Kategoriler
Pistler

Spa – Francorchamps

barcelona.JPG
1-Source
2-Eau Rouge
4-Raidillon
5-Les Combes
7-Malmedy
8-Bruxelles
10,11-Pouhon
12,13-Fagnes
14,15-Stavelot
16,17-Blanchimont
18,19-Arrêt de bus
 
 
 
bilgiler.jpg
Pist Uzunluğu 7.004 km
Tur Sayısı 44 (306.176 km)
Viraj Sayısı 15 (sol:7,sağ:8)
En Yüksek Hız 330 km/saat
Downforce Düşük
Pistin Yapılış Tarihi 1950
İlk Yarış Tarihi 16/06/1950
Yapılan Yarış Sayısı 41
Web Sitesi  
   
stat.jpg
En Hızlı Tur K. Raikkonen 1’45”108 2004-McLaren
En Hızlı Pole M. Schumacher 1’43”726 2002-Ferrari
2008 Pole L.Hamilton 1’47’338 Mclaren
2008 Podyum 1-Massa 2-Heidfeld 3-Hamilton
winner.jpg

Spa Francorchamps ilk olarak 1924 yılında kullanıldı ve tarihçesi çok uzun ve karmaşık. Birçok pilot daima değişen hava koşullarında, usta pilotların bile zorlandığı burada kazandı. Jim Clark 1962-1965 yılları arasında burada dört kez kazanıncaya kadar Spa’dan nefret ediyordu. Güneş pistin bir sektöründe parlarken diğer sektöründe henüz doğmamış hatta yağmurlu olabiliyor.

Burada yaşanan gelmiş geçmiş en tehlikeli olay 1960 yılında genç Alan Stacey ve Chris Bristow’ın ayrı kazalarda hayatını kaybetmesi oldu. 1970’den itibaren pistteki hız ortalamasının artışı açık bir şekilde belli oluyordu. Bu yüzden pistte daha fazla devam edilmedi ve bu bekleyiş 1983 yılına dek sürdü. Spa’ya geri dönüşle birlikte pistin mesafesi ikiye bölündü, gerçekten tehlike oluşturabilecek kısımlar çıkartıldı.

Eau Rouge, bir çok kazaya sahne olan ve değiştirilen pistte geriye kalan en akılda kalan viraj. 1993 yılında Lotus’u ile kaza yapan Alex Zanardi çok ciddi sakatlıktan kurtulmayı başardı ve Imola’daki trajedik ölümlere ışık tuttu. 1994 yılında yeni bir şikan eklendi.

Ayrton Senna 1988-1991 yılları arasında üstüste dört kez Belçika Grand Prix’ini kazanan isim oldu. 1992 yılında Michael Schumacher Formula 1 kariyerinin ilk Grand Prix galibiyetini Spa’da kazandı. Sonraki iki sene kürsünün en üst basamağında Damon Hill vardı. 1995-1997  yılları arasında Michael Schumacher hegamonyası vardı Belçika’da. Alman pilot ikisi Ferrari adına olamak üzere Belçika Grand Prix’ini üç sene üstüste kazanmayı başardı.

1998’de yine tarih tekerrür etti ve Damon Hill podyumun zirvesindeki isim oldu. Yağış altında koşulan ve ilk turda meydana gelen karmaşadan dolayı iki kez start verilen yarışta Hill liderliği kimseye kaptırmadı ve takım arkadaşı Ralf Schumacher ile birlikte Jordan takımının ilk duble sevincini yaşamasına yardımcı oldu. Hill’in arkasında yakın takibini sürdüren Michael Schumacher, David Coulthard’a tur bindirmesi sırasında yaşanan kazada yarış onun adına bitmiş oldu. Yoğun yağış altında koşulan yarışta Schumacher tur bindirmek için Coulthard’ın arkasına kadar geldi fakat İskoç pilot yarış çizgisindeki pozisyonunu korudu ve Alman pilotunun tur bindirmesi için yol vermeyince, Schumacher ile Coulthard çarpıştılar. Kaza sonucu en büyük hasarı Alman pilot aldı. Kaza sonrası ben yarış galibiyetinden oldu hem de pilotlar şampiyonasındaki liderliğini Mika Hakkinen’e kaptırdı. Olayın ardından garajına dönen Michael Schumacher’i sakinleştirmek pek kolay olmadı ve doğruca McLaren garajına yürüdü. Fakat olay daha fazla büyümeden kapandı.

1999’daki yarışta Michael Schumacher British Grand Prix’inde geçirdiği kaza sonucu sağ bacağını kırması nedeniyle bu yarışta yeralamadı ve 1999 Belgian Grand Prix’inin galibi David Coulthard oldu. 2000 sezonu Formula 1 tarihinin en güzel geçişine sahne oldu. Lider durumda bulunan Michael Schumacher, Eau Rouge çıkışında Ricardo Zonta’ya tur bindireceği sırada arkasından gelen Mika Hakkinen de aynı anda Zonta’ya tur bindirdi. Sağlı sollu tur bindirmeler sırasında liderlik el değiştirdi ve Les Combes virajını ilk dönen isim Fin pilt Hakkinen oldu.

Luciano Burti’nin Eddie Irvne ile temasından sonra geçirdiği ciddi kazanın ardından yarış kırmızı bayraklar tarafından durduruldu. Tekrar verilen startla birlikte Schumacher 2001 yılında bir kez daha kazanan isim oldu Belçika’da. 2002 yılının galibi yine değişmedi ve Schumacher bu kez takı arkadaşı Barrichello’nun önünde damalı bayrağı ilk gören isim oldu.

2003 yılında politik nedenlerden dolayı Belgian Grand Prix’i takvimden çıkarıldı. Kimi Raikkonen, 2004 yılında Spa’nın tekrar takvime girmesiyle birlikte yarışı kazanan isim oldu. Yarışı ikinci bitiren Michael Schumacher Formula 1 kariterinin 7. dünya şampiyonluğunu kazandı ve ulaşılması imkansız bir rekora daha imza attı.

Raikkonen 2005 yılında da Belçika’daki üstünlüğünü devam ettirdi. Yine değişken hava koşullarının olduğu Spa’da kürsüdeki diğer isimler Fernando Alonso ve Jenson Button oldu.

2006 sezonunda pistte, pit alanında ve paddock binalarında yapılan yenileme çalışmaları sebebiyle takvimde dahil edilmeyen Belgian Grand Prix’inin 2007 sezonunda takvimdeki yerini almasıyla birlikte kürsünün en üst basamağındaki isim değişmedi ve son iki senenin galibi Kimi Raikkonen yine damalı bayrağı ilk geçen isim olmayı başardı.

 

“Spa – Francorchamps” için 0 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir