Kategoriler
Motorsporları

Speedcar: Serinin İlk Şampiyonu Herbert Oldu

Johhny Herbert, Dubai’de aldığı 2 Speedcar galibiyeti ile serinin ilk şampiyonu olmayı başardı.

Herbert sezonu David Terrien ile aynı puanda tamamladı ancak galibiyet sayısı fazla olduğu için şampiyonluğu kazandı. Diğer şampiyonluk adayları Uwe Alzen ve Jean Alesi şampiyonaya güçlü pozisyonda başlamalarına rağmen son yarışta kaza yaptılar ve bu fırsatı kaçırdılar.

Cuma günü yarışı kazanan Herbert ters grid nedeniyle 2. yarışa 8. sıradan başlasada daha start ile iki pozisyon kazanmayı başardı. Yarışın başında Stefan Johansson liderdi ancak eski Ferrari ve Mclaren pilotu, Marchy Lee tarafından baskı altına alındı ve 2. turun 5. virajında geçildi.

O sıralarda Herbert da boş durmadı ve 2. turda 1. virajda 5.liği Gianni Morbidelli’den aldı. Yarışıne en hızlı turunu atan Herbert daha sonra 3. turda Al Maktoum’u geçerek 4.lüğe yükseldi.

Herbert’in önünde Alzen, Johansson’u geçmeye çalışıyordu ancak Herbert o sırada yaptığı güzel atak ile Alzen’i geçti. Yarışın bitmesine 7 tur varken Lee lider, Herbert 2. durumdaydı ancak bu Herbert için yetmiyordu.

Herbert, Lee’yi geçtikten sonra 6.9 sn farkla yarışı kazandı. Daha sonra Terrien de Lee’yi geride bıraktı ve bu Herbert ile aynı puana çıkmasını sağlıyordu ancak Herbert yarış galibiyeti fazlalığı ile şampiyonluğa ulaştı.

Herbert yarışın ardından "İnanılmaz! Bu hafta sonu ne yapmam gerektiğini biliyordum ve her iki yarışı da kazanmak zorundaydım.  Ancak bu oldukça zordu. Mümkün olan tüm fırsatları değerlendirdim ve bazıları sorun yaşadı. Bu şekilde bittiğine hâlâ inanamıyorum. Sezonu aynı puanda tamamlamak etkileyici." dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir