Kategoriler
Teknik

Teknik Analiz: Japonya Grand Prix

Brawn GP BGP001 – Sidepod Kenar Kanadı Güncellemesi

Brawn GP’nin Suzuka paketinde görünümde bir yenilik görmek oldukça zordu ancak solda yer alan resimde kırmızı okta gösterildiği gibi sidepod kenarlarında bulunan dikey kanadın iç tarafında yatay bir parça vardı.

Bu parça Singapur’da da araçta vardı ve takım bununla aracın merkezinde downforce seviyesini arttırmayı ve aracın merkezine giden havayı iyileştirmeyi hedefledi.

Force India VJM02 – Yeni Kokpit Kanatçıkları

http://www.trf1.net/files/400x225/yarislar/japonya/force_india_suzuka_349849837.jpg

Tüm takımlar, kuralların izin verdiği bölgelerde sezon boyunca gelişim göstermeyi devam ettirdi ve bunların başında gelen takımlardan birisi Force India oldu. Force India araçlarının kokpit önlerinde, normalde ayna kollarının bulunduğu yerde köpekbalığı dişleri tarzında 2 bölümlü yatay kanatlar yer aldı. Bu kanatlar ile aracın arkasına akan havanın düzenlenmesi planlandı.

Toyota TF109 – Modifiye Edilmiş Fren Kanalları

http://www.trf1.net/files/400x225/yarislar/japonya/toyota_suzuka_817333895.jpg

Fren kanalları günümüzde artık aerodinamik işlevler görmeye de başladılar ve Toyota’nın Suzuka’ya getirdiği araçtaki fren kanalları bunu kanıtlıyor. Bu kanallar Singapur’da da kullanılmıştı.

Williams FW31 – Modifiye Edilmiş Fren Kanalları

http://www.trf1.net/files/400x225/yarislar/japonya/williams_suzuka_762800065.jpg

Toyota da olduğu gibi Williams da ön fren kanallarını aerodinamik olarak kullanmaya çalıştı. Resimde gösterilen yeni parça ile Williams, ön bölümdeki downforce seviyesini arttırmaya çalıştı.

 

“Teknik Analiz: Japonya Grand Prix” için 0 yanıt

Dediğiniz gibi bir farklılık göremedik. Haber kaynakları da genç kalmış zati 🙂 Şimdi bunu görmenin bir heyecanı da yok. 🙂
Çok küçük ayrıntılarda değişiklik yapmışlar, bunları da algılamak zor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir