Kategoriler
Teknik

Avrupa GP'de Görülen Teknik Yenilikler

Toro Rosso STR6 – Yeni Egzoz

Toro Rosso, Avrupa GP öncesinde birçok değişiklik yaptı. Bunların içinde daha uzun olan farklı sidepodlar ve farklı radyatörler vardı. Bunların yanı sıra, arka lastiklerin önünde uzun ve düz bölümle Red Bull’unkine benzer yeni egzozları da vardı.

 

McLaren MP4-26 – Yeni Ön Kanat

 

 

McLaren, Mayıs ayındaki İspanya GP’de kullandığını temel alarak Valensiya’ya yeni bir ön kanat getirdi. Üst resimdeki yeni uyarlamada iki dikmeli farklı bir uç plaka (1) bulunuyor. Ayrıca göünen diğer şey, uç plakanın içine konumlanmış üçüncü bir dikey yarık (2). Değişikliklerden birisi de farklı bir şekle sahip ve öncekine göre buruna daha yakın olan üsr flaplar. Cuma günü eski uyarlamayı kullanan Jenson Button ve Lewis Hamilton, Avrupa GP2de bu ön kanatları kullandı.

 

Red Bull RB7 – Gövdenin Altındaki Düzenlenmiş Aero Paket

 


Mark Webber, Valensiya’da Cuma günü yeni bir aero paket denedi. Değerlendirmeler iyi gitti ve iki Red Bull pilotu da bunu sıralama ve yarışta kullandı. Burnun alt kısmında artık kanatçıklar yok. Bu kanatçıklar, ana resimde de görüldüğü gibi şasinin altına taşındı. Bu benser bir çözüm, geçen sene Renault tarafından kullanılmış ve bu seneki R31’e aktarılmıştı (küçük resim)

 

Ferrari 150° Italia – Düzenlenmiş Arka Süspansiyon

 

 

Valensiya’daki antrenmanda Fernando Alonso, Montreal’de ortaya çıkan yeni arka süspansiyonu tekrar denedi ve Silverstone’deki büyük güncellemenin bir parçası olarak daha fazla bilgi toplama amaçlandı. Bu ayar, üst süspansiyon kolu ile dikme arasında daha yüksekteki bir tutunma noktasını içeriyor; böylelikle daha alçak takla merkezi ve daha iyi kamber değişimi sağlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir