Kategoriler
MotoGP

Simoncelli'nin Babası Oğlunu Anlattı

İtallyan medyasının sorularını cevaplayan Paolo Simoncelli, kaza sonrasında kendilerine verilen desteğin onları memnun ettiğini ve suçlanacak hiçkimsenin olmadığını söyledi.

Paolo, “Marco çok özel bir insandı. İnsanlar onun öyle olduğunu çok iyi biliyordu belki de. Bir şey için söz vermesi gerekse verirdi. Genellikle çok dürüst bir insandı. Kötülüklerden uzaktı.”

“Her şeyden önemlisi, tam bir savaşçıydı, ona bunu ben öğretmiştim, asla pes etmemeyi. Belki de bu yüzden hayatını kaybetti. Doğru mu yaptım yanlış mı, hiç bilmiyorum. Motorun altından kayıp gitmesine izin verebilirdi ama o kazanmak istedi.” dedi.

Oğlunun naaşıyla geldiği Roma’da Marco’nun yüzlerce seveni tarafından karşılanan Paolo, “Açık konuşmak gerekirse buna inanamadım. Gördüklerim karşısında mutlu olduğumu söylemem saçmalık olur ama bu beni gerçekten çok memnun etti. Tüm bu sevenlerin farkında değildik. Bu çok hoş bir şey. Yarın akşam cenazenin ardından yapayalnız kalacağız. Bu korkunç. Ama şimdi etrafımda sizler ve bizi ziyarete gelen insanlar var. Bizi memnun eden tek şey bu.” dedi.

“Marco hiçbir zaman gazetecileri geri çevirmezdi, yemek yerken gelip rahatsız etseler bile. Şikayet ettiğimde bana bile çıkışırdı. İşte o böyle biriydi.”

“İşini yaparken etrafında ihtiyacı olan herkes vardı. Aligi Deganello (şef teknisyeni), takımı, babası. Ben onu bazen kızdırırdım, böyle derdi. Yarışlardan önce el sıkışıp birbirimie sarılırdık. Pazar günü de yaptık bunu. Ama sanırım bir şeyi yanlış yaptım ki işler her zamanki gibi gitmedi.”

“Evini, köpeğin, bahçesini çok severdi. Aslında pazar günü bana şöyle demişti. ‘Yoruldum, eve dönmek istiyorum.’ Çünkü Malezya’ya hazırlanmak için uzun zamandır evden uzaktık. Yarıştan önce sıcak bir duş almış, bu ona iyi gelmişti. İyi bir sonuç alacağından emindi. Ama bana yine ‘Eve gitmek istiyorum baba.’ diyordu.

Paolo, kazanın ardından Marco ambulansa taşınmadan hemen kaza yerine gitmiş ve görevlilerin oğlunu sedyeden nasıl düşürdüğüne tanık olmuştu. O anlarda oğluna seslendiğini ama cevap alamadığını belirten Palolo, “Oraya gittim. Ama Marco çoktan ölmüştü. 10 metre uzağındaydım. Ama Marco aramızdan ayrılmıştı. Benim orada olmam hiçbir şeyi değiştirmeyecekti.”

“Görevlilere yardım ettim. Benim olduğum bölgeye geçtiklerinden sedyenin ucuna geçtim ve Marco’nun elini tuttum. Ona ‘Hoşçakal Marco’ dedim ama o beni duymuyordu.”

“Yapılabilecek hiçbir şey yoktu. Durumu hiçbir şey değiştirmeyecekti. Belki kaza sonrasında biraz daha dikkat edilebilirdi. Ama o insanlar da elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştılar. Marco zaten kazada aldığı darbe sonuc ölmüştü.”

“İnşallah Allah onu cennetine alır diyorlar. Bilemiyorum. Umarım öyle olur.

Paolo, Marco’nun cenazesinin perşembe günü kaldırılacağını söyledi.

Marco’nun evlilik hazırlıkları yaptığı ve birlikte yaşayacakları evi hazırlamaya başladıkları kız arkadaşı ise şunları söyledi: “Olanları unutamıyorsunuz, sadece acıyla yaşamanın bir yolunu bulmak zorundasınız. İlk başta, bunu yapabileceğimi sanmıyordum, bu acıyla yaşayamam sanıyordum. Ama şimdi bunu yapabileceğime ikna ettim kendimi.”

“Bugün evimize gittim. Ona asla ayrılmayacağımızı söylediğini hatırlatmaya çalıştım. Ama yanılıyormuş. Belki bir şeyler ortaya çıkar diye bekledim. Onun ruhu gibi mesela. Belki hazır olduğunda bana bir işaret verir diye düşünmdüm. Bana yoluma devam etmemi söyler diye düşündüm.”

“Herkes çok genç olduğumu söylüyor ama şanssızım. Önümde onsuz geçireceğim 70’ten fazla yıl var. Bu çok uzun bir zaman.”

“Kaskının çıktığını gördüğümde yapacak hiçbir şey olmadığını anlayıp dua etmeye başladım. Sonra şefinin asla pes etme diyen sözlerini duydum. Belki bunları duyar diye düşündüm ama olmadı. Tüm yarışlarda ne zaman biri bir yara alsa, hep şöyle derdi.”Motor sporu bu. Eğer kendine bir şey olmasını istemezsen, evden çıkmazsın’ Sanırım şimdi benim de konuşmamı bu şekilde bitirmemi ister. ‘Motor sporu bu.’

 

“Simoncelli'nin Babası Oğlunu Anlattı” için 0 yanıt

Bu kazadan nedense bende çok etkilendim.Sempatikliği,bonus saçları ve savaşçı kişiliğiyle renk katıyordu gride.Özlenecek bir karakter.Ruhu şad olsun

daha önce de pek çok kez pist üstünde sempati duyduğum pilotların ölümünü görmüş olsamda bu seferki bni en fazla etkileyendi, belki de bulunduğu spora keyif olarak sempatiklik olarak rekabet olarak en fazla etkiyi yapan ve çok sevdiğim bi sürücü olduğu için..bundan sonraki yarış herkes için çok zor olacak gerçekten, hala yarışmayacak olması tuhaf geliyor bna tüm spor camiasının başı saolsun..

vaktinden önce gelen ölümler en acısıdır ve hiç unutulmaz.benimde bundan tam 14 yıl önce başıma geldi ama ömrümün sonuna kadar unutmam mümkün değil.Allah taksiratlarını affetsin.hepimizin gideceği yer ora sadece zamanı belirsiz.

"Bugün evimize gittim. Ona asla ayrılmayacağımızı söylediğini hatırlatmaya çalıştım. Ama yanılıyormuş. Belki bir şeyler ortaya çıkar diye bekledim. Onun ruhu gibi mesela. Belki hazır olduğunda bana bir işaret verir diye düşünmdüm. Bana yoluma devam etmemi söyler diye düşündüm."

kız arkadaşının dile getirdikleri birlikte gözlerim doldu 🙁
evet bu dile getirilen olay gerçektir,
kısa süreli travma yaşıyorsunuz,
ve bunu atlatmak zaman alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir