Kategoriler
Sizin Köşeniz

Azerbaycan GP – Avrupa Grand Prix Baku GP

Azerbaycan kendi ve Formula 1 tarihinde ilk kez European Grand Prix Baku GP (Avrupa GP) adıyla 2016 yılında yarış yapacak. Pistin tasarımı Hermann Tilke ait. Uzunluğu 6.05 km ve 20 dönüşden ibaret pist ayrıca yarış güzergahının bir kısmı Azerbaycan’ın tarihi kısmından geçecek.

Azerbaycan 1995-1998 yıllarında Avrupa mı, yoksa Asya mı tercih yaptı. Ve bu tercih Avrupa’dan yana oldu.

Coğrafi olarak Azerbaycan topraklarının çoğu Asya’da yerleşiyor ve az Kısmı ise Avrupa’da yerleşiyor. Tercihin yapılmasıyla Azerbaycan yıllardır Avrupa ülkesi. Nasıl derseniz aynen Türkiye gibi… Türkiye Coğrafi olarak Asya ülkesi yalniz İstanbulun bir kısmı Avrupa’ya düşüyor. Ancak Türkiye tercihini Avrupa’dan yana kullandı. Tercihin Avrupa’dan yana kullanılması siyasi nedenlerle oluyor.

İsme gelince çoğu insanlar European Grand Prix Baku GP isminden rahatsız ve haklı olabilirler. Bende ismin Azerbaycan GP olmasını isterim. Ancak ismi Azerbaycan yetkilileri siyasi nedenlerle yapmışlar. Çoğu insanlar Azerbaycan’ı yeni keşfediyor…. Avrupa mı yoksa Asya mı hiç bilmiyorlar. İsmin böyle olması ülkenin iyi tanıtılmasıyla alakalı. Gelecek yıllarda 2017 felan yarışın ismi Azerbaijan GP olarak değiştirileceğini söylüyorlar.

Yarış isminden rahatsız olanlara takılmayın derim. İsmin şöyle olması mantıklı gibi.

Günümüzde Azerbaycan çok gelişmiş ve zengin bir ülke. Bakü çok güzel şehir, gelirsen geri dönmeyebilirsin 🙂 Yarışa Azerbaycan’a gitmek isteyenler vize almayı unutmasınlar!

Azerbaycan’da 1 Manat 3 Lira gibi bir şey. Şimdiden para biriktirmeye başlayın derim 🙂

Saygılarımla

“Azerbaycan GP – Avrupa Grand Prix Baku GP” için 7 yanıt

aha bende Azeriyim hanginizi davet etsem? 🙂 🙂 🙂
Arkadaşlar inşallah gelin birlikte takılıp Formula 1 izleriz.Kimi Raikkonen’de Baküde olacak…….Romantika 🙂 🙂 🙂

ben de bu yarışı iple çekenlerdenim.
azeri bir arkadaşım davet etti. bakü’de oturuyor, bilet ve kalacak yer + bakü gezisi bonus.
kısmetse gidiş dönüş uçak biletine güzel bir haftasonu olacak.
felipe’yi dünya gözüyle bir kez daha görmek varmış inşallah 🙂

Podyuma en yakin yerden bilet alacam biletler 2015 sonunda satisa sunulacak. 2011 de Redd bull bakuye geldiyinde bende ordaydim)) David Culdhard kullaniyordu arci.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir