Kategoriler
Pistler

Hungaroring

barcelona.JPG
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
bilgiler.jpg
Pist Uzunluğu 4.381 km
Tur Sayısı 70 (306.663 Km)
Viraj Sayısı 13 (sol:5,sağ:8)
En Yüksek Hız 310 km/saat
Downforce Yüksek
Pistin Yapılış Tarihi 1986
İlk Yarış Tarihi 10/08/1986
Yapılan Yarış Sayısı 23
Web Sitesi  
   
stat.jpg
En Hızlı Tur M. Schumacher 1’19”071 2004- Ferrari
En Hızlı Pole M. Schumacher 1’19”146 2004- Ferrari
2008 Pole L. Hamilton 1’20”899 McLaren
2008 Podyum 1-Kovalainen 2-Glock 3-Raikkonen
winner.jpg

Hungaroring, Budapeşte’nin 12 mil kuzey doğusunda inşaa edildi. Doğal Amphitheatre’ın içinde yeralan pist buradan başlayarak vadiye doğru inişe geçiyor ve tekrar ters yönde dönüşe geçiyor. Geçişin neredeyse imkansız olduğu pist dar ve birçok yavaş virajı içinde barındırıyor.

1986 yılında pistin açılış yarışında Nelson Piquet, yakın geçen mücadelenin ardından en büyük rakibi Ayrton Senna’ının önünde yarışı kazandı. Takibindeki yıl yine Nigel Mansell yarışı kazanmak için bütün gücünü ortaya koydu. Yarışın bitimine altı tur kala lastiğinin somununu kaybetmesine rağmen yarışı kazanmasını bildi. Damon Hill 1993 yılında ilk Grand Prix galibiyetini Budapeşte’de kutlayan isim oldu. 1994 yılında Michael Schumacher Benetton takımının Macaristan’daki ilk galibyet sevincini yaşamasına yardımcı oldu. 1995 yılındaki yarışı bir kez daha Damon Hill kazandı. Ertesi sene Williams’tan takım arkadaşı Jacques Villeneuve’ün arkasında yarışı ikinci sırada tamamladı.

1997 yılında  Damon Hill neredeyse imkansızı başarıyordu. Gaz pedalında sorun yaşayana kadar mütevazı Arrows’unu yarışı kazanabilecek konuma getirmişti. Fakat yaşadığı sorunla birlikte galibiyeti Villeneuve’e hediye etti. 1998 yılındaki yarışın galibi Ferrari adına Michael Schumacher oldu. 1999 ve 2000 yılında kürsünün en üst basamağındaki isim Mika Hakkinen oldu. Ondan sonraki iki yıl boyunca ilk sıra Ferrari pilotlarının oldu. 2001 yılında Michael Schumacher, 2002 yılında ise Rubens Barrichello İtalyan takımına galibiyet sevinci yaşatan pilotlar oldular.

İspanyol Fernando Alonso 2003 yılındaki Macaristan Grand Prix’ini kazanarak Formula 1 tarihinin yarış kazanan en genç pilotu ünvanını kazandı. 22 yaşındaki Alonso, Kimi Raikkonen’in17 saniye önünde damalı bayrağı ilk gören isim oldu.

Michael Schumacher, Bridgestone’ın 2004 yılındaki Macarasitan Grand Prix’i için özel ürettiği lastikler ile geri döndü. Bir önceki yıl göstermiş oldukları kötü performansın ardından, Bridgestone-Schumacher-Ferrari kombinasyonu 2004 yılını domine eden taraf oldular. Schumacher takım arkadaşı Barrichello’nun beş saniye önünde yarışı kazanırken 2003 yılındaki yarışın galibi Fernando Alonso üçüncü oldu.

2005 yılındaki yarışa damgasını vuran isim Kimi Raikkonen oldu. Şampiyonadaki en yakın rakibi Fernando Alonso’nun kendisinden beklenmeyecek bir performansın ardından 11. bitirdiği yarışta galip gelen Fin pilotu Michael Schumacher takip etti.

2006 yılında sürpriz bir kazanan vardı. Michael Schumacher ve Fernando Alonso’nun antreman turlarından sonra aldıkları cezaların ardından yarışa 12. ve 15. sırada başladılar. Alonso yarışı tamamlayamazken Schumacher 8. sırada kendisine yer buldu. Bütün bu yaşanan olayların ardından Jenson Button Formula 1 kariyerinin ilk ve galibiyetini Macaristan’da kazanmış oldu. Button’ı de la Rosa ve Heidfeld takip etti.

2007 sezonundaki yarış yine uzun yıllar konuşulacak olaylara sahne oldu. Sıralama turlarında takım arkadaşı Lewis Hamilton’ı engellediği gerekçesiyle pole pozisyonunda başlama hakkını kazanan Fernando Alonso gridde 5 sıra geriye düşürüldü. Yarışın galibi çaylak sezonunu geçiren Lewis Hamilton oldu. İkinciliği Ferrari’den Kimi Raikkonen alırken, üçüncülük geçen sene olduğu gibi Nick Heidfeld’in oldu.

 

“Hungaroring” için 0 yanıt

bu ve diğer pistlerle ilgili gidilebilme ,bilet fiyatları,ulaşım,konaklama giderleri ile ilgilide bir bilgilendirme köşesi yapablirmisiniz teşekkürler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir