Kategoriler
LeMans

78. Le Mans 24 Saat Yarışında Zafer Audi'nin!

Peugeot, 908 aracı ile antrenmanlarda hızlı başladıktan sonra sıralamalarda da oldukça iyiydi ve müşteri takımı ORECA’nın aracıyla birlikte ilk sıraları almıştı.

Yarışın başında ilk 4 sırayı koruyan Peugeot’un araçları farklı aralıklarla deyim yerindeyse bir bir döküldü ve Audi pilotları ünlü dayanıklılık yarışında 1-2-3. sıraları elde ederek çok büyük başarıya imza attı ve tekrar podyumun zirvesine döndü.

Audi’nin 9 numaralı aracını kullanan Rockenfeller, Bernhard ve Dumas ekibi podyumun tepesinde yer alırken onları 8 numaralı Audi’yi kullanan Lotterer, Faessler ve Treluyer ekibi takip etti.

Favori olarak gösterilen Audi’nin 7 numaralı aracını kullanan Kristiensen, McNish ve Capello ise başlangıçtaki sorunun ardından 3. olarak podyumu tamamladı.

Peugeot’un ise hem fabrika takımının araçları hem de müşteri araçları oldukça hızlı ancak kırılgan 908’lerle gözyaşlarına boğuldular.

22. Saat

Peugeot, 78. Le Mans yarışında hızlı olmasına rağmen büyük bir hayalkırıklığı yaşıyor. Takımın pistte kalan son aracı 1 numaralı 908, yarışın bitmesine 2 saate varken yarış dışı kaldı.

Dün akşam alternatördeki sorun nedeniyle pitte 4 tur kaybeden Wurz’un aracı, iyi bir yükseliş grafiği yakalamış ve 2. sıradaki Audi’ye çok yaklaşmıştı ancak aracın motorunun iflas etmesi büyük hayalkırıklığı yaşattı.

Peugeot’ların bu sorunuyla birlikte çok da hızlı olmasa bile Audi’nin 3 pilotu bu ünlü dayanıklılık yarışında ilk 3 sırayı elde etti.

4. sırada ORECA Peugeot aracı yer alıyor.

Yaşananların ardından Peugeot Sports Takım Patronu Olivier Quesnel’in gözlerinin yaşardığı da kameralara yansıdı.

 

20. Saat

Alman üretici Audi, belkide hiç beklemediği bir şekilde bu sene Le Mans’ta galibiyete doğru ilerliyor.

Peugeot sürücülerinin yaşadığı sorunların ardından ilk 2 sırayı ele geçiren Audi’ler sorunsuz bir şekilde ilerliyorlar.

9 numaralı aracı kullanan Romain Dumas şu anda lider durumda ve onu 8 numaralı Audi ile Andre Lotterer takip ediyor. İki sürücü arasında 2 dk fark var.

Gerilerden ön bölüme dahil olmak isteyen 1 numaralı Peugeot aracı 1 tur geride 3. sırada ve şu anda Alex Wurz kokpitte.

Kristiensen diğer Audi ile 4. sırada ancak ORECA Peugeot’tan Lapierre ilerleyen bölümlerde onu zorlayacak gibi duruyor.

 

18. Saat

PEugeot sürücülerinin sorunlarından sonra ilk 2 sırayı ele geçiren Audi pilotları pozisyonlarını rahat bir şekilde koruyorlar.

3. sıradaki Peugeot sürücüsü Anthony Davidson, zorlamaya çalışıyor ancak pistin limitlerini aştığı ve tehlikeli sürdüğü gerekçesiyle hakemler tarafından uyarıldı.

 

16. Saat

Yarışa fırtına gibi başlayan Peugeot’da fırtınalar dinmek bilmiyor. Yarışı lider götüren 2 numaralı Peugeot 908 aracı, muhtemel bir motor sorunu nedeniyle yarış dışı kaldı ve hızlı görünen Peugeot, dayanıklılık sorunundan büyük bir darbe daha yedi.

2 numaralı aracı kullaan Frank Montagny, pitten çıktığı sırada aracından alevler yükselmeye başladı. Fransız sürücü aracını pite getirmeye çalışsa da bunu başaramadı ve liderlik Audi pilotlarına kaldı.

9 numaralı Audi’yi kullanan Berhard Timo liderliği ele geçirirken onu 8 numaralı Audi takip ediyor.

Liderlikten gerilere düşen 1 numaralı Peugeot ise yükselerek 3.lüğe kadar geldi ve şu anda pistteki en üst sırada yer alan Peugeot ekibi.

15. Saat

Le Mans’ta 15. saat geride kalırken 2 numaralı Peugeot Minassian’ın kontrolünde liderliğini sürdürüyor. Ancak Peugeot’nun dayanıklılık sorunlarından 2. sıradaki ORECA takımı da nasibini aldı.

ORECA’nın 908 aracı pit alanında sorun nedeniyle fazla tutuldu ve 6.lığa kadar geriledi. Peugeot’nun yaşadığı sorunlar ise Audi’ye avantaj kazandırdı.

Hızlı başlayan PEugeot’nun 3 aracının sorun yaşamasıyla 9 numaralı Audi aracı 2.liğe, 8 numaralı ise 3.lüğe yükseldi.

Daha önce attığı spin ile 8.liğe kadar gerileyen 1 numaralı PEugeot ise yükselmeye çalışıyor ve şu anda Gene’nin kontrolündeki araç 4.lüğe yükseldi.

8. Saat

78. Le Mans 24 Saat Yarışı’nın 3’te biri geride kalırken Peugeot araçlarının liderliği devam ediyor ancak 1 numaralı 908’in pit alanında alternatör sorunu nedeniyle 4 turluk zaman kaybetmesi liderliği 2 numaralı Peugeot’u kullanan Montagny’e verdi. Montagny, fabrika takımında mücadele eden araçlardan tek sorun yaşamayan aracı kullanıyor.

ORECA Peugeot’da kokpite geçen Olivier Panis böylece 2.liğe yükselirken onu Audi ve Lola Aston Martin pilotları takip ediyor.

Bir önceki saati lider kapatan 1 numaralı Peugeot ise 7.liğe kadar geriledi.

7. Saat

Alex Wurz’un kontrolündeki 1 numaralı Peugeot aracı, 7. saatin ardından rahat bir şekilde liderliğini sürdürüyor. Onu 1 dakikadan daha fazla geriden Minassian ve ORECA Peugeot’dan Panis takip ediyor.

Şu anda Treluyer’in kontrolünde olan 8 numaralı Audi aracı ise Rockenfeller’in 9 numaralı Audi’sini geride bıraktı ve 4. sırada.

Mucke’nin kontrolündeki Lola Aston Martin 6. sıradaki yerini korurken daha önce kaza yaparak geriye düşen Kristiensen’in ekibi şu anda 7. sırada bulunuyor.

5. Saat

Le Mans’ta 5. saat geride kalırken 1 kapı numaralı 908’in liderliği güçlü bir şekilde devam ediyor. Davidson’un Wurz’a devrettiği araç, en yakın PEugeot aracının 12 sn önünde yer alıyor.

ORECA Peugeot’da Duval 3.lüğünü korurken 4. sırada yer alan Audi sürücüsü Tom Kristiensen kaza yaptı. Kristiensen, patlayan lastiği nedeniyle zorluk yaşayan Andy Priaulx’a çarpmamak için pist dışına çıktı ve bariyerlere vurdu. Pite dönen ve arka kanat değişikliği ile yarışa devam eden 7 kapı nuramalı Audi aracı 8.liğe geriledi.

Böylece 9 kapı numaralı Audi aracını kullanan Dumas 4.lüğe yükseldi ancak liderle olan fark 2 dk 26 sn oldu.

8 numaralı Audi’de Lottarer 5. sırada yer alırken onu Lola Aston Martin’den primat takip ediyor.

4. Saat

Le Mans’ta 4. saat geride kalırken liderlik de el değiştirdi. Anthony Davidson’un direksiyonunda olduğu 1 kapı numaralı Peugeot liderliğe yükselirken Sarrazin’in kullandığı 2 numaralı araç pite girmesinin ardından 2.liğe geriledi.

ORECA Peugeot’dan Duval yaklaşık  3.lüğünü korurken Audi’den Kristiensen farkı 1.12 dakikaya kadar düşürdü ve 4. sıradaki yerini koruyor.

3. Saat

Peugeot Sports liderliğini sürdürüyor ancak dayanıklılık yarışında ilk büyük kaybı vermeden kurtulamadı. Yarışa lider başlayan Lamy’nin aracı önce Montagny’ye geçilmişti. Lamy’nin aracı süspansiyon sorunu yaşadı ve yarış dışı kaldı.

2 numaralı araçta direksiyona Sarrazin geçti ve liderlik devam ediyor. Onu 1 numaralı Peugeot’da Davidson takip ediyor.

ORECA Peugeot’da Lapierre 3. sıraya yükselirken Audi’de Mcnish koltuğu devretti ve Kristiensen 4. sırada. Güvenlik aracı periyodundaki pit nedeniyle Kristiensen’in ekibi 1 dk 53 sn geriye düştü.

2. Saat

Beklendiği gibi Peugeot Sports takımı liderliğini kontrollü bir şekilde sürdürüyor. Montagny’nin kontrolündeki 2 kapı numaralı araç, 3 numaralı aracı kullanan Lamy’yi geçerek liderliğe yükseldi.

Lamy’nin hemen arkasından bir diğer Peugeot Sports sürücüsü Gene gelirken Peugeot müşterisi ORECA da 22 sn geride 4. sırada.

Audi’ler henüz atak yapamadılar ve Mcnish 1 dk 18 sn geride 5. sırada yer alıyor. Onu Audi’nin diğer sürücüleri Berhard ve Faessler takip ediyorlar.

1. Saat

Peugeot Sport takımı, 24 saat yarışının Mansell’in kazası nedeniyle yarım saati güvenlik aracı arkasında koşulan ilk saatinde ilk 3 sırayı korudu.

1992 şampiyonu Nigell Mansell’in duvara vurmasının ardından 3 güvenlik aracı aynı anda piste girdi.

3 kapı numaralı Peugeot’da Lamy liderliğini sürdürürken onu Montagny ve Gene takip ediyorlar.

ORECA Peugeot ile Lapierre de iyi bir başlangıç yaptı ve 4. sırayı koruyor. Audi’lerde ise Mcnish 5. sırada devam ediyor.

Start

Peugeot’nun 4 aracı sıralamalarda ilk 4 sırayı elde etmişti ve start verilmesiyle birlikte 4 adet 908 aracı ilk 4 sırayı korudu.

4 Peugeot aracını Audi’den alan Mcnish ve diğer 2 Audi aracı takip ediyor.

Gelişmeleri sitemizden takip edebilirsiniz…

 

 

 

“78. Le Mans 24 Saat Yarışında Zafer Audi'nin!” için 0 yanıt

birde eurosport sunucuları bilgilerini birazdaha arttırırlarsa çok daha iyi olacak ama iyi bir sunum yaptılar bende hepsine teşekkür ediyorum

Valla peugeotlar elenince bu sonuç sürpriz olmadı. Eurosport un yayını çok iyiydi maillerle sorular da sorabildik cevaplar da hemen geldi. Benim için zevkliydi önümüzdeki yarışa bakıcaz artık 🙂
Başta Audi ve peugeot'yu ardından tüm takım ve sürücüleri terbik ediyorum. Güzel bir Le Mans izlettiler.

Az önce ORECA Peugeot da yarış dışı kaldı. Peugeot garajında göz yaşı dinmedi bir türlü yazık oldu podyuma yükselmesi kesindi bence 1 saat kala alevler içinde yarış dışı kaldı son Peugeot. Müşteri aracı olan Peugeot Oreca nın fabrika takımlarından daha iyi performans sergilemesi de ilginçti.

Saat 02:40 taydı galiba peugeot tan Davidson sollama yaparken çakıl havuzunda kaldı görevliler yetişmese o da yarış dışı kalacaktı. Eurosport ta ses problemi vardı.20 dk geçmedi saat 3 ten sonra kapatmak zorunda kaldım sorun sadece bende mi merek ettim şimdi. Bu arada Audi nin en büyük avantajının dayanıklılık olduğu söyleniyordu ama Peugeot un da bu kadar dayanıksız çıkacağını kimsee beklemiyordu heralde.

Mansel e yazık oldu kaza ekrana tam gelmedi ama ayağından sakatlandı sanırım. Bu yaşta normal olsa gerek. Peugeot lar beklediğimden güçlü çıktı. Audiler hiç karşılık veremedi.Güvenlik aracı periyodundan sonra ara çok fazla açıldı. 3 dk nın üzerinde heralde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir