Kategoriler
Pistler

Barcelona

barcelona.JPG
1-2.Elf
3.Renault
4.Repsol
5.Seat
9.Campsa
10.La Caixa
12.Sadabell
13.New Holland
 
 
 
 
 
 
bilgiler.jpg
Pist Uzunluğu 4.627 km
Tur Sayısı 66 (305.256 km)
Viraj Sayısı 13 (sol:5 ,sağ:8)
En Yüksek Hız 325 km/saat
Downforce Orta
Pistin Yapılış Tarihi 1991
İlk Yarış Tarihi 29/09/1991
Yapılan Yarış Sayısı 18
Web Sitesi  
   
stat.jpg
En Hızlı Tur K.Raikkonen 1’21”670 2008-Ferrari
En Hızlı Pole F.Massa 1’21”421 2007-Ferrari
2008 Pole K.Raikkonen 1’21”813 Ferrari
2008 Podyum 1-Raikkonen 2-Massa 3-Hamilton
winner.jpg

İspanya Motor Federasyonu’nun İspanya Grand Prx’inin diğer dört pist arasında paylaşılmasını durdurma kararı almasından sonra Barcelon pisti 1991 yılında inşaa edildi.

Gerhard Berger’in Ferrari’sinin motorunun iflas etmesi ve Ayrton Senna’nın değişen koşullara göre yanlış lastik seçimi yapmasının ardından Nigel Mansell, Williams Renault’su ise 1991 yılında yarışı kazanan isim oldu. 1992 yılı yine Mansell’in zaferine şahit oldu. Aynı yıl çaylak sezonunu geçiren Michael Schumacher Benetton’u ile kürsünün ikinci basamağında yeraldı. Senna için yine üzücü bir son oldu ve yarışın bitimime birkaç tur kala spin attı ve duvara çarparak yarışdışı kaldı.

Williams ile Alain Prost Senna’nın önünde 1993 yılını domine eden isim oldu. 1994 yılında Damon Hill ve Michael Schumacher takımına ilk iki sırayı getirmesi Senna’nın trajik kazasının ardından takımın moralinin yükselmesine yardımcı oldu.

1995 yılında Benetton’u ile kazanan taraf Michael Schumacher oldu ve 1996 yılında domine eden taraf yine değişmedi bu kez Ferrari’siyle galibiyeti kazandı. Çok ıslak koşullarda mücadele edilen yarışta 12 tur içerisinde altıncılıktan liderliğe yükselmeyi başardı. 1997 yılı Jacques Villeneuve’ün galibiyetine şahit oldu. 1998, 1999 ve 2000 yılları Mika Hakkinen’in galibiyetini alkışladı. 2001 yılından itibaren dört sene üstüste kazanan isim efsane Michael Schumacher oldu.

Michael Schumacher 2003 yılında İspanyada’ki hegamonyasına kaldığı yerden devam etti. Alman pilot yerel kahraman Fernando Alonso’nun önünde damalı bayrağı ilk gören isim oldu. 2004 sezonun da ise kazanan isim yine değişmedi ve Schumi bu kez takım arkadaşı Barrihello’yu geride bırakarak galibiyete uzandı.

2005 yıındaki yarışta kazanan taraf bu kez McLaren-Mercedes pilotu Kimi Raikkonen oldu. Fin pilot Alonso’nun yarım saniye önünde yarışı kazandı.

2006 sezonuna gelindiğinde Fernando Alonso tarih yazdı ve kendi evinde yarıştığı Grand Prix’i kazanmasını bildi. Evinde yarış kazanan ilk İspanyol pilot olarak tarihe geçti. İspanyol pilotun yirmi saniye gerisinden Michael Schumacher damalı bayrağı ikinci gören pilot oldu. Giancarlo Fisichella erken turlarda Renault’sunu ikinci sırada tutsada pitstopların ardından yerini Michael Schumacher’e bırakmak zorunda kaldı ve yarışı üçüncü sırada tamamladı.

2007 sezonunda Massa’nın egemenliği vardı. Baştan sona yarışı önde götüren ve pol pozisyonunda başlayan Brezilyalı pilot yarışı da kazanmasını bildi. Birçok olayın yaşandığı yarışta McLaren pilotları ikinci ve üçüncü sırayı elde ettiler. Çaylak pilot Lewis Hamilton İspanyo takım arkadaşı Fernando Aonso’nun önünde takımına ikinciliği kazandırdı. Yarışın ilk turunda Massa ile Alonso arasında ufak bir temas yaşansa da her iki pilotta yarışa devam etmeyi başardı. Ferrari’den Kimi Raikkonen ise yarışdışı kalan isim oldu.

2008 yılına gelindiğinde; kendi evindeki yarışta güçlü bir performans gösteren Alonso sıralama turlarında Raikkonen’den az bir farkla 2. sırada yer aldı. Yarışın başlaması ile Massa Alonsoyu geçsede Alonso bu ikiliden kopmadı. Ancak ilk pit stopların ardından motor sorunu yaşayarak yarışa veda etti. Ferrari pilotları yerlerini koruyarak duble yaptı. 5 sıradan başlayan Hamilton Kubicayı startta geçti ve Ferrarilerin ardından 3. olarak podyuma çıktı. Kubica ise 4.lük ile yetindi. Yarışın önemli anlarından birisi de Kovalainenin yüksek hızlı dönülen bir virajda sol ön lastiğin patlamasının ardından bariyerlere gömülmesiydi. Bu büyük sayılabilecek kazadan Kovalainen yara almadan kurtuldu. Aylar sonra Mclaren takımı lastiğin patlamasına jantta oluşan bir sorun sebep oldugunu açıkladı.

http://www.auto123.com/ArtImages/96975/spain-kovalainen-crash-i001.jpg

 

“Barcelona” için 0 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir