Kategoriler
Formula 1'i Tanıyalım

Formula 1'de Kasklar

Formula 1 yarışlarıında en önemli güvenlik araçlarından birisi de pilotların kasklarıdır. 1970 ve 1980’ler pilotların kullandığı kasklara temel olarak yakınlık gösterse de temelini oluşturan dizayn ve yapılış teknolojisi geçen yılarla birlikte radikal bir değişikliğe uğradı.

1985 yılının sonlarında tipik bir Formula 1 kaskının ağırlığı 2 kg’dı. Yüksek G-kuvveti altında ya da yavaşlama esnasında genel olarak ağırlığı ciddi şekilde artıyor. Bu yüzden kaza anında kafa ve omurganın şiddetle sarsılmasından ileri gelen travma riski artıyor. Baş ve boyun travmaları sürücünün yaralanmasına yol açabilecek en büyük sakatlanma riski olarak tanımlanır. Kask üreticilerinin önemle durduğu nokta kask kütlesini azaltmak bunun yanında darbelere karşı direncini ve dayanıklılığını arttırmak bir diğer önemli nokta.

Günümüz Formula 1 kaskları ise son derece dayanıklı ve mümkün olduğunda hafif üretiliyorlar, şu anda yaklaşık ağırlığı 1.25 kg. Kasklar birbirinden ayrılan bir çok yapıdan oluşur, dayanıklılık ve esneklik sunar (hayati sayılabilecek durumlarda darbenin etkisini absorbe eder). Dıştaki yüzeyi iki tabakadan oluşur, karbon fiber üzerine fiber tavkiyeli reçine ile kaplanır. Çok güçlü bir plastikten yapılan bu form aynı şekilde kurşun geçilmez yeleklerin yapımındaki materyallerden oluşur. Çok yumuşak olan doforme olabilen katman plastik tabanlı polyesterden üretilir. Yanmaz olan bu materyaller aynı şekilde pilotun tulumu ve eldivenleri için de kullanılır.

Vizör ise özel şeffaf polikarbonattan üretiliyor, darbelere karşı kusursuz bir koruma, ateşe karşı dayanaklılık ve görüş netliği kusursuz bir şekilde kombine edilmiş bir yapıya sahiptir. Birçok pilot hafif renkli vizör kullanır, bu vizörler özellikle yağışlı hava koşullarında etkilidir ve buharlaşmayı önleyen bir kimyasal yapıya sahiptir. Vizörün yüzeyi çizilmeyi engellemek amacıyla birkaç kat şeffaf materyaller kaplanır. Pilotlar yarış esnasında kirlenen yüzeyi söküp atarak yeni ve temiz bir görünüm elde edebilme imkanına sahip oluyorlar.

Son sezonlarda kaskların yapısı daha yavaş bir şekilde gelişm gösteriyor, aerodinamik etkinlikten daha fazla yararlanılmaya çalışılıyor. Motor hava girişinin hemen ön kısmına konumlandırılmış olan kasklar, aerodinamik anlamda azalan drag etkisini yürütmeye yardımcı olmak iadına gittikçe düzenleniyor.

Kask tasarımları ayrıca pilota havalandırma sağlamalıdır. Bu sebepten yola çıkılarak birçok farklı havalandırma girişine sahiptir. Pist üzerindeki parçacıkların içeri girmesini önlemek için bu hava girişlerine özel filitreler yerleştirilir.

Yapısında çok fazla teknoloji kullanılmasına rağmen Formula 1 kaskları hala elle boyanmakta ve inanılmaz bir yetenek ve yüzlerce çalışma saati gerektiren oldukça karmaşık desenler ve dizaynlar kullanılır. Sezon boyunca pilotların çoğu birkaç kez kaskları yeniden gözden geçirirler.

 

“Formula 1'de Kasklar” için 0 yanıt

Abi kim ne derse desin en güzel kasklari kimi nin kask lari
adam süper kask seciyo ya
hele monaco da takdigi kasklar muhtesem o beyaz kask hele zamaninda pirlantalarla iceman yaziyo du üstünde muhtesemdi

yok cnm daha neler.reklam olmasıon ama bende hem arai hemde shoeı kask var.ıkısınınde kalıtesı tartısılmaz.bence malzeme olarak bılmem ama seri uretılen kalıtelı kasklar guvenlık olarak f1 kasklarından geri kalmaz.f1 de bır cok pılot zaten arai ve schuberth kask kullanıyor.bu ıkı kaskında seri uretımı var zaten.f1 ve moto gp gıbı platformlar zaten ar ge ıcın en onemlı noktalar.burada gelıstırıp seri uretımı oyle yapıyorlar bence

F1 Racing'te kasklarla ilgili bir araştırma vardı. Barrichello'nun kaskı termal olarak üretilmiş ve hava sıcaklığına göre rengi koyulaşıyor. Sıcak havalarda kask normal beyaz görünümünü alırken soğuk havalarda kaskın rengi koyulaşıyor.

Raikkonenin Montoya ile beraber mclarende iken monaca gp sindeki kasklar kadar karizma ve pahalı olanı yoktur herhalde elmas işlemeli ICEMAN yazısı çok hoştu vede bence en güzeli idi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir