Kategoriler
MotoGP

MotoGP: Katar'da İptal Edilen Yarışı Stoner Kazandı

2009 MotoGP sezonunun gecikmeli açılış yarışını  kazandı. Katar’ın Losail pistinde koşulan sezonun ilk yarışı dün formasyon turundan hemen önce başlayan yoğun yağış nedeniyle start alamamıştı. Pilotlar griddeki yerlerini alıp hazır konumda beklerken bir anda başlayan sağanak yağış pist koşullarını yarışılabilir olmaktan çıkardı. Takım menajerleri ve pist görevlileri bir araya gelerek pilotların güvenliği açısından yarışın ertelenmesi kararı almıştı. Dün yerel saatle 23:00’da başlaması gereken yarış bugün 21:00’da yeniden start aldı ve ertelemeli yarışın galibi Casey Stoner oldu.

Yarışın formasyon turunda sorun yaşayan Stoner geç kalkış yapmasa da sorun şekilde pole pozisyonundaki yerine dönmeyi başardı. Startın verilmesiyle birlikte Casey Stoner iyi bir çıkış yaptı ve pole pozisyonunda başlamanı verdiği avantajı iyi kullanarak ilk virajı lider dönmeyi başardı. Geçen yılın şampiyonu Rossi ikinci sırada başlamasına rağmen kötü bir start aldı ve iki sıra kaybetti. Startın kazanan ismi yarışa beşinci sırada başlayıp ikinciliğe kadar yükselen Capirossi oldu. Stoner ön bölümde Capirossi ve Rossi’nin birbiriyle olan mücadelesini fırsat bilerek farkı üç saniyeye kadar çıkardı. Rossi üçüncü turda Capirossi’ye kaybettiği ikinciliğini geri aldı ve Stoner‘ı takibe başladı. 

Ön bölümde Rossi, Stoner ile farkı kapatmayaçalışırken orta bölümde oldukça yakın mücadele yaşandı. Dovizioso, Capirossi ve Lorenzo üçüncülük için kıyasıya bir mücadeleye girişti. Altıncı tura girildiğinde Stoner – Rossi farkı 2.4 saniyeye olarak ölçüldü. Üçüncülük mücadelesinde ise Lorenzo, Dovizioso’yu geride bırakmayı başardı. Aynı tur içerisinde Toseland kontrolünü kaybetti ve pist dışına çıktı. Sekizinci turda Capirossi motorunun ön bölümünün kontrolünü kaybedinde düştü ve çakıl havuzuna kadar çıktı. Onuncu turda Katar’da yüzüncü yarışına çıkan Hayden’ın startın ardından üç sıra yükselerek on üçüncülüğe kadar geldiği görüldü.

Yarışın en heyecanlı bölümü altıncılık için verilen mücadele oldu. Vermeulen, Pedrosa’yı geride bırakarak altıncı sıraya yükseldi. Geriden gelen Alex de Angelis ise Pedrosa’nın motoruna sol tarafından bir temasta bulundu ve Pedrosa bir anlık dengesini kaybetti ve yedinciliğe geriledi. de Angelis bu kez bir tur sonra Vermeulen’i geride bırakmayı başararak altıncı sıraya yerleşti. Ön bölümde kapanan Stoner – Rossi farkı 3.4 saniyeye kadar çıktı.

Son tura girildiğinde Stoner, Rossi, Lorenzo, Edwards, Dovizioso, de Angelis, Vermeulen ve Kalli sıralaması oluştu ve bu sonuçla birlikte Casey Stoner pole pozisyonunda başladığı Losail’deki yarışı üst üste üçüncü kez kazanmayı başarırken kariyerinin on yedinci galibiyetine imza attı.

Pos Rider Bike Time
1. Casey Stoner Ducati 42m53.984s
2. Valentino Rossi Yamaha + 7.771s
3. Jorge Lorenzo Yamaha + 16.244s
4. Colin Edwards Yamaha + 24.410s
5. Andrea Dovizioso Honda + 27.263s
6. Alex de Angelis Honda + 29.883s
7. Chris Vermeulen Suzuki + 33.627s
8. Mika Kallio Ducati + 34.755s
9. Toni Elias Honda + 39.481s
10. Randy de Puniet Honda + 42.284s
11. Dani Pedrosa Honda + 48.526s
12. Nicky Hayden Ducati + 48.883s
13. Sete Gibernau Ducati + 52.215s
14. Marco Melandri Kawasaki + 56.379s
15. Yuki Takahashi Honda +1m00.286s
16. James Toseland Yamaha +1m14.978s
17. Niccolo Canepa Ducati +1m15.028s

Retirements:

Rider Bike Laps
Loris Capirossi Suzuki 7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir