Kategoriler
GP2

2015 GP2 İtalya 1. Yarış – Rossi’den Üst Üste 2. Zafer

Alexander Rossi, 8. başladığı sezonun 15. yarışında bu sezonki 2. zaferine ulaştı.

Rakiplerinden geç pite giren Rossi ; Gasly, Sirotkin, Lynn üçlüsünün yolda kalmasıyla kendisini Vandoorne ile liderlik savaşında buldu ve rakibini start düzlüğünde DRS kullanıp geçerek Belçika’daki 2. yarıştan sonra bir kez daha kazandı.

İlk tur Lynn, 2. turda ise Sirotkin’e geçilen şampiyona lideri Stoffel Vandoorne, rakiplerinin yaşadığı sorunlarla uzun süre pite giren araçlar arasında en önde yer alsa da Rossi’ye geçilmekten kurtulamayarak 2. sırada yer aldı.

Sıralama turlarında 2. sırayı alan fakat lastik basıncı minimum değerin altında olduğu için zaman turları silinerek 23. başlayan Mitch Evans, iyi yarış temposu ve güvenlik aracı sayesinde kapanan farklarla yarışı 4. sırada bitirdi. Fakat Nato’nun pitte hız limitini aşıp 5 sn cezası almasıyla kendisini 3. lükte buldu.

Güvensiz pit çıkışları nedeniyle inceleme altındaki Richie Stanaway ve Artem Markelov, 4. ve 5. olarak yarışı tamamlarken Norman Nato 5 sn cezasıyla 3. lükten 6. lığa geriledi. Frenleri bitme noktasına gelen Campos’tan Arthur Pic son turlarda 4 kişiye birden geçilerek 7. olabilirken 8.lik hasarlı sidepoduyla Jordan King’in oldu. Robert Visoiu 9., yeni takımı MP Motorsports ile Rene Binder 10. olarak günün son puan alan isimleri oldular.

Yarışa polede başlayan ve Vandoorne – Lynn rekabeti sayesinde ilk tur 2.5 sn farkla liderliğe oturan Pierre Gasly, 9. turundaki pitinden sonra mekanik arızayla yarış dışı kalırken Sergey Sirotkin’in galibiyet hayali Alex Lynn’in ilk virajdaki kontrolsüz atağıyla yerle bir oldu ve iki pilotta yarış dışı kaldı.

GP2’deki ilk startını alan Formula Renault 3.5’ten gelen Meindert van Buuren, 4. turda Ascari çıkışı kaza yaparak güvenlik aracına neden oldu. GP3’teki Carlin takımından GP2’deki Carlin’e yükselen Jann Mardenbrough 19. ve sonuncu olurken GP3’ten gelen bir başka isim Patric Niederhauser, Lazarus ile 17. olarak yarışı tamamladı.

15 ayak sonunda Vandoorne 251, Rossi 153, Haryanto ve Sirotkin 109, Lynn 86 puanda yer alıyorlar.

Monza’da haftasonunun 2. yarışı yarın 11.30’da koşulacak.

1

Yazar Ozan Ulkugil

F1, GP2, DTM, WTCC, BTCC, NASCAR, INDYCAR

iRacing, rFactor 2, RaceRoom Racing Experience

“2015 GP2 İtalya 1. Yarış – Rossi’den Üst Üste 2. Zafer” için 1 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir