Kategoriler
Pistler

Valencia

barcelona.JPG
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
bilgiler.jpg
Pist Uzunluğu 5.419 km
Tur Sayısı 57 (308.883 km)
Viraj Sayısı 25
En Yüksek Hız ~300 km/saat
Downforce Yüksek
Pistin Yapılış Tarihi 2008
İlk Yarış Tarihi 24/08/2008
Yapılan Yarış Sayısı 1
Web Sitesi  
   
stat.jpg
En Hızlı Tur  F.Massa  1’38”708  2008Ferrari
En Hızlı Pole  F.Massa  1’38”989  2008Ferrari
2008 Pole  F.Massa   1’38”989  Ferrari
2008 Podyum  1-Massa  2-Hamilton  3-Kubica
winner.jpg

Valencia Formula 1 pisti Grao alanı ile çevrelenmiş ve özellikle limandaki rıhtım boyunca geçilen bölüm ve demiryolu, liman ve eski Revir Turia nehri arasına inşaa edilecek sokaklarla çevrili.

Cadde pisti olmasına rağmen şartları ve güvenliğiyle kalıcı pistlerle aynı özellği gösteriyor. Pistin uzunluğu yaklaşık olarak 5,5 km ve genişliği en az 14 metre, aynı şekilde kaçış alanları da dönüşlerle hesap ediliyor. Asfalt yüzey ziftin modifiye edilip yarış pistlerinin
yüzeyine uygulanan yatay çekişe karşı daha dirençli hale getirilmiş ve bununla kaplanmış. Bununla birlikte her zamanki drenaj sistemi kullanılmış ve şehrin geri kalanından farkı herhangi bir logar kapağı ya da kanal kapağı olmaması.
Start düzlüğü ve pit alanları eski limanın olduğu yere konuşlandırılmış. Pistin görünümü rıhtımı çevreler şekilde ve saat yönündeki çevre yolundan “Grua Cabria” diye bilinen noktaya ulaşana kadar devam eder. Burası limanın sarp kayalıklarına çok yakın yerinden
Alinghi takımının merkezinin etrafından geçen sola dönüşle piste dönmeden önce America’s Cup bases of Luna Rossa Challenge ve BMW Oracle Racing’in önünden geçiliyor.
Yavaş virajların olduğu kanatlı köprüden geçen rıhtıma bağlanan kanala dikey şekilde yaklaşan North Marina’dan önceki kordona ulaşmadan önce görüntü ‘Paseo de las Palmeras’a hareket ediyor.

Bir kez daha South Marina alanına ulaşılıyor ve pist yapısını belirleyen rıhtımın yanından ticari limanla spor yat limanını ayıran duvarın yanına konuşlandırılmış kalkan köprünün olduğu yerden geçiliyor.

Balık marketinden geçtikten sonra pist “Astilleros” (tershane) kapıları boyunca rıhtım alanını terk ediyor veaynı isimdeki köprünün başındaki düzlüğe ulaşıyor fakat buraya ulaşmadan önce sağa 90 derecelik bir dönüşle Grao’nun yeni şehirsel alanına giriş yapılıyor.
Bu noktada pist eski River Turia yatağıyla çevreleniyor ve Avenida de Francia’ın devamı olan pistin güneyindeki Grao mezarlığı önündeki ‘U’ dönüşünde yeralan demiryoluna ulaşana kadar devam ediyor.Yeni caddeye ulaştığınızda sağ tarafa doğru bir ilerliyorsunuz ve Las Moreras’a komşu bölgeden geçiyorsunuz. Son olarak pist Ingeniero Manuel Soto Avenue’dan geçiyor ve sol tarafa giriyor buradan da limandaki düzlüğe giriş yapmış oluyorsunuz.

Resim
2008 Yılında yapılan ilk yarış beklentilerin ötesinde oldukça sıkıcı geçmişti. Yarışı pole pozisyonundan başlayan Felipe Massa kazanırken 2. sırada başlayan Hamilton ve 3. sıradan başlayan Kubica da yarışı başladıkları sırada bitirdiler. Yarışa orta sıralardan başlayan yerel kahraman Alonso ilk turda Nakajimanın darbesi ile arka kanadını kaybetti ve yarışı bırakmak zorunda kaldı. Raikkonen de son pit stopunda benzin hortumu çıkarılmadan erken hareket etmek isteyince bir mekanikeri yaraladı. Pitten çıktıktan sonrada motorundan beyaz dumanlar çıktı ve oda yarışı bırakmak zorunda kaldı.
Pist üzerinde hiç mücadele olmaması nedeniyle Valencia cadde pisti sert eleştirilerede maruz kaldı. Yüksek hızlı virajlarda pilotlar önde ki aracı takip edememekten yakındılar. Ayrıca aşırı güvenlik önlemlerinden dolayı cadde pistinden çok kenarları yüksek duvarlarla çevrilmiş bir normal bir piste benzetildi. Bu eleştiriler üzerine yönetim bazı değişikliklere gidilebileceğini söylemişti.

 

“Valencia” için 0 yanıt

bence görsel açıdan monaconun tırnağı bile olamaz:P hiç şehrin içindeki sokak pisti gibi değil, otoban gibi:P geçişe müsait olması sevindirici, zevkli bir yarış olacak gibi:)

Kesinlikle güzel bir pist.Yol olarakta gayet ortada.Özellikle kameralarda iyi konumalndırılırsa güzel yarış izleriz.(F1 Kamera kullanımını biraz daha geliştirmeli.Güzel açıları çok az izliyoruz.2000li yıllar daha güzel gibi geliyor bana)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir