Kategoriler
Motorsporları

2015 BTCC Rockingham – Kazananlar Jackson, Shedden, Plato

BTCC’de sezonun 8. ayak yarışları Rockingham’da koşuldu. Günün ilk yarışının galibi Motorbase Performance’ın Ford Focus’u ile Mat Jackson oldu.

İlk 5 ayağa katılmayarak yeni Ecoboost motoru güncelleyen takım, geri dönüşündeki 3. ayakta kazanmayı başardı. Jackson, polede başladığı ve baştan sona önde götürdüğü yarışta 2014 Silverstone 3. yarıştan sonraki ilk zaferini kazandı. Honda ile Gordon Shedden, Aron Smith’i geçmeyi başararak 2. olurken en iyi VW olarak Aron Smith podyumu tamamladı.

Knockhill’de kötü bir haftasonu geçiren Jack Goff 4. olarak tekrar önlere dönerken onu en iyi finişini tekrarlayarak 5. olan Tom Ingram takip etti. Virajlarda hızlı MG’si ile Andrew Jordan 6., Colin Turkington 7. olurken son tur sağ ön lastiği patlayan Matt Neal 5. likten 8. liğe geriledi.

Jason Plato, ilk tur Ingram ile yaşadığı temas nedeniyle sağ arka süspansiyonu hasar aldı ve garajdaki tamir sürecinden sonra 2 tur geriden 27. oldu. Moffat çakıllara saplanarak, Scott süspansiyon hasarıyla, Gallagher ise Martin ile temas yaşayıp bariyerlere çarparak yarış dışı kaldı.

En hızlı turlara göre belirlenen 2. yarışın gridinde ilk cepte şampiyona lideri Gordon Shedden yer alacak.

R1

G.Shedden

Sezonun 23., günün 2. yarışında kazanan isim Gordon Shedden oldu.

Şampiyona lideri Yuasa Racing Honda pilotu, startta Morgan ve Jackson’a geçilmeyip daha sonra da düzenli olarak farkı açarak bu sezonki 4. galibiyetini elde etti.

İlk yarışın galibi Mat Jackson, startta Morgan’ı geçerek 2. olurken Josh Cook, Chevrolet’i ile son şikana gelirken dışarıdan yaptığı atakla Morgan’ı geçti ve BTCC’deki ilk sezonunda ilk kez podyuma çıktı.

Son tur podyumu kaçıran Adam Morgan, Mercedes’ini 4. sırada finişe getirirken Matt Neal 5., en iyi arkadan itişli araç olarak Audi A4 ile Rob Austin 6., ilk yarışa göre daha temiz bir yarış geçiren Jason Plato 7., takım arkadaşı Colin Turkington 8., Jack Goff 9., Tom Ingram 10. sırada yarışı tamamladı. Ingram, ters grid ile günün son yarışına polede başlayacak.

Andy Prialux’un European Le Mans Serisi’nde BMW Z4 GT3 sürmesi nedeniyle yerine yarışan Nick Foster, ilk yarıştaki gibi 16. sırada yer aldı. İlk yarışı 20. tamamlayan Lewis Hamilton’ın kardeşi Nic Hamilton, 25. olabildi.

Dave Newsham, Foster’ın temasıyla kırılan sol arka süspansiyonuyla yarış dışı kalan tek isim oldu.

R2

J.Plato

Günün 3. ve son yarışında kazanan isim Jason Plato oldu.

Ters grid ile 4. başlayan Team BMR pilotu, startta aldığı 2. liğin ardından 13 tur boyunca mücadele ettiği Tom Ingram’ın Toyota’sını geçmeyi başararak bu sezonki 5. galibiyetini aldı.

Kariyerinin ilk birinciliği için oldukça zorlayan Tom Ingram, 5 tur kala Plato’ya geçilmekten kurtulamadı ve ilk birinciliğini alamasa da ilk podyumunu kazanmasını bildi. 2014 şampiyonu Colin Turkington 3. olarak podyumda yer aldı.

2 kez güvenlik aracının girmesi nedeniyle 16 tur yerine 19 tur üzerinden koşulan yarışta Matt Neal 4., BMW’ye haftasonundaki en iyi dereceyi getiren Sam Tordoff 5., son tur 5. liği kaybeden Aron Smith 6., Rob Austin 7., şampiyona lideri Gordon Shedden 8. sırada finiş gördü.

30 araçtan sadece 19’unun finişe gelebildiği mücadelede Hunter Abbott, önce Mike Bushell’a spin attırarak güvenlik aracına neden olurken son turda da Aiden Moffat’a çarparak hem kendisinin hem rakibinin yarışını bitirdi. Daniel Welch ise Proton ile pistin oval bölümünde duvara çarparak 2. güvenlik aracına neden oldu.

8 ayak, 24 yarış sonrası Shedden 286, Plato 280, Neal 259, Turkington 253, Jordan 240 puanda yer alıyorlar.

Serinin sondan bir önceki ayağı 26-27 Eylül’de Silverstone’da koşulacak.

R3

Yazar Ozan Ulkugil

F1, GP2, DTM, WTCC, BTCC, NASCAR, INDYCAR

iRacing, rFactor 2, RaceRoom Racing Experience

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir