Kategoriler
Teknik

Macaristan GP'de Görülen Teknik Yenilikler

 

 

 

 

 

 

Red Bull RB7 – Ön Kanattaki Değişiklikler

Red Bull, Macaristan’da eski ve yeni ön kanat çözümlerinin bir kombinasyonunu kullandı. Yeni geniş destekler yerine orijinaldeki ince kanat desteğine geri döndüler (1) ve ayrıca Valencia’dan beri şasinin altına koydukları paleti (2) şimdi burnun altına aldılar. Ana plaka ve flap (3) yeniydi ve Nürburgring’dekinin gelişmiş haliydi. Bunun yanında Cuma günü Sebastian Vettel, birkaç turda farklı bir flap tasarımı (4) da denedi.

 

Renault R31 – Ön Kanat Çeşitleri

Renault pilotları, Macaristan’da Cuma günü üç farklı kanat denedi. Bunların içinde takımın Monaco’da kullandığı da (sol daire) bulunuyordu. Sonunda takım, sıralama ve yarış için ana resimde gösterileni tercih etti. Bu düzen, geçen hafta Nürburgring’de de kullanılmıştı.

 

Ferrari 150° Italia – Arka Kanat Güncellemeleri

Ferrari, Cuma günü Macaristan’da birçok yeni şey denedi. Bunların içinde 2012 aracına da yardımcı olacak bazı aero çözümleri de bulunuyordu. Hem Fernando Alonso hem de Felipe Massa, Almanya’daki sıralama ve yarışta kullanılan bu arka kanadı art arda denediler. Şimdi ana plaka kavisli (ortadaki kırmızı ok) iken önceki, düzdü. Yeni kanadın uç plakalarında üç yarık yer aldı (sol kırmızı ok) ve plaka konumlandırılması da (sağ kırmızı ok) farklıydı. Bu uç plakalar, Spa düzeni biri göründü ama farklı ve orta-downforce ana plakası ve flap ayarı uygulandı.

 

Ferrari 150° Italia – Ön Kanat Güncellemeleri

Ferrari, Cuma günü ana resimde görülen ön kanadı denedi. Red Bull tarzı olan bu kanatta farklı olarak ikinci flap katmanı yoktu (iç resim)”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir