Kategoriler
Formula1 Manşet

Wolff Horner’a “Ağlama Duvarı”na Gitmesini Tavsiye Etti

Mercedes’in Motor Sporları Patronu Toto Wolff, yeni kurallarla birlikte çok iyi bir araç çıkarıp yarışları kazanmalarını eleştiren diğer takımlara sert çıktı.

Özellikle Red Bull’dan Christian Horner sezonun ilk yarışı Avustralya’nın ardından bugünü “*oktan Pazar” olarak nitelendirmiş; taraftarların bu durum karşısında Formula 1 sırtını döneceğini söylemişti.

Horner ayrıca bugünkü en heyecanlı anların podyumda Hollywood yıldızı Arnold Schwarzenegger’i görmek olduğunu söylemiş, takımlar arası eşitlik çağrısında bulunmuştu.

Wolff “Formula 1’e geliyorsanız birbirinizi yenmeye ve en üst düzeyde performans göstermeye çalışırsınız. Ancak ilk yarışın ardından ağlayıp eşitleme çağrısı yapmak… biz geçmişte öyle bir şey yapmadık.”

“Bana göre kahrolası (f*cking) kafanızı eğip sıkı çalışıp durumu düzeltmeye çalışmak gerekir.”

“Bu söylediğim kelimeyi onun için kullanmıyorum.”

“Her zaman politik sezonlar olur. Geçen sene de öyleydi. Bu sene de öyle.”

“Kudüs’de Ağlama Duvarı var. Onun önünde durup şikayet edebilirsin. Belki bu kişiler oraya gitmeli.” dedi.

“Wolff Horner’a “Ağlama Duvarı”na Gitmesini Tavsiye Etti” için 54 yanıt

Kahrolası başlarını önlerine eğip çalışmak istiyor adamlar da, gelişim dondurulmuş durumda. Ne yapsalar boş kalıyor. Toto efendi bundan hiç bahsetmiyor.

Halbuki Red Bull egemenliğinde şasi gelişimi tamamen serbestti ve adamlar oradan kazanıyordu. Diğerleri bu dönemde kahrolası başlarını önlerine eğdiler ama geçmeyi beceremediler.

yes baby yes yeaah ..)

ve kendinizle yarışıp markı devre dışı bıraktığınız del esnet egzost gri bölge dünyası bitti…

artık binek otomobiller dünya şampiyonası var

öyle ahım şahım çizmler ve aero da kar etmiyor artık

maske düştü yani.

yuhalandığınız işinize gelmediği zaman mızmızlanıp hak almaya alıştınız tabi lastikleri değiştirip şampiyon olmanız mı ve daha niceleri saymakla bitmez..

üstüne üstlük pilotları bile adilce yarıştırmaktan uzak bir anlayışınız vardı bir meşrubat takımına yakışan
kalitede

bu işin mimarı ise sayın horner efendi f 1 gelmiş geçmiş en kirli adamı bence pit duvarı için tüm meziyetleri onda bulabilirsiniz derme takma kayırma saldırma galeyan takım içi tüm hile hurda oyunları

kanatları değiştirmek bile..
bence duvarı hakediyor fazlasıyla..

http://www.trf1.net/formula1_haberler/31008-lotus-red-bull-pirelli-ile-gizli-lobi-yapiyor.html

Dört pit stopla geçilen İspanya Grand Prix’nin ardından Pirelli, benzer bir durumun tekrarlanmaması için lastiklerde değişikliğe gitme kararı aldı.

Pirelli, lastiğin yapısında ve muhtemelen hamurlarda yapacağı değişiklikle, 2013 araçlarının taleplerine daha iyi cevap verebilmeyi amaçlıyor.

Sözkonusu değişiklik, muhtemelen şu ana kadar lastiklerde sıkıntı yaşayan -özellikle Red Bull ve Mercedes- takımlara yardım edecek olmasına rağmen, Pirelli motor sporları sorumlusu Paul Hembery, bu değişikliklerin grid düzeninde ciddi bir dalgalanmaya neden olmayacağını kaydetti.

Hembery, “Değişikliğin, bir takımın veya birden fazla takımın lehine olacağı yönünde bazı takımların endişeleri olmuştu. Fakat biz böyle bir şey olacağını düşünmüyoruz” dedi.

Hembery, “Bu değişiklikler Pirelli için yapılıyor, kimse için değil. Doğru dengeyi bulmamız gerek” diye konuştu.

Lastiklerin daha dayanıklı hale gelmesinin, Red Bull gibi bir takımın yarışları domine etmesine yol açma riski olup olmadığı sorusuna Hembery, “Biz bunu ummuyoruz, fakat elbette her zaman böyle bir riskle karşı karşıyayız” cevabını verdi.

Değişiklik kararının, Red Bull’un lobi faaliyetlerinin sonucu olup olduğu yönündeki haberlerin de doğru olmadığını kaydeden Hembery, “Şimdi insanlar bunun Red Bull’dan gelen baskının sonucu olduğunu söyleyecek. Fakat onlardan aşırı bir baskı da gelmiş değil. Christian Horner’a karşı adil olmak gerekirse, bu hafta medyada, onların bana söylediklerinden daha fazlası yazılıp çizildi” dedi.

Redbullu ve Horner Marko bunları rahibe teresa gibi yüceltmeye çalışan arakadaşları görünce şaşırıyorum Redbull 2013 sezonunu lobi ile kazanmıştır net ve en acık örneği bu yazdıır…

Daha geçenlerde motor kuralı değişirse ayrılırım diyen Mercedes değil miydi? Herkes kendine göre ağlıyor. Çekilen çekilsin de kurtulalım bari. Ben de sevmiyorum yeni motorları. Formula 1 ruhunu yansıtmıyor. Aynı şekilde zora gelince ağlayanlar da…

Kör ölür badem gözlü olur.Ulan hepiniz ordaydınız be 🙂 o dönem redbull’a demediğini bırakmayanlar bugün redbull savunuculuğuna soyunuyor, pek sık yazmasam da bir şey yasaklansından ziyade şüphe odaklı o dönem arasıra bende sallardım.Dibine kadar taraftar psikolojisi ile yazanlar objektiflik kasıyor yada çalışıyor diyelim.İşinize gelicence F1 spor gelmeyince show madem öle taleplerinizi karşılamıyorsa izlemeyin,ama izliyorsunuz demek ki show olarak görmüyorsunuz.Ben spor olarak görüyorum nasıl Bayern Münih’in Barcelona’nın Federer’in Mike Tyson’ın bir zamanların Lakers’ının önü kesilmiyorsa baskın oldugu için, F1’de böle olmalı bu organizasyonın yapısı bu.Bugün biz yarın başkası sanki ilk defa oluyor F1′ de son 25 yılda kısa aralıklarla hep gerçekleşen durum tam tersi nadir olan.

Red Bull’un ağlamalarından sonunda Toto’ya da gına gelmiş.
Bir Renault’ya bir Mercedes’e laf söylüyorlar ve çok komik duruma düşüyorlar.

Biraz Ferrari’yi örnek alsınlar.Ferrari ağlamakla zaman kaybetmek yerine yeniden
yapılanmaya gitti ve yavaş yavaş meyvelerini topluyor.Ferrari bunları yaparken
Red Bull ne yaptı ? Newey’in araç tasarımındaki katkısı yarıya indi.Prodromou
McLaren’e kaptırıldı.Üstüne sürekli olarak ağlamaklı şekilde herşeyden şikayet
eden açıklamalar yaptılar ve inatla yapmaya devam ediyorlar.Kusura bakmasınlar
ama çok kaprisliler…

Artı olarak geçen yılki FRIC süspansiyon sisteminin yasaklanmasını unutmamak gerek.
Bu sistemi en komplike ve en iyi kullanan takımın Mercedes olduğu bilinen bir gerçekti.
Hatta yasaklandığında bazıları büyük umutlara kapılmıştı,ancak Mercedes’e etkisi beklenildiği
gibi olmamıştı.

Ayrıca Fia’nın sezon içinde Mercedes’i yavaşlatmaya yetecek bir argüman öne sürmesi kolay değil.
Çünkü Mercedes’in hızının temeli, Red Bull’un avantaj sağladığı esnek kanat,çift katmanlı difüzör
vb.. şeyler değil. Aracın kalbi olan güç ünitesi,sürebilirliği ve buna mükemmel adapte edilmiş şasidir.

Fia’nın Mercedes yavaşlatabilmesi veya kartları yeniden dağıtabilmesinin tek yolu radikal kural
değişiklikleridir ki bu en azından bir nebzede olsa 2017’de zaten gerçekleşecek. Ferrari’de bu
yapılanmayı zaten 2017 için gerçekleştirdi. Aynısını Red Bull ekibine tavsiye ederim.Ağlayıp
durmaktan daha iyi bir çözüm olur.

Bu arada dominant olan takımı, kuralları ihlal eden bir araca sahip olmadığı sürece yavaşlatılmaya
çalışılmasını yanlış buluyorum.Hangi takım olursa olsun.İyi çalışanı cezalandırıp çalışmayana ödül
vermenin, mantığa ve vicdana doğru gelmesi mümkün değil.

Toto yine ukalalık yapmış.1000 kmlik test cevabı gelirse Horner’dan cevap veremez öylece kalır.Aslında bu 1000 kmlik test cevabını dürüstçe taraftarlara vermesi lazım.Tabi açıklamasını yapamaz.Çünkü bu şampiyonlukların emekle geldiğini düşünmüyorum.Kuralları kendileri belirliyorlar,benzer kaza olayı olduğunda diğer takım ceza alırken Mercedes hep ikazla ya da kınamayla atlatıyor.Şuan Fia Mercedes’in tekelinde.Bunu görmemek aptallıktır.1000 kmlik test 15 test gününe denk gelir fakat bu adamlar sadece 3 test gününü feda ettiler.Üstelik bu testte motoru deneyip denemediklerini bilmiyoruz.

Red Bull sütten çıkmış ak kaşık değil vlla totoyu ben de sevmiyorum ancak adamlara laf atıyorsun 1000 km test fln filan mercedes engellemek için her şey yapıldı adamlar engellenmiyor bu sezon yine en fazla gelişme gösteren takım şaside iyi bir gelişim kaydedilmiş gözüküyor motorunda üstüne konulmuş adamlar en iyi olmalarına rağmen çalışıyor…
Adamlar planlarını bu yeni nesil turbo motor üstüne yaptılar bırak adamlar meyvesini yesin ama sanada hak veriyorum rekabetçi bi spor istemek en doğal hakkın inan bana bende bol rekabetli herhangi bir takımın baskın olmadığı f1 istiyorum

1000 Kmlik lastik testini başka takım yapsaydı kim bilir ne ceza alırdı. Herzaman söylüyorum mercedesin şuanki başarısı bir projedir birileri bu projenin başında gerekli ödüllerini aldılar. Başta bay E ve fıa yetkilileri olmak üzere. Buarada toto çok sahtekar bir adam gibi görünüyor, horner daha dürüst. Son birşey bir tarafta kıralları en iyi okuyup maksimumu çıkaran rbr diğer tarafta ise kendisi gücünü ortaya koyarak kendi için kural koyan mercedes kim dürüst ve haklı acaba??

Sizin kuyruk acınız Mercedes’ten haklısınız Honda’dan sonra bu tepkiler normal.

kıralları en iyi okuyup maksimumu çıkaran rbr

Ne maximu mu adamlar hileli kanat,hileli taban,hileli motor haritasına maximum diyorsan bir şey diyemem.

FIA bir kuralın yorumlanmasında değişikliğe gittiği zaman Red Bull kaç defa hızlandı? Almanya 2012’den mesela, bariz yavaşlamıştı Red Bull.

Hile deyip deyip duruyorsun.. Sen bana Redbull’un hile yaptığını kanıtlasana dostum bi..Belgen olsun ama kuru laf işlemez.. Bilgisayar başında oturup asparagas haberleri okumakla ahkam kesmek ne kadar doğru ? 4 Yıl Redbull’u geriletmek için Redbull’un tüm araç avantajlarını yok ettiler. Biz öyle GERÇEK HİLECİ Mercedes gibi 1000km test de yapmadık (tescilli hile budur.) Lastik kullanmayı beceremeyen adamlar nasıl olduysa artık(!) lastik uzmanı oldu birdenbire..

Hala Mercedes’e hile diyorsun 2014 lastikleriyle yapıldı değil mi o test?

Biz 2015’deyiz lastik tasarımları komple değişti hala Mercedes’in şuan ki hızını nasıl 2014 lastiklerine bağlıyorsun anlamadım?

Gelelim Redbull’a Ben 2014 Abu Dhabi der susarım sana kanıtlı esnek kanat.

FİA izin veriyor yarış hakemleri yarıştan ihraç ediyor,4 sene FİA’nın böyle izin vermediğini kanıtlayabilir misin?

Hileli motor haritası; motor haritası normaldi de takımlar neden prostesto etti sonra FİA neden değiştirdi.

Ama difüzörde haklısınız takımı kısıtlamak için yapıldı.

2014 Abu Dhabi’de kanatta yaylı mekanizma vardı. Direk bir müdahale olduğundan ihraç edildiler.

4 sene boyunca FIA’nın izin verip vermediğini kanıtlamak için önce Red Bull’un esnek kanat kullandığını kanıtlanmak lazım. Limite yaklaşmışlardır belki ama çizgiyi aşsalardı FIA hiç inisiyatif göstermezdi diye düşünüyorum.

Yaylı mekanizma,esnek kanat farketmez sonuçta kuralların dışında bir durum ve kuralların dışında olan bir duruma FİA onay veriyor yarış hakemleri de görmezden gelse Redbull avantajlı yarışmış olacaktı.

Ben de diyorum 4 sene böyle bir durum olmadığını kim kanıtlayabilir.

O zaman kısasa kısas yapacağız. 🙂

Red Bull’un 4 sene boyunca esnek kanatla yarıştığını kim kanıtlayabilir?

Her yarış öncesi (dikkatli oku bak her yarış öncesi ) kontroller yapılıyor ve 1 yarışta sınır aşılmış ceza almışız. Kalan 18 yarışta hile var mıydı yine kontroller yapılıyordu ? Onar için belgen var mı ?

Hem gitmişsin 2014’ten örnek vermişsin ona ayrı güldüm çünkü biz 2010-11-12-13’te şampiyon olduk. O 4 yıl içinde belgelerin var mı ? Asparagas olan ”Redbull motoru farklı ses çıkarıyor” haberlerini sunmazsın inşallah 😀 Çünkü kontrol yapılmıştı ve hiçbir aykırı bişey çıkmamıştı araçta. Sonra ordan avantajımız olduğunu anladılar onu da yasakladılar.

Karşı örnekler vermeye çalışmışsın ama bakıyorum kanıt olarak hiç bir şey yok.

Ben diyorum ki 2014’te oldu önce de böyle olayların olmadığını kim kanıtlayabilir?Sen diyorsun önce şampiyon olduk.Ben örnek verdim sadece.

FİA her yarışta kontrol yapıyor bunu yazmaya gerek yok önemli olan Abu Dhabi’de de FİA’nın normal olarak kontrolden sonra onay vermesi.

Ben olmuş bir olayı anlatıyorum sen hala motor sesiyle gelme,asparagas haberle gelme diyorsun.

Hala karşı ataklarla gelme olay belli olan belli 🙂

Doğru kuyruk acısı nerden bakarsan motor probleminden kaybedilen onlarca yarış ve 3 dünya şampiyonluğu oluyorsa haklısın. F1 izlediğim tarihlerden beri mercedes motorlu McLaren dışında iki aracında motor patlatmasıyla yarış dışı kalan takım görmedim. Motor dondurma kuralı da yine mercedes motorlarından dolayı ortaya çıktı (2006) da. Eğer f1 sadece son birkaç senedir izlemiyorsan ki bundanda şüpheliyim… Olanları hatırlarsın. Honda konusuna gelirsek herşeye rağmen sahtekar mercedesten çok daha iyiler enazından kendi takımına en iyi motoru yapıp başkalarına daha güçsüz motoru vermiyorlar. Mercedes 2010 da f1 patronu ve fıa ile anlaşarak bugünler için kendi lehinde kural koydurdu yinede beceremediler üstüne birde illegal yollarla 1000 km gelecek yılın gizli lastik testini yaptılar bütün bunlar normal mi acaba???

Mercedes kendisi ile müşteri takımlara neden aynı motoru versin ?

Zaten takım şampiyonluğa oynuyor neden yanında başka Mercedes motorlu biri olsun?

Ferrari kendi ile aynı motoru mu veriyor?

Renault Redbull ile Lotus’a aynı motoru mu veriyordu?

Motor patlatma işine gelirsek o durum tamamen Newey ve Mercedes birleşince böyle bir sonuç çıktı.

2014 Gizli lastik ile hızlı oldu lastiklerin tamamen değiştiği 2015 öncesinde de mi test yaptı?

Ne gariptir RB 6’dan RB 9’a kadar bütün Redbull araçlarının belli kısımları yasaklandı sezon başında legal dendi sonra yasaklandı 3 yarış izin verilip sonra yasaklandı ama bir şekilde FİA’nın en büyük çabası Redbull’u durdurmaktı ki düşünün egzozun bile tek olmasının nedenidir bu Redbull takımını durdurma isteği.
Ancak Mercedes’e bakıyoruz yasaklanan bir tane örnek versin birisi madem Fia bu turbo dönemini satmadı gerçekten birisi açıklasın neden en ufak şey yasaklanmıyor?
Ha pardon onların herşeyleri Legal!!!! anlayana

Saçma bir cevap olmuş.. Horner zamanında Red Bull’un baskın olmasını engelleyecek bir sürü yasak getirdiler, şimdi de getirsinler diyor ve kısmen haklı da.. Ha evet Mercedes iyi iş çıkarmış ve önde olmaları haklarıdır, ancak böyle daha sezon başlamadan kimin şampiyon olacağını bilmek Show için, biz fanlar için hiç iyi değil.. Bunu da bilmek lazım..

Ayrıca not olarak düşeyim: Yeni turbo dönemine Mercedes’in bir şekilde kayırılarak girildiğini düşünüyorum. Hatırlarsanız Mercedes takım olarak F1 e çok kötü başladı ve 3 sene yerlerde süründü, Daimler imajı çok zedelendiği için takımı fes ediyordu neredeyse.. Paranoya diyebilirsiniz ama ben prestiji yüksek dünya markası Mercedes’e imajını düzeltmesi için bir şans verildiğini düşünmeden edemiyorum..

Bebek ağlıyor.Çünkü oyuncakları(Ebd,patinaj kontrolü vs)elinden alındı.Şimdi eşitleme çıktı.2013 yılında dokuz yarış üst üste kazanırken öyle demiyordu.

Geçen yıl zaten mercedese yetişemeyeceginiz belliydi dersinize iyi çalışsaydınız. Mercedes bile o kadar hızlıyken yatmamış dersini çalışmış ferrari gibi. Ama adamlar çok güzel motor aero kombinasyonu yakalamış. Hee yarın fia motor ve aeroda bütün sınırlandırmayı kaldırır(keşke) o zamanda dersine cok çalışan kazanacaktır. Her zamanki gibi

Toto Wolff haddini aşmış. Takımının dönemsel gücünden kuvvet alarak böyle seviyesiz bir aciklama yapmis. Seversiniz sevmezsiniz ayrı mevzu ama Formula 1 organizasyonuna Christian Horner’ın kattikları yadsınamaz. Yarın Mercedes’in yıldızı söndüğünde piyasadan kaybolacak Toto tipi adamlara, Horner’ın tırnağını değişmem.

gayet dogru konusmus millet neden merco dusmanı oluyo anlamadım.
milletin takımı batıo yarısa cıkamıcaklar nerdeyse onlar kadar horner kadar aglamıyo

Görürsün 2017 den sonra buralarda bulamayız motorlar değişince…hormonalrı azdı ıkı senedır turbo işiniden anlıyorlar dıye ;))

Aptalca bir cevap vermiş. ***tan bir pazardı. Redbull şampiyon olduğunda daha zeki aero çözümleri olduğu için kazandı,kısıtlanmış alanlardan başarı sağlayarak değil.

Toto horner a öyle dıyorsunda senı bir fıçı çamaşır suyuna batırsak beyazlamassın be…F1 de gördüğüm en oynak üç adamdan bırısın…

1.Markocan
2.Brıatore
3.Toto

nedendir bilmiyorum kendisini de pek tanımam kimse de alınmasın ama harbiden de bu adamın tipinde bi üçkağıtçılık var yahu anlamak elde değil briatore de gördüklerimi bu adamda da görüyorum 😀

Ben her ne kadar bu durumdan nefret ediyor olsam da burda bir takımın emeği var ve hakettikleri dominasyonu sağlamış durumdalar.Ben çok mu memnunum bu durumdan , asla ama adamlar çalışmış ve domine edecek bir araç yapmışlar diye bundan 2 sene öncesine kadar aynı başarıyı kendileri yapan bir takımın konuşması ikiyüzlülüktür en kibar ifadeyle kimse kusura bakmasın.

Mercedes politik şampiyondur Redbull gibi yasaklamalara rağmen şampiyon olacak cibilyeti yoktur. Çok yakında havaları inecek gümüş oklar eriyecek.

Aslında işin altında ne yatıyor bilmiyorum, toto wolff çakal bi adam, ama horner a katılıyorum, üstünler diye mercedes in yaptığı açıklama saçmalık, herkes kendi işine baksın, takımların yetişmeye çalışmasını sağlayıcı fikirleri kendilerine saklasınlar, o zaman dağıtalım herkese mercedes motoru, toparlansın millet, renault konusunda ısrar etmekte olan 4 takım düşünsün ne olacağını, ayrıca torro rosso iyi iş çıkartıyor kendi çapında, Redbull da kendi işine bakmalı, zaten eski senelerde ferrariye yaptıkları gibi kurallarla mercedesi hizaya çekerler merak etmeyin, serhan acarın dediği gibi diktatör bernie:) bu işe el atar.
Ama gerçek şu ki mercedes aşırı iyi durumda, geçen seneki farkın kapanmasını geçtim, 2 katına çıkmış desek yeridir, Redbull resmen tur yedi, mclaren 2 tur yedi, ama adları büyük diye mercedesin arkasındaki ferrari ve williams ın başarısı görmezden gelinemez, özellikle ferrari iyi iş çıkardı.

Toto’ya acaip bir külhanbeylik gelmiş bu günki fakrlı gezegenden ithal performansdan sonra.
İçeriğinde hakli ama artistik olmuş. Horner’in “zırvalık dolu eşitlenme çağrısından” sonra, sanırım hiç beklemediği bir sert kaya cevabının gelmesi, Mercedes’in politik savaşa hazırlıklı ve sert olarak tavizsiz gideceğini gösteriyor.

Horner kıs motoru biraz abi dese, daha çok ciddiye alırlardı sanırım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir