Kategoriler
Teknik

Teknik Analiz: Renault R29

Williams takımının 2009 aracını tanıtmasının hemen ardından Renault, Algarve pistinin pit yoluna yeni aracını çıkararak R29’ün örtüsünü kaldırdı.

Hem yeni görünüşü hem de agresif şekli dikkat çekerken yeni araç, takım için yeni bir başlangıç. Yine en çok göze çarpan özellik burun iken bunun yanında sidepod çıkışları da olağandışı.

Yeni burun düzenlemesi, geçen senenin burun altından esinlenilerek FIA’nın hareketsiz kanat orta elemanına uygulanmış.

Bu sabit kanat bölümünün ilave downforce yaratmasını sağlamak amacıyla Renault, bunun üstüne ve arkasına şişkin bir burun eklemiş, burunu azami genişliğe çekmiş ve ön kanadın arkasını doldurmuş.

Bunu yaparken takım, düşük basınç yaratmak amacıyla bir Venturi bölümü seçmiş ve böylelikle öndingil üzerindeki downforce oluşacak, aksi takdirde kaldırma kuvveti meydana gelebilir.

Mclaren hariç bütün takımlar gibi 2 parçalı geniş ön kanatlar var ve kenarlarındaki yapı ile lastiğe giden havanın kontrolü ve sürüklenmenin azalması bekleniyor.

Sidepodların önünde Renault’un henüz barge boardu yok. Sidepodlarda denge için R29 altı kesik sidepod önüne sahip ve burada Magnetti Marelli’nin KERS sistemi için daha fazla hava girişi var. Sidepodların üstünde soğutma ızgaraları olmadığı için arka süspansiyonlar arasında geniş hava çıkış yeri yapılmış.

Bunun dışında vites kutusunun olduğu bölümde de daha fazla hava çıkışı yeri mevcut. Renault bu sene lansmanda örs motor kapağı kullanan ilk takım oldu.

Difüzör ve arka kaza yapısı eskisine benzerken arka süspansiyonların yapısında bazı farklılıklar göze çarpıyor. 

“Teknik Analiz: Renault R29” için 0 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir