Kategoriler
Günün Fotoğrafı

Eau Rouge’un Yeni Hali

Yazar Murnout

Lütfen trolleri beslemeyin, yalnız bırakın!

Her kötü davranışı kurallarımıza ekleyemeyiz. Yorum göndermeden önce kendinize "Bu kabul edilebilir mi?" diye sormalısınız. Eğer cevap "Hayır" ise, muhtemelen kurallarımıza uymuyorsunuzdur.

“Eau Rouge’un Yeni Hali” için 28 yanıt

bu fia nın pist yönetimlerinin yaptıkları hayırlı bir şey yok. ne sesler kaldı, ne rekabet kaldı. birde pistlerin eski halini de bozmaya başladılar. “bus stop” gitti şimdi zaten güzel olan eau rouge u bozmaya çalışıyorlar. bir sporu geri götürmek için bu kadar üzerinde uğraşılabilinir ancak. 300 le girilen bir viraj orası akıl var mantık var adamların canına kast edicekler ya da ayaklarını gazdan iyice çekmelerini sağlıcaklar. güzel şeyleri olduğu gibi bırakıp kötü şeyleri düzeltseniz biraz?

Burasi sola dogru donulen bir viraj vede ic tarafa bunu yapmislar gibi geldi. eger disari tasilacaksa bu sag taraf olur vede orasi temiz asfalt. uzun lafin kisasi bunu viraji kesmesinler, daha cok disari tassinlar diye yapmislar diyelim

aynen katılıyorum.orayı hafiften keserek geciyorlar zaten viraj seni dışarıya atıyor bide sol tarafın dengesini bozmak ilginç.

Orası zorlu bir viraj orayı kullanmanın zaruret halleri var. Ancak birbirini iyi kollayan pilot orada mücadele sergileyebiliyor ki istemsiz risklere her zaman açık…. çok sakat bi uygulamaya gitmişler hiçbirşey olmasa belini mahfeder adamın onlar.

o kavislere yag mazot sonada bariyerlee mizrak felan tam garanti olur 🙂 Guvenlik icin bir taraflarini yirtarken yaptiklari seye bak.

Buranın yaklaşık olarak 290 ile geçildiğini düşünürsek bu bölgede pist dışına taşabilecek pilotlar için helva yapılmalı.

Bence güvenlik için asfalt kaçış alanları kesinlikle kullanılmamalı. Hamilton 2010 Spa’da Rivage’da pist dışına çıkmıştı. Çakıl kaçış alanı sayesinde kaza geçirmedi, dolaysısıyla hasarsız bir şekilde devam etti. Mesela eskiden Pouhon’da pist dışına taşmak yarışı noktalamaktı, şimdi havaalanı gibi kaçış alanı var. 🙂 Bu kadar kolay olmamalı bu iş.

Katılıyorum. Pistlerin limit hatlarıyla çok oynadılar. Cezalandırmayı ortadan kaldırdılar. Ancak artık çakıla çakılmış aracın stop etmemişse kurtarılarak yarışa dönüşüne izin vermeleri lazım.. İmkanları heba etmemek lazım.

Bir araç buraya 290-300 ile saparsa pilot hastanelik olur. Alonso Abu dhabi’de pit çıkışında pist dışında aynı böyle bir tümseğe taşıp 47g kuvvete maruz kalmamış mıydı? Ayrıca ordaki hızı da 200’ü geçmezdi ama burda nerdeyse 300 bir de..

bencede f1 yarışında kaldırırlar zaten iki takım battı biri geldi ama yarışlara çıkamıyor diğerleri desen dayanıklılık derdinde mclarenin hali ortada kala kala 10 araba kalıyor birde araçları burda kırmasınlar kısaca iyice içine etmesinler haa dertleri mercedese tuzak kurmaksa mercedes buraya taşmaz zaten en dengeli araç kaldırılmalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir