Kategoriler
Sizin Köşeniz

Pilot Kadroları Nasıl Şekillenecek?

Öncelikle yazıma tüm F1 severlere selam vererek başlıyorum. Ardından sizleri pilot pazarında bir gezintiye çıkarmak istiyorum.

Öncelikle Ferrari’ye uğrayalım. Kırmızılar kötü bir sezonun ardından değişim istediler ve pilotlardan birini değiştirerek bu değişimin başlangıcını yaptılar. Ne kadar doğru bir karar tartışılır ama Fernando-Ferrari birlikteliği sonunda gerçekleşti. Gelecek sezon aracın hızlı olacağını düşünürsek Fernando-Felipe kadrosu biraz riskli olarak düşünülebilir ancak ben Fernando’nun belli olgunluğa ulaştığını düşünüyorum. Bu açıdan belli sorunlar aşılabilir. Kırmızıların kadrosu tamamlandı, bakalım gelecek sezon onlar için nasıl geçecek?

Her neyse şimdi de McLaren’e dönelim. McLaren’de birinci pilot zaten hazır: Lewis Hamilton. İkinci pilot içinse belirsizlik var. Bana göre bu kokpit için üç seçenek bulunuyor: Ya Heikki devam edecek, ya Kimi ile anlaşılacak ya da Nico Rosberg için atak yapılacak. Bu seçeneklerden en iyisi Kimi gibi gözükse de Lewis-Kimi kadrosunun belli riskleri de var. Heikki ihtimali ise taraftarların çokta istediği bir durum değil. Nico düşüncesi ise çok uygun ancak Nico’nun Brawn’a geçeceği düşünülüyor. Bunları düşünürsek McLaren’in ikinci pilotu için belirsizlik sürüyor ve biriyle anlaşılana kadar sürecekte.

Şimdi grileri bırakıyoruz ve sezonun flaşına doğru yöneliyoruz. Brawn GP çok iyi bir sezon geçirdi ve geçiriyor. Bunun için Jenson ile yollar ayrılmayacak. Ancak ikinci pilot için Nico söylentileri yüksek hızla yayılıyor. Barichello-Nico takası olursa bence Brawn iyi bir iş yapmış olacak.

Toyota ise transfer sezonunu en hareketli geçirecek takımlardan biri. Jarno ile yollar ayrılıyor Timo ile de ayrılması çok yüksek ihtimal. Bunun için Toyota’nın iki yeni pilota ihtiyacı var. Robert için savaştılar ancak Renault’a yenildiler. Şimdi de Kimi için atak yapabilirler fakat alabileceklerini düşünmüyorum. Bence Toyota için en iyi seçenek mevcut pilotlarla devam etmek ancak böyle yapmayacaklarına göre pilot seçimleri hakkında çokta fazla fikrim yok.

Renault’ta ise Fernando’nun gidişinin ardından Robert Kubica ile anlaşıldı ve çokta iyi bir iş yapıldı. Tabii ikinci pilot için bir belirsizlik var. Kimileri Grosjean’a şans tanınacak dese de ben Renault’un tanındık bir pilotla anlaşabileceğini düşünüyorum. Belki yine Heikki ile anlaşılır. Kim bilir?

Fransız arabasından Formula 1’in “saf” yarış takımı olan Williams’a dönelim. Williams Nico-Rubens takası üzerinde duruyor. Zaten takımdan “Bir tecrübeli bir de genç pilotla yarışacağız.” açıklaması da geldi. Yani Rubens ve çaylak bir pilot ihtimali yüksek. Nakajima ile devam çok söz konusu değil.

Bunların dışında Force Indıa mevcut kadrosuyla devam edecek. Toro Rosso’da gençleriyle devam edecek. Red-Bull ise Sebastian Vettel-Mark Webber ikilisinden memnun. Tabii Mark’ın gidebileceği ihtimali de belli ölçülerde var. Ne kadar doğru bilemiyorum.

BMW satılırsa Nick’in orada yer alacağı ihtimali yüksek. Griddeki takımları bitirdikten sonra boştaki diğer pilotların ne yapabileceğine bakalım. Jarno Trulli muhtemelen yeni takımlardan Lotus ile yarışacak. Timo Glock’ta yeni takımlarda olabilir diyenler var. Villeneuve, Sato, Klien gibi pilotlar yeni takımlarla birlikte dönme planları içerisindeler.

Umarım yazıyı beğenerek okumuşsunuzdur. Bol F1’li günler diliyorum.

Emre Yılmaz

“Pilot Kadroları Nasıl Şekillenecek?” için 0 yanıt

emre yılmaz arakadaşımı,(yazıyı yazan)biraz şakayla karışık eleştirdim,oda bana hak verdiği halde ben – alıyorum emre yılmaz + alıyor biraz çelişki olmuyormu değerli arkadaşlar?

ben özellikle bu sene ferrari cephesini merak ediyorum. senelerdir fernando dediler fernando geldi hoşgeldi. en iyi pilotlar en iyi takımda olmalıdır tamam da. felipemle büyük bir rekabet yaşayacakları kesin ama ikisi de olgun insanlar sonuçta. bu sene ferrariyi kimse tutamaz gümbür gümbür geliyorlar.

Toro Rosso ve Force India ile ilgili bir yorum gelmiş. Neden fazla yazamadım değineyim: Çünkü o takımların mevcut pilotlarla devam edeceği yönünde haberler okudum, dinledim. Övgüler için de teşekkürler…

Toro Rosso ve Force India ile ilgili bir yorum gelmiş. Neden fazla yazamadım değineyim: Çünkü o takımların mevcut pilotlarla devam edeceği yönünde haberler okudum, dinledim. Övgüler için de teşekkürler…

Karışıklık için özür diliyorum ismi yazmayı unutmuştum. MUSAB BERA okuduğunda yazmıyordu. Karışıklık için herkesten özür dilerim. Yazıya geldiğimizde bildiklerimi aktarmaya çalıştım. Umarım beğenilmiştir. Bir dahakine ismimi yazacağım 😀

arkadaşlar ben bu yazıyı yazdığım zaman yazar ismi yoktu ben yazınca düzeltti arkadaşlar…site yönetimi konuyu biliyor. Allah şahit…

yaw çıldırcam bu musab bera terket lütfen şu siteyi herşeye muhalefet..emre yılmaz gayet güzel olmuş kardesim eline sağlık..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir