Pirelli

[td_block_text_with_title custom_title=”Pirelli”]123123[/td_block_text_with_title]
[td_block_text_with_title custom_title=”Slick Lastikler”]Kuru zemin lasitkleri aynı zamanda motorsporları dünyasında slick lastikler olarak bilinirler, bu lastiklerin özelliği sırt kısmında kanal veya bloklara yer verilmemesidir. Farklı hamur karışımlarından oluşan 4 çeşit slick lastiğimiz vardır: Süper Yumuşak (Red), Yumuşak (Yellow), Orta (White) ve Sert (Orange) – 2013. Farklı hamur çeşitlerinden oluşmalarının sebebi değişik karaktere sahip pist koşullarına uygun olmalarıdır. Lastikler pistlerin asfalt yapısına göre, viraj sayısına ve sıklığına göre ve uzun düzlüklerde çıkılan en yüksek hızlara göre geliştirilmişlerdir. Bu şekilde Formula 1® takımları yarışlara heyecan katacak farklı stratejiler uygulayabilmektedirler. Pirelli her yarış için – FIA ile yapılan anlaşmaya dayanarak – pistin karakterini ve asfaltın sahip olacağı dereceyi göz önünde bulundurarak takımlara 2 set (2 farklı hamur) slick lastiklerden temin etmektedir.[/td_block_text_with_title]
[td_block_text_with_title custom_title=”Slick Lastik Çeşitleri”]Adsız

Süper Yumuşak (kırmızı) P Zero™ Red Formula 1 lastikleri arasında en yumuşak lastik, özellikle soğuk havalarda, maksimum mekanik yol tutuşu sağlayarak, yavaş ve kıvrak virajlar için ideal seçimdir. Süper Yumuşak lastikler hızlı ısınmaları sayesinde sıralama turları için kendilerini ideal lastik yaparlar, tabii buna karşın lastiklerin bozulması artar. Süper Yumuşak (Kırmızı) lastik düşük kullanım aralığına sahiptir. Geçen seneye göre temas alanındaki lastik hava basıncı ve ısı dağılımı optimize edilmiştir. Geliştirmeler sonucu lastik tabanı asfalt ile eşit şekilde temas kurarak, yol tutuşunda ve direksiyon hakimiyetinde iyileşme sağlandı

http://i.hizliresim.com/ekd3z7.png

4

Yumuşak (sarı) P Zero™ Yellow Bu lastikler en çok kullanılanlar olmakla beraber, dayanıklılık ile performans arasında mükemmel dengeyi sağlarlar. Performansının yanı sıra, takımların, depo dolu start almalarından, yarışın son anına kadar rekabet avantajı sağlayabilecek olan dayanıklılığıyla oldukça sık seçilen geniş çalışma aralığına sahip bir lastiktir.

http://i.hizliresim.com/ekd3z7.png

3

Orta (beyaz) P Zero™ White Teoride orta sert lastik, performans ile dayanıklılık arasında mükemmel dengeyi sağlayan ideal lastiktir. Sonuç olarak, çok çok yönlü kullanımı sayesinde genellikle yüksek hızın, sıcaklığın ve kuvvetin ağır olduğu yarışlarda kendini gösterir. Aynı zamanda dar çalışma aralığına sahip bir lastiktir.

http://i.hizliresim.com/ekd3z7.png

Adsız

Sert (turuncu) P Zero™ Formula 1 lastikleri arasında en sert hamura sahip olan turuncu lastik, kuvvet ve enerjinin en yoğun şekilde lastiklere baskı uyguladığı yarışlar için dizayn edildi. Yüksek sıcaklıklarda, hızlı virajların ve pürüzlü asfalt yüzeyine sahip pistler için idealdir. Lastiğin ısınması için daha uzun bir süre gerekse de, sonunda daha fazla dayanıklılığın elde edilmesi, takımların yarış stratejilerinde büyük rol oynar. Aynı zamanda geniş çalışma aralığına sahip bir lastiktir.

http://i.hizliresim.com/ekd3z7.png[/td_block_text_with_title]

[td_block_text_with_title custom_title=”Lastikler”]1

http://i.hizliresim.com/ekd3z7.png

2

http://i.hizliresim.com/ekd3z7.png

3

http://i.hizliresim.com/ekd3z7.png

4

[/td_block_text_with_title]

[td_block_text_with_title custom_title=”Islak Zemin Lastikleri”]Islak zemin lastikleri, sırtlarında bulunan kanallardan ayırt edilebilirler. Bu lastikler ikiye ayrılırlar: Tam ıslak zemin ve geçiş lastikleri. Tam ıslak zemin lastikleri sırtta açılmış olan derin kanallardan ayırt edilebilirler ,bu şekilde asfaltta bulunan suyu rahatça kanallardan tahliye edebilirler. Geçiş lastikleri ise nemli veya hafif ıslanmış asfaltta kullanım için geliştirilmişlerdir ve daha az derin bir kanal yapısına sahiplerdir, bu şekilde değişken hava koşullarında da kullanılabilirler.[/td_block_text_with_title]
[td_block_text_with_title custom_title=”Lastikler”]5

http://i.hizliresim.com/ekd3z7.png

6

[/td_block_text_with_title]

[td_block_text_with_title custom_title=”Islak Zemin Lastik Çeşitleri”]3

Cinturato™ Green Intermediate (yeşil) Geçiş lastikleri çok yönlü kullanım özellikleriyle kendilerinden söz ettirirler. En hızlı kullanımda bile saniyede neredeyse 25 litre suyu tahliye edebilmek için geliştirilmişlerdir. Bu lastikler hem ıslak zeminde, hem de kurumaya başlamış olan zeminde kullanılabilirler. Geçen seneye bakıldığında lastiklerin arasında tek değişmeyen lastik geçiş lastiğidir.

http://i.hizliresim.com/ekd3z7.png

4

Cinturato™ Blue Islak (mavi) Islak lastikler en hızlı koşullarda bile saniyede 65 litreden fazla suyu tahliye edebilirler (geçen seneye bakıldığında 60 litreydi) ve yoğun yağmur esnasında en efektif çözümü sunabilirler. Geliştirmeler sonucu, Cinturato Blue aynı zamanda kurumaya başlamış olan pistlerde de efektif bir kullanım ile dayanıklılık gösterir. Yeni ıslak lastikte kullanılan yepyeni hamur karışımı ve taban deseni özellikle acquaplaning fenomenini azaltmak için geliştirildi. Bu çalışmaların sonucu olarak mavi lastik farklı koşullarda geniş bir kullanım aralığı sunar.

http://i.hizliresim.com/ekd3z7.png[/td_block_text_with_title]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir