoltutuşu elde etmek amaçlanmış.Arka kanat daha geniş bir şekilde uzatılmış bir şekilde yeniden tasarlanmış.Bu sayede virajlarda daha istikrarlı ve drs den düzlükte daha fazla etki kazanmak hedeflenmiş.Ön ve arka fren diskleri daha fazla soğutma amaçlı yenidem modellenmiş.Hem ön hem arka süspansiyon kinematiği elden geçirilmiş Pirelli lastiklerini daha iyi kullanmak için.
entegrasyon
2014 teki gibi kurallar motorun şasiye zorlu bir entegrasyonunu içeriyor.Bu sadece paketleme ile ilgili değil çok sayıda ekipmana araçta yer bulmayla da alakalı.Motor ve şasi uyumu ile tüm araçtan tam potansiyel verim alacak şekilde belirlenmiş.Dikkatli bir şekilde seçilen tasarım hedefleri SF15-T nin optimum soğutma seçeneği ve bununla beraber en iyi yoltutuş seviyeleri yakalanması hedeflenmiş.SF15-T daha gelişmiş soğutma matriksine sahip bu sayede bir kaç onda saniye kazanılmış.
Frenler
2014 kablolu fren sisteminin kullanıldığı ilk yıldı kurallar dahilinde.Yani frenleme anında ortaya çıkan elektrik enerjisi depolanıp maksimum fren dengesi oluşturma amaçlanmış.BBW büyük ölçüde geliştirildi ve SF15-T frenleme esanasında daha iyi bir araç kontrolü için araca optimize edildi.
Transmisyon
2015 kuralları bize transmisyon üzerinde daha fazla çalışmamaıza izin verdi.2014 de emin olduğumuz şeyleri 2015 aracı üzerinde uyguladık.Bu kısmı çok iyi anlamadım motorla ilgiliyse pek tercüme edemiyorum kusura bakmayın.
Ağırlık ve tekerlekler
Kurallar gereği araç ağırlığı 11 kg arttı 2014 aracına göre.2015 aracı ekstra bazı performans katkısına sahip oldu dernin altında bazı mekanik aksamlar sayesinde.Gözle görünmeyen yerlerde de oynamalar var.Aracın ağırlık merkezi değiştirildi.
2015 lastikleri biraz daha farklı 2014 den.Yeni araç geçen sene sonuna göre daha iyi bir arka tutuşa sahip özellikle çekiş ve viraj ortalarında.Bazı şeyler ise 2014 aracına benzer olacak.2015 aracı 2014 aracından biraz daha yüksek olacak ve bu bize lastikten azami performans almada yardımcı olacak.

Bu kadar arkadaşlar

Bu araç hep arka kısmı hem genlhatları ile Ferrari F10’un anımsatıyor sanki tek fark ilk bakışta yine sivri olan veburnun yere yakın olması. Bu arada f10’un arka kısmıda bu şekilde paketlenmesinin sırrı o zaman çift katmanlı difüzörü daha iyi kullanmak için motoru açılı yerleştirmişlerdir. Belki bu sene yeni motorda turbo ile ilgili ilginç bir çözüm bulmuşlardır. Belki yine difüzörden ekstra performans bekliyolardır. Birde bu yıl herkes ağız birliği yapmışcasına beklentiyi yükseltmek istemiyor. 2010 dada benzer taktik uygulamışlardı sezon ilk 2-3 yarışında redbulla aralarında 0,1 saniye falan vardı. Bence bu sefer yine birşeylerin peşindeler gibi.

Aracımız hayırlı olsun.Hem taraftar hem f1 sever olarak bana göre şu ana kadar tanıtılan en güzel görünümlü araç.Bu kadarını söylemeye hakkım var diye düşünüyorum.Şaşırdığım şey halen bu süspansiyonda devam etmeleri.Belki takım değiştirmek için zaman bulamadı belki de bunda daha verimli olacağına inanıyor bilemiyorum.Netice itibari ile iki teknikte artıları ve eksileri var.

Genel olarak en dikkat çekici kısım burun.Geçen seneye göre çok daha güzel duruyor.Ön kanatta iyileştirme var aynı falan değil.Resimler karşılaştırmalar ve iki araç arası comparision mevcut.Hangi alanlarda güncelleme olduğu açıkça ortada.Zaten selef-halef araçların farkları belli başlıdır.Bir de lansmanlarda genelde eski yada temel ön-arka kanatlar kullanılır.

Motor kapağının altında yarık gibi bir şey var.Hava girişide değişik geldi.Sanki motor kapağı sonradan kesilip arka kanada uzayan eski yüzgeçlerden takılacak gibi.

Bir de birisi açıklarsa sevinirim;bizim araçta 2010dan yada 2011 den sonra sidepodlardan arkaya doğru oval olan biçim yerini kare gibi bir şekle bırakmış.Arka kısım McLarene oranla daha geniş.Belki motor yada farklı soğutma elemanları için genişletilmiştir.Kısaca bunun nedenini soruyorum.Egzoz borularının geçtiği yerden bahsediyorum.Acaba motorun şekli itibari ile mi farklılık oluyor çünkü v8 ler varken bu kadar bariz değildi diye hatırlıyorum.Ben,şahsen oval olanı benimsiyorum.

Son olarak kurallarda pek bir değişme olmadığından kimsenin aracında burun dışında gözle direkt görünen bir değişme yok.Beğenen beğenmeyen ayıp olmasın diye kutlayan kutlamayan herkese teşekkürler.İnşallah bu sene bir adım atarız ve en azından podyumlar kazanan takımlarda ilk 3te bitirebilecek belki 1-2 yarış kazanabilecek bir aracımız olur.

Pull-rod ve push-rod arasında pilotun sürüşünü etkileyecek bir fark bulunmuyor. Bu sadece basının başarısız pilotu savunmak için uydurduğu bir şey. İki teknik arasındaki avantaj/dezavantaj dengesi sadece aracın karakteristiğine hangisinin uyduğu ile alakalıdır. Burun kısmının bu kadar alçak olması gerekliliğine Ferrari pull-rod’un daha uygun gideceğine karar verdiği için bunu uyguluyor. Ön tarafın daha keskin veya duyarlı olması ile bir alakası yok.

Ferrari bence bu süspansiyonu kaldırmamnın performansa çok etki etmeyecğeinden ve kaldırırsa hesaplamaları ve aracın konumlandırmasını baya etkileyecğeinden zmaan yok diye düşünüp vazgeçmiş olabilir.en son 2011 de pushrod var Ferrari de ve daha dik görünüyor.normalde ben arka kısmı daha tepede ön kısmı daha alçakta araçların performansının daha iyi olduğunu düşünüyorum ama bizde bu durum ters gibi.belki bundan kaynaklıdır.

ferrari ile mercedes’in aynı açıdan iki görseline bakınca, mercedes’in burun için daha dik bir açı kullandığını ama ferrarinin ise burun eğimine daha önden başladığını görebiliyoruz.
Diğer farklı kısımlardan birisi de sidepotlar ardından ferrari daha düz bir çizgiyle arka kanada giderken mercedes arka kanada doğru alçalarak devam ediyor. Mercedes’in motor kapağının da ferrariye göre daha alçak olduğunu yani paketin daha sıkı olduğunu görüyoruz.
Bu farklılıklar burun tasarımlarının birbirinden bunca farklı olmasının sonuçları olabilir.
Mercedes’in görece üstün bir sezon başlangıcı yapmasını öngörüyoruz zaten ancak yıllar sonra ön kanadını değiştirmeye başarmış olan ferrari, taraftarlarına sezon içi gelişim konusunda güzel vaadlerde bulunuyor diyebiliriz.
Son olarak tasarımlar elbette yıllar öncesine göre oldukça kötü olsa da 2014’e kıyasla oldukça başarılı durumda.

Mercedes tarzi on sunpasiyon bakalim nasil bi fayda sagliycak. Ayrica o arka kanati difuzere baglayan paralel izgaralar ne oyle ya 😀

Herkese merhabalar. Uzun zamandır yazmıyordum. Biraz hevesim kaçmıştı biraz da kendimle yüzleşmek için ara vermiştim.

Yeni araçlar tanıtıldıkça içimde tekrar bir heves oluştu. En sonunda haddim olmayarak 1-2 şey karalayım dedim.

Ferrari araçlarının 2014-2015 araçlarının karşılaştırdığımızda en belirgin farklılık ön tarafın eğimi, bağlantı noktaları ve burun kısmında görünüyor.

Burun bu kadar uzun olmasaydı araç muhtemelen çarpışma testlerini geçemezdi. Çünkü geçen seneki araç çarpışma testlerini geçmek için oldukça dik tasarlanmıştı ve süspansiyon bağlantı noktaları da buna göre daha karışıktı. Yukarıda bir arkadaş fotoğrafı atmış zaten.

Aracın eğimi azaldığı için daha bir derli toplu gözüküyor. Uzun burnu photoshopla kesin açık ara son yılların en estetik aracı olmuş dersiniz.

Galiba Royal Hunt’tı tam hatırlamıyorum ama onun bir sözü vardı. Nasıl bir ilgisi vardı bilmiyorum ama güzel görünen araçlar hızlı da oluyor derdi. Varsayımının doğru olduğunu sonradan anladım. Çünkü geçen sene Mercedes ve Red Bull’a güzel demişti aynı zamanda hızlı da oldular.

Eskiden olduğu gibi kahinlik yapacak değilim. Bu Ferrari aracı ya da Mclaren hızlı olacak diye bir hayal tacirliğine soyunacakta değilim. Çünkü kulaklarımıza hoş geliyordu ama acı gerçekle yüzleşince hem kendimizi komik duruma düşürüyorduk hem de gereksiz şekilde bilmiş gibi davranarak tepki topluyorduk. Artık bunlara gerek yok.

Mclaren aracını da gördüm. Onların aracı geçen seneye göre biraz dikleşmiş. Alonsocu arkadaşlar kızmasınlar ama tipik bir Alonso etkisi Mclaren’e de şimdiden bulaşmış.

Genel olarak Mclaren aracı da hoş’a yakın görünüyor fakat uzatmasız burnuyla bu senenin de en iyi aracı Mercedes aracı olacak gibi duruyor.

Red Bull aracını görmedik fakat geçen senenin bir tık uzun burunlusu olabilir. Lotus aracı da gayet estetik görünüyor.

Ferrari önkanatları herkese aynı geliyor ama tasarım hep kırmızı beyaz ve shell logolu olduğu için açısal dikleştirmeler pek farkedilmiyor. Bu sene Ferrari önkanatı şimdiden değişmiş. Örneğin beyaz plaklardaki paralel kenar gitmiş daha sivri uçlu beyaz plak gelmiş.

Yanı sıra beyaz lakların üstündeki daha küçük plaklarda da açısal değişikliğe gidilmiş. Havayı biraz daha dik açıdan geçirmeye gayret etmişler.

Bu önkanatlar daha çok değişir. Ama şu andaki en belirgin farklar paralel kenarlı beyaz plak’ın olmaması; O beyaz plakın üstündeki küçük plakn daha net hava geçirmeye yönelik tasarlanması ve süspansiyon bağlantı noktasındaki plakında hafif küçülmüş olması.

Testlerde de açıkçası net olarak önfikir sunan gelişmeler olamayabiliyor. Buna rağmen hızlı tur zamanları atmak, uzun turların ardından atmak, bize önbilgi sunabilir.

Geçen seneki testlerin 2. gününden itibaren baktığımız zaman Williams, Force India ve Mercedes zaten açıkçası biz geliyoruz diyorlardı. Force India ekonomik nedenlerden ötürü sezon içi gelişme kaydedemedi o ayrı ama Williamsla Mercedes zaten biz burdayız diyordu. Tek sürpriz hiç ortalarda görünmeyen Red Bull’un yaptıkları oldu. Onların da geçmişine baktığımız zaman pek sürpriz yapmadıklarını söyleyebiliriz.

En merak edilen araç şüphesiz Red Bull aracı. Bazı kilit isimler takımdan ayrıldığı için aracın tasarımında ufak gecikmeler olmuş diyorlar lakin herşeye rağmen Newey kenarlarda bir yerlerdeyse hep bir ümit vardır.

Lotusu detaylı görsel incelemedim ama burun tasarımları güzel olmuş. Force India pekte özenmeden geçen seneki aracı önümüze koymuş. Umarız güzel bir sezon geçer. Sayılı haftasonlarında olsun heyecan duyabiliriz.

1- aracın iyi mi kötümü olduğu konusunda en zorlandığım araç ferrari oldu

2- genel olarak geçen seneden çok farklı bir şey olacağını sanmıyorum.. ferrari benzer yerde olacak gibi…

3- motoru biraz geliştirdilerse bu sene mercedese daha yakın olabilirler

4- şu ana kadar en iyi paketi yapan bence sauber… eğer ferrari biraz motoru ilerletti ise bu yılın sürprizi sauber olabilir

Bu burun bana 2010’daki Aracın burnunu hatırlattı. Rahmetli geçiş özürlüydü. Başka aracın arkasına gelince aşırı downforce kaybediyordu. Umarım bunun sonu aynı olmaz.

önden çirkin görünüyor burun :/ yandan bakınca daha iyi tabi. Vettel de tam şaban gibi çıkmış fotolarda. Schumacher’in ilk senelerinde olduğu gibi;) o şapka falan hiç yakışmamış. hem de hiç…

aracın ön kanadında geçen seneye göre ufak farklar var.Dikkatimi en çok çeken şey fiat yazısının olmayışı noldu bu fiata yav 😀 Araç görünüm olarak fena değil.Mclarenin arka tarafı daha dar paketlenmiş ferrariye göre.Yeni aracımız takıma ve taraftarlara hayırlı uğurlu olsun

Grinin siyagı gizlemesiyle biraz daha büyük fark varmıs gibi görülüyor , ferrarininki kabak gibi ortada. Sidepod baslangıclarına bakarsan ferrari daha ince , Mclaren daha geniş. Tam olarak kıstas kabul edilemez bir sürü degisken var , honda motoru nasıl sogutucak onu düsünsün

Bazı arkadaşlar araç aynı falan demişler ama bir çok değişiklik göze çarpıyor.Kurallar çerçevesinde iyi olmuş diyebilirim.İnsallah hızlıdır .)

Ön görünüşten tam bir facia. Açıya girdiğinde fena görünmüyor araç.

Ferrari F10 ve 150 Italia’da da burunlar uzundu, ama yüksek burundu. O yüksek burunlar aracı saldırgan gösteriyordu. Düşük burunda bundan eser tabi.

Yapacak bir şey yok, kurallara göre araçlar şekilleniyor ve biz izleyicilerden başka kimseninde görüntü umurunda değil gibi.

McLaren’e göre burun ucu daha geniş ve eğimi daha düzgün geldi bana. İki aracında aero bakımından nasıl performans göstereceği merak konusu. An itibariyle Merco-Lotus-Ferrari sıralaması yapabilirim tasarım görselliği açısından. Ferrari bence şu siyah renkten kurtulmalı, tamamen kırmızıya bürünmeli.

nerede o eski kıpkırmızı Ferrari???
Bu seneki şapka ve tulum tasarımları hiç güzel değil beyaz ve siyah her sezon daha da fazlalaşıyor, Vettel’e de hiç yakışmamış emanet gibi…

bu sporla uğraşan uğraşmayan herkesin hayalidir ferrari. formula 1 de gp 2 wec de formula e de dtm de alt serilerde yarışan herkes ferrari hayali kurar bu dünyanın kabul görmüş bir gerçeğidir. geçen seneye göre biraz daha iyi görünüme sahip ama hız olarak ta bu yıl 2014 ten biraz daha iyi olurlar diye düşünüyorum. başkan bile Q3 E Kalmak istiyoruz diyorsa hızdan bir şey beklemeyelim ama bir çoğumuz ferrari nin schumacher li günlere geri dönmesini istiyoruz. umarım bu yıl 2014 gibi bir ferrari izlemeyiz.

Ulan hala aynı ön kanat, kaç gündür diyorum değiştirmez bunlar diye, beni yanıltmadığınız için teşekkürler.

işte F1 aracı diye ben buna derim burun biraz daha kısa olsaydı cok daha güzel olabilirmiş. go Ferrari Forza Ferrari

yeni bebeğimiz hepimize hayırlı uğurlu olsun Tifosi kardeşlerim. Umarım mücadelenin içinde olacağımız güzel bir sezon geçiririz. Tasarım ve renk dağılımı mükemmel ayrıca krom kırmızı mat kırmızıdan her zaman güzeldir.

Burun çok uzun ama ben gene de çok beğendim aracı. Zaten burunda kısa olsa mükemmel olmuş diyebilirdim. Bakalım performansı nasıl olacak.

Üstten fotolara bakınca görünen o ki ferrari motoru buyutmüş o yüzden arka kısım daha kalın.,
Buda demek oluyorki ferrari motor gücünü artırmak için motoru büyütmüş yada soğutma elemeanlarını artırmış.

McLaren ve Ferrari uzun bir burun tercih ederken, Mercedes motorlu takımların çoğu ve konuşulanlara
göre Red Bull kısa burun tercih etmiş görünüyor.Bakalım bu uzun burunların performansı nasıl olacak.

yandan ve tam önden muazzam olmus arac , sidepodlar dahada kücülmüs. Burun uzun ama en azından cük gibi degil. Gercek SF15-T ispanyada gelecekmis dahada güzelleşir. Tabiki suana kadarki en begendigim arac oldu redbullda güzel olacaktır

Renk düzeni, genel tasarım, burnun süspansiyon hizasındaki eğimi falan çok güzel. Ancak ben bu burnun uzunluğuyla birlikte yeni jantları hiç beğenmedim, özellikle ön jantlar daha da kötü görünüyor.

Beyler heyecan yapmayın ön kanat hala aynı 🙂 ben aracın hızlı olacağını sanmıyorum ama inşallah Ferrari’nin hızlı olmasını umut ediyorum. Burun fırıncı küreği gibi olmuş arkadaşların dediği gibi.inşallah hızlı bir araç olur ama pek sanmıyorum.geriye dönüp baktığımda hiç te iyi izlenim alamıyorum hep hüsran.Zaten takımın yarısı kovuldu,bu sene yine orta sıralarda takılırız gibime geliyor.Ama inşallah ferrari bu söylediklerimin hepsini yedirir bende memnuniyetle yerim.

James başkanın elinin değdiği nasılda anlaşılıyor.Bu sene Lotus dönemindeki gibi bir gelişme bekliyorum James ve Kimi ikilisinden.Vettel de Newey araçlarından geldi önden tutunan aracı o da çok sevecektir yani istekleri aynı olacak pilotların

hoş bir tasarım olmuş. burun yine tabiri caiz ise pinokyo cinsinden. Newey’in uzun burun sorun yaratır şeklindeki aerodinamik eksenli açıklamaları gridin köklü takımlarınca reddedilmiş gibi. McLaren de Ferrari de epey uzun burunlar tercih etmişler. Kırmızı ve siyah yoğunluğu bu kadar dengeli ve güzel dağıtılabilirdi. Ferrari’ye ve taraftarlarına güzel, başarılı bir sezon diliyorum.

ne olursa olsun. ön tarafta çok fazla değişiklik yaptık diyorlar inş daha dengeli bir ön taraf olur da biraz rekabet izleriz Rai den lotustan biliyoruz onun için azami sürat değil ön taraf önemli virajlarda yılan gibi etrafından dolanıp kaç kişiyi geçiği hepimizin hala aklında

Katılıyorum.Tanıtılan araçlar içerisinde en güzel araçlar Mercedes ve Lotus’a ait.
Büyük ihtimalle Red Bull’da güzel görünecektir.Güzel olan araçlar umarım hızlı
ve dolayısıyla önlerde olurda göz zevkimiz fazla bozulmaz:)

McLaren ve Ferrari’nin önlerde olmasını bende isterim.Bu iki takımın 2015
araçları geçen yıla göre daha iyi görünmelerine rağmen hala yeterli seviyede
değil. Ferrari bu yılın zor geçeceğini söylüyor, bu yüzden onlardan pek bir şey
beklemiyorum ancak bir ihtimal McLaren bir sürpriz yapabilir.Ne kadar çok
takım galibiyet mücadelesi verirse o kadar iyi olur…

Ön kanat değişmiş bu olmadı ferrari bozuldum sana, bu burunda iş var demekki hem ferrari hemde mclaren benzer burunla geldi. Araç güzel görünüyor ancak ön kanat değişmiş üzüldüm 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir